بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

اخبار روز گردشگری(30 آبان 1396): از تور زلزله تا نظر وزیر کشور درباره روز کوروش

اخبار روز گردشگری(30 آبان 1396): از تور زلزله تا نظر وزیر کشور درباره روز کوروش

آخرین روزِ آبان‌ماه 1396، روز پر خبری برای گردشگری بود. از برگزاری تورهای زلزله‌گردی گرفته تا ثبت آثاری تاریخی در زمره آثار ملی، اخباری هستند که مهم‌ترین آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

خانه "صدرالعلما" به ثبت ملی رسید

پس از بالا و پایین‌ها، بالاخره پرونده ثبت ملی مجموعه صدرالعلمای یزد در معاونت میراث فرهنگی یزد آماده شد و برای طی کردن روال به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور ارسال شد.

در گزارش ایسنا آمده که علاوه بر این ثبت ملی قرار است با مشارکت اداره میراث فرهنگی یزد و تالار هنر آلمان، صدرالعلما محلِ تاسیس موزه بزرگ یزد نیز بشود.

صدرالعلما بنایی با معماری شگفت‌انگیز ایرانی و یزدی است که در مرکز شهر جهانی یزد قرار گرفته است. این خانه تاریخی روایتی از دوره‌های مختلف تاریخی است؛ مثلا آن‌که بخش‌هایی از آن از باروی دوره آل مظفر باقی مانده است، ابنیه درونی تناسبات دوره صفوی را دارد و عمارت سر در بنایی با معماری پهلوی اول است. خانه صدرالعلما شامل جلوخان، عمارت سردر، حیاط باغ، عمارت بیرونی صدرالعلما، عمارت صفوی، حیاط روضه‌خوانی، حمام، مطبخ و غیره است.

 

تنورِ داغ زلزله برای آژانس‌های مسافرتی

"دیدن وضعیت مناطق زلزله‌زده به منظور کمک بهتر با قیمتی تقریبا منصفانه"! این تبلیغ یکی از آژانس‌های مسافرتی برای تور زلزله‌گردی در چندروز اخیر بود؛ تبلیغی که خیلی زود واکنش‌های زیادی داشت و البته پاسخ آژانس‌ها به این واکنش‌ها یک چیز بود: "گردشگری سیاه".

آژانس گردشگری‌ای که تبلیغ تور گردش در مناطق زلزله زده را کرده درباره این اقدامش گفته: این تور به درخواست عده‌ای خیّر که خواهان بازدید از منطقه و ارسال کمک‌های هدفمند نقدی و غیر نقدی بودند برنامه‌ریزی شده.عده‌ای از آنان حتی تاکنون سفرهای ایرانگردی محدودی داشته‌اند و با سفرهای زمینی ناآشنا بوده‌اند. عده‌ای از دوستان روان‌شناس و مشاور خواهان مسافرت به منطقه و کمک به بازماندگان بودند. افراد فوق ابراز کرده‌اند که تمام هزینه‌های این سفر را متقبل می‌شوند اما از آنجا که برگزاری سفر به صورت رایگان امکان حضور همه افراد را مهیا می‌کند که شاید با هدف این سفر مغایرت داشت تصمیم بر این شد که بابت سفر هزینه‌ای دریافت شود و برای کمک به این منطقه صرف گردد.»

تبلیغ برای به راه انداختن تور زلزله برای رفتن به کرمانشاه در حالی توسط مجریان آن توجیه می‌شود که متخصصان معتقدند گردشگری سیاه نه در زمان وقوع حادثه، که سال‌ها پس از آن حادثه یا واقعه است که می‌تواند وجود داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری پس از انتشار خبرِ برگزاری چنین توری از برخورد با برگزارکنندگان صحبت کرد و گفت با دفاتر متخلف برخورد می‌شود.

رجبعلی خسروآبادی همچنین می‌گوید برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده و جلوگیر از تجمع لفراد غیرمسئول پلیس تنها اجازه تردد وسایل نقلیه سازمان‌های مربوطه را رای رفتن به کرمانشاه خواهد داد.

این در حالی است که معاون گردشگری کرمانشاه می‌گوید حضور تورهای مجوز دار برای رفتن به کرمانشاه ممنوع نشده‌است و اگر توری وارد شود در وضعیت فعلی نمی‌شود تشخیص داد.

 

دومین فرودگاه قدیمی ایران مرمت شد

دومین فرودگاه کشور در شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان قرار دارد و حالا خبر رسیده که این فرودگاه با یک میلیار و 300 میلیون تومان مرمت شده‌است.

این فرودگاه اهمیتی زیادی در تاریخ پروازهای ایران دارد، مثلا آن‌که 92 سال قبل در سال 1297 اولین پرواز از انگلستان به هندوستان از طریق بندرلنگه انجام گرفته بود.

مرمت این فرودگاه توسط مصالحی همچون آجر، گچ، خشت، چوب سندل و سِوند -که زیراندازی بافته‌شده با چوب و برگ درخت خرماست- انجام شده که درواقع همان مصالح اصلی ساخت این فرودگاه نزدیک به 100 سال پیش‌اند.

پس از مرمت قرار است این قرودگاه تبدیل به موزه هوانورذی جنوب کشور شود و در سال 97 افتتاح گردد.

پیش از فرودگاه بندرلنگه، فرودگاه قلعه‌مرغی اولین فرودگاه قدیمی کشور است.

 

فراخوان جشنواره صنایع دستی فجر برای سال 96 اعلام شد

معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراخوان جشنواره صنایع دستی را منتشر کرد و گفت: آثار ارسالی این جشنواره باید مبتنی بر شیوه‌های تولید دستی باشند و از نظر طراحی، کیفیت اجرا، هویت و کاربرد خلاقانه باشند.

به گزارش سازمان صنایع دستی آثار ارسالی باید دارای شناسنامه (نام اثر، معرفی تکنیک، مواد مورد استفاده، نام سازنده) باشند، در یک سال اخیر خلق شده و دارای ابعاد و وزن متعارف بوده و قابل حمل و نقل باشد.

همچنین متقاضیان باید فرم شرکت در جشنواره را از طریق لینک مربوطه در سایت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری  دریافت و پس از تکمیل به همراه تصاویر آثار بر روی سامانه بارگذاری کنند.

حجم هر فایل ارسالی باید حداقل ۵۰۰ کیلو بایت و حداکثر ۱ مگابایت بوده و تصاویر از زوایای مختلف و دارای وضوح مطلوب باشند. انتخاب آثار در دو مرحله صورت می پذیرد. در مرحله اول تصاویر توسط شورای هنری بررسی و در مرحله بعد اصل آثار به انتخاب داوران به نمایشگاه راه می‌یابند. مهلت ارسال تصاویر آثار تا تاریخ ۹۶/۱۰/۱ است و نتایج اولیه ۹۶/۱۰/۶ اعلام خواهد شد. تحویل آثار به دبیرخانه ۹۶/۱۰/۱۲ تعیین شده و اعلام نتایج نهایی ۹۶/۱۰/۱۶ است.

همچنین نمایشگاه از ۹۶/۱۰/۲۹ تا ۹۶/۱۱/۶ برگزار می‌شود و مراسم تقدیر از برگزیدگان ۹۶/۱۱/۴ محل نمایشگاه خانه هنرمندان ایران  برگزار خواهد شد.

در این جشنواره به ۱۰ هنرمند برگزیده نشان سرو زرین جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه غیر نقدی به ارزش ۱۵میلیون ریال اعطا خواهد شد همچنین به یک برگزیده در بخش ویژه حصیر نشان سرو زرین جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه غیرنقدی به ارزش ۱۵میلیون ریال اعطا می‌شود.

 

"مسگری" طبس در فهرست میراث معنوی ثبت شد

مسگری، یکی از مهارت مردم شهر طبس، به گفته روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در میراث معنوی به ثبت رسید.

این حرفه سنتی در شهر طبس ارتباط نزدیکی با قلم‌زنی ویژه طبس داشته و ظروف مورد نیاز قلم‌زنی در طبس ازسوی مسگران تهیه و تأمین می‌شده است و هر دو صنعت از جایگاه ویژه‌ای در شهر طبس برخوردارند. مسئولان گردشگری در این شهر می‌گویند قدمت مس‌های کشف‌شده در طبس حداقل به 800 سال قبل برمی‌گردد.

 

وزیر کشور: روز کوروش ضداسلامی نیست

وزیر کشور گفته: روز کوروش موضوعی ضداسلامی نیست و از سال بعد باید آن را مدیریت کرد. هرچند مشکل ما کوروش نیست، بلکه معاندینی هستند که به دنبال سوءاستفاده از این روز هستند.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی امروز در جلسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه روز کوروش می‌توانست به مسئله‌ای بزرگ در کشور تبدیل شود، گفت: ۶ میلیون مخاطب در شبکه‌هایی که نسبت به این موضوع حساسیت داشتند به آن مراجعه کرده بودند و دستگاه‌های امنیتی نیز نگران بودند و در شورای امنیت نیز بحث شد و من در آن جلسه عنوان کردم که تمام مسئولیت این روز را برعهده می‌گیرم که با مراقبت‌های لازم مراسم برگزار شد.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: معتقدم بحران زلزله بسیار خوب مدیریت شده زیرا شدت و وسعت زلزله بسیار بالا و فرماندهی کاملاً واحد بوده است و برای همه نهادهایی که در این زمینه کمک می‌کردند تعیین مسئولیت شده بود و مطابق فرماندهی واحد ستاد انجام شده است.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: