بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

چند و چون گرانی بلیط هواپیما در روزهای تعطیل

چند و چون گرانی بلیط هواپیما در روزهای تعطیل

مطالب مرتبط

روزهای آخر آبان برای ایرانی‌ها هم پرحادثه‌ بود و هم روزهایی شلوغ برای سیر و سفر در ایران. در این روزها شهادت امام رضا مردم زیادی را به مشهد کشاند و زلزله غرب کشور در سرپل ذهاب مردم بسیارِ دیگری را به کرمانشاه. همین باعث شد تا اتفاقِ تکراری گران‌شدن سفر بار دیگر تکرار شود؛ بلیط مشهد 800 هزار تومان و بلیط کرمانشاه 9 میلیون تومان! با ایران پلنر همراه باشید.

 

وقتی می‌خواهیم بلیط چارتری بخریم انتظار یک بلیط ارزان قیمت را داریم. بلیط هواپیمای تهران-مشهد، به خصوص برای روز جمعه 26 آبان‌ماه توسط برخی شرکت‌های هواپیمایی اما به نرخ‌های بالای فروش رسید. مثلا یکی ایرلاین‌ها خرید بلیط سیستمی تهران-مشهد را 600 هزار تومان تعیین کرده بود و یکی‌دیگر از شرکت‌های بلیط چارتر قیمت 369 هزار تومان را به فروش گذاشته بود.

همچنین یکی دو روز پس از زلزله و به دلیل افزایش قابل توجه تقاضا برای سفر به استان‌های زلزله‌زده خبری در فضای مجازی دست‌به‌دست شد که خبر از قیمت 9 میلیونی بلیت هواپیما برای رفتن به کرمانشاه می‌داد.

این بلیت که برای پرواز ۶۲۲ شرکت هواپیمایی آسمان در سامانه فروش بلیت قرار گرفته بود، برای یک نفر نرخ ۹ میلیون و ۵۵ هزار تومان را اعلام کرد و البته خیلی زود واکنش‌های زیادی توسط مردم درباره‌اش منتشر شد. هرچند این خبر از طرف برخی تکذیب هم شد اما برخی از مسئولان نیز اعلام کردند که با پیگیری از تصویر منتشر و دست‌به‌دست شده در فضای مجازی آژانس هواپیمایی شناخته و از این دست قیمت‌گذاری‌ها جلوگیری شد.

با این حال این سئوال مدت‌هاست در ذهن بسیاری از مردم وجود دارد که آیا این رفتاری حرفه‌ای و اخلاقی است که در روزهای خاصی بلیط با قیمت‌های گزاف به مردمی فروخته شود که مجبور به استفاده از آن هستند؟

در این رابطه با مهسا مطهر –فعال و متخصص حوزه گردشگری- گفتگو کردیم تا چند و چون افزایش قیمت‌های بلیط هواپیما و یا نوسانات شدید آن را در بازار بفهمیم.

 

مهسا مطهر در پاسخ به این پرسش که "چه اتفاقی می افتد که بلیت‌ها چنین قیمتی پیدا می‌کنند؟" به ایران‌پلنر گفت: ما در گردشگری سه فصل داریم: فصل کم‌فروش(Low Season)، فصل پرفروش(High Season) و فصل بینابینی(Shoulder Season). بر این اساس بهتر است درباره هزینه‌های بنگاه‌های فروش بلیط بگوییم.

او در این‌باره توضیح داد: بخشی از هزینه‌های بنگاه‌های اقتصادی شامل پول آب‌وبرق و تلفن می‌شود. بخشی از هزینه‌های دیگر هزینه خلبان، مهماندار و غیره است. اینها هزینه‌های ثابت هستند که چه در صورت فروش بلیت و چه در صورت عدم فروش بلیط باید آن‌ها را پرداخت کرد تا کیفیت خدمات را در حد مطلوبی نگه داشت.

به گفته این متخصص گردشگری در این شرایط فروش بلیت سه فصل دارد؛ یک فصل پرفروش و دو فصل که به احتمال قوی هزینه‌ها را در نخواهد آورد که البته هر بنگاه اقتصادی برای آن فصلِ اقتصادی استراتژی‌ای دارد. فصل پرفروش قرار است هزینه‌های فصل کم‌فروش را جبران کند؛ مانند هزینه کارمندی که 12 ماه سال باید هزینه آن را دارد، حال آنکه او بیش از هر چیز در فصل پرفروش که فصلی کوتاه هم هست کارکرد دارد. بنابراین یکی از دلایلی که قیمت خدمات گردشگری در فصل پرفروش بالا می‌رود همین است.

از طرف دیگر به گفته مهسا مطهر وقتی ما در هر چیزی عرضه محدود داشته باشیم و تقاضای بالا، هزینه آن عرضه افزایش پیدا خواهد کرد.

او در گفتگو با ایران‌پلنر ادامه داد: اما در حوزه گردشگری باید باید ببینیم که فضل پر فروش و فصل کم فروش ما چه زمان‌هایی است. ما دو زمان عمده پرفروش در مسیرهای داخلی داریم؛ یکی از آن دو روزهای نوروز است و دیگری تابستان (به خصوص از 15 مرداد تا آخر شهریور). تعطیلات رسمی نیز البته جزو فضل‌های پرفروش در گردشگری هستند. به همین دلیل است که به ناگهان ما با افزایش قیمت بلیط مثلا در شهادت امام رضا (ع) روبرو می‌شویم.

مطهر با اشاره به روال فروش‌ بلیت در کشورهای دیگر نیز گفت: این اتفاق مختص ایران نیست و در تمام دنیا در دوران High Season بلیط‌های حمل‌ونقل افزایش قیمت پیدا می‌کنند.

پس از زلزله‌ای که در سرپل ذهاب آمد نیز خبرهایی منتشر شد مبنی بر افزایش قیمت بلیط هواپیمایی کرمانشاه که حواشی زیادی ایجاد کرد. نظر شما در این‌‌باره چیست؟

مهسا مطهر در پاسخ به این سئوال نیز توضیح داد: واکنش‌ها درباره این اتفاق بیش از هرچیز نگاه انسانی مردم به آن بود؛ یعنی زلزله‌ بزرگی که در غرب کشور آمد و مردمی از آن خطه در تهران که می‌خواستند به نزد خانواده‌هایشان بروند اما ناگهان با بلیط‌هایی با قیمت‌های سر به فلک‌کشیده روبرو می‌شدند.

اما در این شرایط موضوع رنگ‌وبویی اخلاقی به خود می‎‌‌گیرد و برمی‌گردد به این موضوع که در چنین شرایطی که همه باید به هم کمک کنیم آیا رواست که چارترها و سایت‌های فروش بلیط قیمت‌ها را تا این میزان بالا ببرند؟

این فعال حوزه گردشگری در این‌باره نیز اظهار کرد: در دیگر کشورهای دنیا در شرایطی مشابه این، خدمات مواصلاتی یا رایگان می‌شود و یا بسیار ارزان می‌شود، چون بحث انسانیت و کمک انسانی است.

مهسا مطهر همچنین در پاسخ به این سئوالا که آیا این اتفاق تاثیر منفی بر گردشگری نخواهد گذاشت؟ گفت: به این دلیل که تقاضای خدمات حمل‌ونقل در فصل‌های پرفروش بالاست، پاسخ منفی است. مثلا یک مسافر ممکن است تنها یک‌بار در سال فرصت این‌را با توجه به مرخصی و شغلش داشته باشد که به مشهد سفر کند و برایش مهم است که هرطور که هست در مقطع زمانی مشخص‌شده سفرش را انجام دهد و بنابراین خدمات را هرچند گران، خواهد خرید.

 

بنابراین پربیراه نیست که حوزه گردشگری را نیز در زمره حوزه‌های دیگری بدانیم که عرضه و تقاضا در آن بر بازار اثر خواهد گذاشت.

شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: