بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

از تخریبِ میراث فرهنگی کرمان تا مقبره جدید پرفسور حسابی

از تخریبِ میراث فرهنگی کرمان تا مقبره جدید پرفسور حسابی

مهم ترین اخبار روز گردشگری را با ایران پلنر بخوانید.

 

زلزله کرمان چقدر به میراث فرهنگی آسیب رساند؟

هنوز داغِ زلزله کرمانشاه فرو ننشسته بود که در کرمان هم زلزله‌ای 6.1 آمد و علاوه بر مسدومیت مردم، برج تاریخی گُزک فرو ریخت، 100 قنات تاریخی ریخت و کور شد، کاروان‌سرای "هَروز" ترک برداشت، قلعه تاریخی روستای "حُرجَن" آسیب دید، بافت قدیمی روستای "گروک" و "حِنِک" تخریب شد و...  . همه این‌ها نشان می‌دهد که زلزله کرمان آسیبی جدی به میراث فرهنگی و تاریخی زده است.

محمود وفایی، مدیرکل اداره میراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگری کرمان پیش‌بینی کرده که از میان 10 روستایی که آسیب دیده‌اند، 10 تا 35 درصد از بافت‌های تاریخی روستاهای منطقه کوهساران شهرستان راور آسیب‌های جدی دیده‌اند.

 

روادیدِ سفرهای گروهی میان ایران و روسیه در مرحله آخرِ لغو شدن

معاون گردشگری در نشستی که با نمایندگان شرکت‌های گردشگری، هواپیمایی و انجمن مسلمانان جمهوری باشقیرستان روسیه داشت گفت: در حوزه تبادل گردشگر ما به دنبال بازی برد-برد هستیم، خواست ما این است که فضایی برای همکاری بیش‌تر با ایرلاین روسیه ایجاد شود تا شاهد افزایش پروازهای ایران و روسیه باشیم.

سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری همچنین افزود:  با توجه به اینکه روسیه سال آینده میزبان جام جهانی فوتبال است و ایران در این دوره از بازی‌هاست، ما باید از این فرصت استفاده کرده و جاذبه‌های گردشگری ایران را به دنیا معرفی کنیم.

به گفته لو لغو روادید سفرهای گروهی میان ایران و روسیه در مراحل نهایی است.

انصاوریچ معاونه کمیته توریست دولتی جمهوری باشکورتستان نیز گفته که درحال برنامه‌ریزی‌های برای ارسال گردشگر به کشورهای مسلمان هستند و علاقمندند تا با لغو روادید ارتباطات گردشگری دو کشور بیش‌تر شود.

 

جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی می‌شوند

نماینده سازمان یونسکو از کشور آلمان می‌گوید با توجه به کنفرانس‌هایی که در ایران و آلمان برگزار شد تا جنگل‌های خزری در میراث جهانی یونسکو ثبت شوند، به این ثبت جهانی بسیار نزدیک شده‌ایم.

پر.فسور "هانس دیتر کناپ" نماینده سازمان یونسکو و بنیاد سوکهو کشور آلمان در دومین همایش حمایت از جنگل‌های هیرکانی در شهرستان قائم‌شهر، درباره جنگل‌های هیرکانی ایران گفت:  در طی 25 سال کار در پستِ مسئول ارتباطات بین‌المللی در هیچ‌کجای دنیا چنین جنگل‌هایی را ندیده بودم.

او که از تخریب این جنگل‌ها ابراز ناراحتی کرده و تلاش می‌کند تا جنگل‌های هیرکانی را ثبت ملی کند می‌گوید: اروپایی‌ها شاید ایران را بیابان تصور کنند و از اینکه ایران توانسته با توجه به بیابانی بودنش جنگل‌های باستانی خود را حفظ کند بسیار شگفت زده هستند.

 

مقبره جدیدی برای پروفسور حسابی ساخته می‌شود

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی اعلام کرده که فاز نخست احداث مقبره پرفسور محمود حسابی در تفرش آغاز می‌شود اما برای اجرای کامل طرح به هم‌پوشانی دستگاه‌های استان نیازمندیم.

وی همچنین گفته است در سال گذشته مبلغ ۵۰۰‌میلیون تومان بودجه به تملک حریم این مقبره اختصاص یافت و مقداری از این حریم آزاد سازی شد اما کماکان چند واحد تجاری، خدماتی و مسکونی در این حریم وجود دارند که باید هرچه سریع‌تر تملک شوند از این رو در سال جاری نیز مبلغ ۲۶۰‌میلیون تومان اعتبار صرف این مسئله خواهد شد.

او با اشاره به این موضوع و مشکلاتی که بر سرِ راه تملک این واحدها وجود دارد گفت: احداث مقبره را در صورت اختصاص بودجه آغاز خواهیم کرد تا تلسم سال‌ها بلاتکلیفی و نازیبایی این مقبره شکسته شود و گام در مسیر اجرایی گذاریم با این امید که دستگاه‌های دیگر نیز همکاری‌های لازم برای احداث کامل این بنا را داشته باشند.

 

مجوز آژانس‌های گردشگری آسان‌تر از قبل صادر خواهد شد

به گفته مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری شرط صدور مجوز تاسیس آژانس گردشگر در ایران رفع ابهام و تسهیل شد.

در همین راستا بخشنامه جدیدی که در این‌باره صادر و به استان‌ها ابلاغ شده و بخشنامه ۱۳ اسفند سال ۱۳۹۰ را ملغی کرده است. به گفته ولی تیموری ۱۶ سال از تصویب این آیین‌نامه می‌گذرد که با توجه به تحولات گردشگری، ضرورت داشت آن را اصلاح، بازنگری و بروزرسانی کنیم.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری  همچنین به موضوع بخشنامه ۱۳۹۶/۱/۱ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت و افزود: اصولا بخشنامه باید ذیل آیین نامه قرار گیرد، در حالیکه مغایر و در پاره ای از موارد بالاتر از آن بودند. همین مساله و سایر ابهام های آیین نامه سال ۱۳۸۰ سازمان بازرسی را برانگیخته بود تا مدام به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تذکر دهد.
به گفته او هدف بخشنامه جدید که تا اصلاح آیین نامه موجود در اولویت اجرا قرار دارد، اشتغال‌زایی، تسهیل ضوابط و ایجاد شفافیت در صدور و تمدید مجوزهای مربوط به آژانس‌های گردشگری است. حجم مدارک، فرایند صدور و زمان لازم برای استعلام کاهش پیدا کرد و وظیفه صدور و تمدید مجوز بند ب به استان ها تفویض شد.

 

مجموعه تاریخی کلانتر در خطر تخریب

مجموعه تاریخی کلانتر در محله بیلانکوه تبریز در اثر بی توجهی ارگان‌های مربوطه، با خطر تخریب کامل مواجه است.

ناصر هادی دهقانی در گفت‌و‎گو با ایسنا، با اشاره به این‎که خانه‌های تاریخی و حمام‌ها یکی از مهم‌ترین آثاری هستند که در معرض تخریب گسترده قرار دارند، گفت: این آثار نه تنها مورد توجه هیچ نهاد و سازمانی نیستند، بلکه آن‌قدر در این سال‌ها به آن‌ها بی‌توجهی شده است که به ‌راحتی هر صاحب ملکی به خود اجازه‌ می‌دهد که در آن دخل و تصرف کرده و با تخریب آثار، از این مکان‌ها به‌عنوان زباله‌دانی و پارکینگ استفاده کند.

وی در خصوص مجموعه تاریخی کلانتر، بیان کرد: این مجموعه متاسفانه امروزه مجموعه کلانتر در شرق تبریز و در محله قدیمی بیلانکوه قرار دارد و خانه - باغ میرزا ابراهیم خان باغمیشه‌ای ملقّب به شرف‌الدّوله و مشهور به کلانتر (۱۲۳۱-۱۳۱۱ ه.ش) مربوط به دوره قاجار به تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی با شماره ۹۷۱۲ به ثبت رسیده است. 

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: