بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

ویژگی‌های مشترک افراد علاقه‌مند به سفر

ویژگی‌های مشترک افراد علاقه‌مند به سفر

آیا شما هم، از آن دسته افرادی هستید که علاقه شدیدی به مسافرت دارید؟ آیا تعریف صحیح سفر را می‌دانید؟

طبق تعریف سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، سفر و گردشگری عبارت است از مسافرت به نقطه‌ای خارج از محیط معمول زندگی، با اهداف متفاوت و مدت اقامت کمتر از یک سال متوالی.

گردش و سفر، می‌تواند با اهداف و انگیزه‌های متفاوت و به شکل‌های گوناگونی انجام شود. دسته‌بندی سفر از نظر هدف، شکل و مقصد عبارت است از تجاری و کاری، ماه عسل، ماجراجویانه، ورزشی، سلامت، خوراک، سیاه و غیره که می‌تواند به صورت انفرادی، دوستانه و یا خانوادگی و از طریق جاده، دریا و غیره اتفاق بیفتد.

در توضیح باید بگوییم که برخی از افراد، سفر با خانواده را لذتبخش‌ترینِ سفرها می‌دانند. برخی دیگر، سفر با دوستان را انتخاب می‌کنند و عده‌ای نیز، سفرهای انفرادی را بهترین نوع سفر می‌دانند. تمام این سفرها، ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرند. مثلاً اینکه، عده‌ای از ملاقات با افراد جدید و کسب تجربه‌های نو بسیار لذت می‌برند، عده‌ای به دنبال بازدید از اماکن جدید هستند و برخی، برای چشیدن غذاهای محلی و ماجراجویی‌های خاص سفر می‌کنند. همانطور که مشخص است، قالب‌های سفر، اهداف سفر، شیوه‌های سفر و حتی نوع سفر (ارزان‌قیمت، گران‌قیمت)، بسیار متنوعند و هرکس به فراخور حال خود یکی از آنها را انتخاب می‌کند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که افراد علاقه‌مند به سفر، ویژگی‌های مشترکی دارند که چند مورد را با هم می‌خوانیم:

  1. کنجکاو و ماجراجو هستند - برای عده‌ای از افراد، سفرهایِ بر حسب اتفاق به مکان‌های جدید و ملاقات با افراد گوناگون و دانستن آداب و رسوم و فرهنگشان، لذتبخش‌تر از سفر به مکان‌های شناخته‌شده و دیدار با افراد آشناست. شاید بتوان گفت که این دسته از افراد، مشتاق رویارویی با چالش‌ها هستند و هرچه بیشتر به این نوع از سفر بروند، روحیه کنجکاوی و ماجراجویی در آنها بیشتر تقویت می‌شود.
  2. به دنبال حس همدلی و همذات‌پنداری هستند - گاهی، برخی از سفرها، به منظور همیاری و کمک رساندن به افراد مصیبت‌زده و بازدید از مناطق زلزله‌زده، سیل‌زده یا مناطق جنگی صورت می‌گیرد. هدف از این نوع سفرها، هم تجسم بحران‌هایی است که گریبان عده‌ای از انسان‌ها را گرفته و آنها را دچار آسیب کرده و هم، تقویت حس همدلی و همذات‌پنداری با افراد آسیب‌دیده و کمک به بازسازی مناطق تخریب‌شده و بازگرداندن اهالی به زندگی طبیعی و عادی است.
  3. ناخودآگاه به دنبال خودشناسی هستند - سفر به جاهای ناشناخته و شناخته‌شده و تکرار بازدیدها و برخوردهای خوشایند و ناخوشایند با افراد، هر بار شیوه‌ای از زندگی را به مسافر می‌آموزد و موجب ایجاد تغییراتی در ذهن و روان و ضمیر ناخودآگاه او می‌شود. رویارویی با این تغییرات، موجب شناخت نقاط قوت و ضعف او و در نهایت، خودشناسی می‌شود. خودشناسی و خودآگاهی، نخستین گام در راه تقویت EQ و حتی بالا رفتن اعتماد به نفس هر فرد است.
  4. به دنبال یادگیری هستند - یعنی به دنبال این هستند که با مشاهده طبیعت بکر، اماکن فرهنگی و تاریخی، رفتارهای محلی‌ها، لهجه‌ها و گویش‌های متفاوت و غذاها و آداب و رسوم مختلف، بیشتر بیاموزند؛ باید بدانیم که مسافرت بدون مشاهدات، مانند پرنده‌ای بدون بال است.
  5. به دنبال استقلال‌طلبی هستند - افراد، با هر خصوصیت اخلاقی، تمایل دارند که استقلال عمل داشته باشند. بنابراین، به‌خصوص در سفر، با پذیرفتن مسئولیت انجام کارها، حس احساس مسئولیت و استقلال‌طلبی را در خود تقویت می‌کنند.

اینها، بخشی از موارد مشترک بین علاقه‌مندان به سفر است. اگر شما هم جزو افراد دوستدار سفر هستید، به پیشنهاد ایران پلنر، همین حالا کاغذ و خودکاری بردارید و ویژگی‌هایی که در خودتان سراغ دارید را یادداشت کنید و با دوستان و افراد خانواده‌تان به اشتراک بگذارید. دانستن این خصوصیات، بدون تردید به شما در انتخاب نوع سفر و همسفر کمک می‌کند.

 

 

سفرهایتان، پر از اکتشافات نیک

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: