بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

ارگ بم، بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان

ارگ بم، بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان

آیا تا‌به‌حال به استان کرمان سفر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید که بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان، در این استان قرار دارد؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام ارگ بم، به عنوان بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این سازه خشتی و گِلی، در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و با مساحتی نزدیک به 180هزار متر مربع و دیوارهایی به بلندیِ حدود 7 متر، روی صخره‌ای سترگ ساخته شده است؛ عده‌ای، این دژ را قلعه خدای‌آفرین می‌نامند و ساخت آن را به بهمن پسر اسفندیار نسبت می‌دهند و معتقدند که بم، مخفف بهمن است.

کل این بنای خشتی، دژی بزرگ است و ارگ، قلعه‌ای است کوچک در قسمت میانی و مرکزی آن. اما از آنجا که ارگ مرتفع‌ترین قسمت این قلعه است، کل بنا را به نام ارگ می‌شناسند.

این قلعه، نمونه بارز شهرسازی کهن در مناطق کویری است و چهار قسمت دارد: کهندژ (محل استقرار حکمرانان)، شارستان (محل استقرار طبقه اعیان)، ربض (محل استقرار طبقه ضعیف جامعه در کنار دیوار شهر) و در نهایت، باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی و روستاهای خارج از شهر.

پنجم دی 1382 خورشیدی، زلزله‌ای شدید، بیش از 80 درصد از این سازه کهن و خشتی را تخریب کرد و پس از آن، نامش در فهرست میراث در خطر یونسکو قرار گرفت. در این موقعیت بود که کشورهایی مثل ژاپن، ایتالیا و فرانسه و تعداد دیگری از کشورها، به همکاری با ایران شتافتند تا این سازه زیبا، مرمت شود؛ این کمک‌ها شامل مبالغ نقدی، تجهیزات و حتی، طرح‌های سه‌بعدی برای افزایش دقت در مرمت و بازسازی ارگ بود.

سرانجام، در سال 1390 خورشیدی، بازسازی این بنا توسط کارشناسان ایرانی و ایتالیایی به پایان رسید و یونسکو نیز، نام ارگ بم را از فهرست میراث در خطر حذف کرد.

امروزه این بنای باشکوه، با حفظ لقب بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان، استوار و باصلابت میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: