بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بافت تاریخی یزد، بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان

بافت تاریخی یزد، بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان

با مطالعه تاریخ شکل‌گیری یزد، بدون تردید پی خواهیم برد که نیاکان ما، با چه اندیشه قوی و خلاقیت بی‌بدیلی خشت‌خشت خانه‌ها، عمارت‌ها، بادگیرها، مساجد، آب‌انبارها، حمام‌ها، بازارها و آتشکده‌ها را روی هم چیده‌اند و خوب می‌دانستند که برای در امان ماندن از سرمای طاقت‌فرسا و گرمای جانسوز کویر، خشت و گل است که ناجی‌شان می‌شود.

سفر به یزد و بازدید از اماکن تاریخی همچون مسجد جامع، مجموعه امیرچخماق، باغ دولت‌آباد، آتشکده ورهرام، زندان اسکندر، دخمه، آب‌انبار شش بادگیری و بسیاری دیگر از جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری آن و همچنین، قدم زدن در کوچه‌های آشتی‌کنان روی سنگفرش‌های خشتی، عبور از زیر سایه دلچسب ساباط‌ها و دست کشیدن بر دیوارهای کاهگلی، گذر از بازارها و بازارچه‌ها و تیمچه‌ها، سَرَک کشیدن به خانه‌های قدیمی و حمام‌های کهن، به نظاره بادگیرهای قد برافراشته و استوار نشستن و در باغ‌های ایرانی گشت زدن و اندکی آسودن، همه و همه، فریاد می‌زنند که اینجا که یزد، شهر خاک و خشت و خضوع است.

اما اینها، بخش کوچکی از وسعت بافت تاریخی یزد است که در سال 2017 میلادی، ثبت جهانی شد؛ اگرچه، شهرهای تاریخی برخی کشورها مانند یمن، ازبکستان، لیبی و غیره نیز در رقابت با یزد بودند، اما سرانجام مساحتی حدود 110 هکتار از این بافت خشتی کهن، با تلاش‌های بسیارِ اهالی حوزه گردشگری، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

این نخستین شهر خشت خام دنیا که لقب بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان را نیز از آنِ خود کرده است، با نظم و یکپارچگی و هویت و اصالت خود، همواره و هرساله، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند و این جذابیت معماری و اقلیمی و تاریخی به حدی است که سال گذشته، رتبه دوم جذب گردشگر را در کل کشور به خود اختصاص داد.

پویایی این بافت خشتی و کهن با هشتی‌های زیبا، سه‌دری‌ها و پنج‌دری‌ها، گره‌چینی درهای اتاق‌ها با شیشه‌های رنگارنگ، اُرسی‌ها، تخت‌های کنار حوض فیروزه‌ای میان حیاط، ظروف سفالی و درختان توت و تاک و انار و گل‌های باغچه‌ها، به‌خصوص در هتل‌های سنتی که مرمت شده‌اند، بیش از پیش حس می‌شود.

به پیشنهاد ایران پلنر، به محله‌ امامزاده جعفر (ع)، محله فهادان، محله امیرچخماق، محله پیر برج، محله زرتشتی‌ها و دیگر محله‌های قدیمی یزد بروید و این میراث ثبت‌شده را از نزدیک ببینید و لمس کنید.

بافت تاریخی یزد، بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان
بافت تاریخی یزد، بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان
بافت تاریخی یزد، بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان
بافت تاریخی یزد، بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: