بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

سفری پاییزی به طبس؛ شهری در دل کویر

سفری پاییزی به طبس؛ شهری در دل کویر

مطالب مرتبط

طبس یکی از زیباترین شهرهای ایران است که در کنار بیابان لوت قرار گرفته و نامش برگرفته از کلمه تبس و تب به معنای حرارت و داغی است. به همین منظور در این روزهای زمستانی مقصد بسیار مناسبی است و آفتاب نابش عجیب می چسبد. پس راهی این دیار در استان خراسان جنوبی می شویم؛ شهری بزرگ که گذرگاه خراسان و اصفهان و فارس بوده است و آثار زیبای بیابانی اش جلوه‌ای از عظمت این سرزمین. در شرح سفر به طبس با ایران پلنر همراه باشید.

 

زیبا، گرم و پر از نخل‌های سر به هواست. درختان پرتقال و نارنج صفای باغ‌هایش است و جوی‌های پر از آبش موجب تازگی هوا. کوچه‌های پر پیچ و خمش خانه‌هایی با مردمانی بزرگ را در خود جای داده و رشته کوه‌های پر استقامتش که شتری نام دارد، از همان جا پیداست. معادن ذغال سنگش نیز ثروتی ملی محسوب شده و طبس را یکی از غنی‌ترین مناطق کشور کرده است.

طبس شهری پر قدمت است که شاید سابقه اش به پیش از دوران اسلامی برسد، اما آثاری مربوط به آن زمان، در آن باقی نمانده است و آنچه مسلم است این است که این شهر از زمان بازماندگان سامانیان، آل بویه، غزنویان و سلجوقیان مورد تاخت و تاز قرار گرفت. در زمان حکومت نادرشاه افشار این شهر به دلیل خوش خدمتی، از طرف شاه به طایفه شیبانی هدیه شد. میر حسن خان به کمک لطفعلیخان زند، خیابانی روبروی باغ گلشن کشید و آن را خیابان گلشن نامید. طبس زیبا بافت قدیمی خود، خصوصاً آثار قاجاری اش را به همان شکل کهن حفظ کرد و یکی از جذاب ترین شهرهای استان خراسان جنوبی شد.

درست در دل کویر و در محل شهرداری شهر طبس باغی باشکوه قرار دارد که با داشتن درختانی سر به فلک کشیده، گل‌هایی رنگارنگ و رودی جاری و زلال، همچون قطعه‌ای از بهشت است. راهی باغ گلشن، باغی به سبک ایرانی می شویم که به دستور میر حسن خان حاکم طبس ساخته شد و حوضی بزرگ و آبی رنگ در میانش قرار گرفته است. نخل‌های باغ گلشن، از کهن‌ترین درختان این باغ هستند. گل‌های رز، اطلسی، ختمی و درختان انار، مرکبات، بید و سرو، شکوه ویژه‌ای به این تفرجگاه بخشیده‌اند. چند پلیکان سفید و زیبا نیز که در سال‌های اخیر به این باغ اضافه شده‌اند، جلوه این مجموعه را چندین برابر کرده‌اند. دل را در این باغ زیبا به جای گذاشته و سپس راهی بقعه امامزاده حسین ابن موسی کاظم، برادر امام رضا (ع) می شویم.

حسین ابن موسی کاظم در حدود قرن دوم هجری از ستم خلفای عباسی به تنگ آمده و از شهر خویش فرار کرد و در شهر طبس شهید شد. اولین بار در قرن ۵ هجری قمری بود که برای ایشان بارگاهی ساختند. در قرن ۱۱ بنای آرامگاهش مورد مرمت قرار گرفت، اما این مرقد در سال ۱۳۷۵ در زمان زلزله طبس به کلی نابود شد و امروزه برایش بنایی زیبا با ترکیبی از معماری سنتی و مدرن ساخته شده است. زیارتی در جوار برادر سلطان طوس به جا آورده و سفر خود را ادامه می‌دهیم.

ریگزارهای کویر حلوان در نزدیکی طبس ما را به سوی خود می‌کشاند. آنقدر این کویر جذابیت‌های طبیعی دارد که در نوع خود بی نظیر است. باتلاق‌های برفی و رسی، دریاچه نمک، زمین‌های ماسه‌ای، دره‌ها و گذرگاه‌های دیدنی، گیاهان استپی و حیواناتی چون هوبره، چکاوک بیابانی و کاکلی، سارگپه بیابانی، عقاب طلایی، کرکس زیبایی و جذابیت آن را دو چندان می‌کند. شتر سواری در این منطقه تجربه‌ای ناب است و سپس لمس ماسه‌ها با پاهای برهنه حسی فوق العاده را برایمان ایجاد می‌کند. پس از کویر نوردی به سراغ جالب‌ترین چشمه آب معدنی منطقه طبس یعنی آب معدنی مرتضی علی می‌رویم. جایی که می‌توانیم در یک رودخانه از کنار هم قرار گرفتن آب سرد و گرم به صورت همزمان لذت ببریم.

آب چشمه مرتضی علی با اختلاف دمای ۱۰ درجه به گونه‌ای حرکت می‌کند که می‌توان به وضوح اختلاف دمای دو سمت رودخانه را با هم احساس کرد. چشمه آب سرد و آب گرم، دو رودی تشکیل می‌دهند که چسبیده بهم پیش می‌روند ولی تا حدود ۳۰۰ متر به دلیل اختلاف غلظت آب با هم ترکیب نمی‌شود. برای دیدن این چشمه منحصر به فرد کویری باید دل به آب بسپاریم و راهی شویم و در مسیر از حفره‌های طبیعی و طاق شاه عباسی دیدن کنیم.

روستای توریستی کریت در نزدیکی طبس با بافت قدیمی خود بسیار چشمگیر است. این روستا پس از زلزله دچار آسیب شد و مردم روستا که دیگر امکان زندگی در روستایشان را نداشتند در کنار آن برای خود روستایی جدید تاسیس کردند و همین امر باعث شد روستای قدیم به همان صورت زلزله زده باقی بماند و امروزه با داشتن آب انبارهای دیدنی، سد و گورستان قدیمی یکی از جذابیت‌های منطقه محسوب شود.

پس از آن به دنبال تجربه‌ای خوف انگیز و کسب هیجانی وهم آلود به سوی کال جنی حرکت می‌کنیم. دره‌ای زیبا و حیرت آور که مانند تونلی در زیر زمین کشیده شده و نمای تماشایی را ایجاد کرده است. این دره‌ها و مسیرها به وسیله سیلاب و جریان‌های آب ایجاد شده‌اند و به خاطر اشکالی که در خود به وجود آورده‌اند به آن کال جنی می‌گویند. می‌توان در یکی از حفره‌های آن تنی به آب زد و سپس سفر را با رفتن به روستای ازمیغان ادامه دارد.

بهشتی در دل کویرهای طبس واقع شده که عطر شالیزارهای برنج اش هوش از سر آدمی می‌رباید. روستایی بی نظیر که با داشتن سرسبزی و فضایی کویری پارادوکسی زیبا به وجود آورده است. مزار سید محمد بن جعفر طیار (ع) را که چون نگینی در گوشه روستا جای دارد زیارت کرده و در نهایت سفر بیابانی خود را به پایان می‌رسانیم.

برای داشتن سفری خاطره انگیز و به یاد ماندنی در طبس با ایران پلنر همراه باشید. 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: