بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

راه‌حلی برای گردشگری شبانه: بیا بریم دور دور کنیم!

راه‌حلی برای گردشگری شبانه: بیا بریم دور دور کنیم!

مطالب مرتبط

"بیا بریم یه دوری بزنیم!"بسیاری از ما این جمله را بارها، وقت‌هایی که نیاز به گردش و تفریح داشته‌ایم به زبان آورده‌ایم و آن‌را در قدم‌زدن در پارک، رفتن به سینما یا پاساژگردی معنایش کرده‌ایم. برخی از ما اما وقتی که نیاز به گردش و تفریح داریم می‌گوییم "بیا بریم دور دور کنیم!" و این جمله را در نشستن داخلِ ماشین گران یا نسبتا گران و چرخ زدن در خیابان‌های شهر معنا کرده‌ایم. دور دور کردن حالا بیش از یک دهه است که به یکی از رفتارهای مردمِ عمدتا ثروتمند شهر تهران و حتی به نوعی از گردشگری شبانه بدل شده‌است. دور دورهای شهری اما جایگزین چه خلاءهایی شده‌اند؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

اصطلاح «دور دور بازی»، اصطلاحِ تازه به میدان آمده‌ای نیست. دور دور بازی در تهران تقریبا به دهه 70 برمی‌گردد؛ زمانی‌که افراد مرفه شهری خیابان آفریقای تهران را با ماشین‌های گران‌قیمت بالا و پایین می‌کردند، رفتاری که خیلی زود به خیابان ایران زمین، سعادت‌آباد، نیاوران، قیطریه، فرشته و بلوار اندرزگو رسید و حالا برخی شهرهای دیگر را نیز درگیر خود کرده‌است.

دور دور بازی را چطور باید تعریف کرد؟ دور دور کردن را می‌توان گردشی بدون هدف مشخص با خودرو دانست که در طیِ آن فردی که با خودرویش دور دور می‌کند با فرد دیگری که او نیز در حال دور دور است ارتباط برقرار می‌کند، کنار خیابان توقف می‌کند و یا با خودروی دیگری مسابقه سرعت می‌دهد.

اما آیا در کشورهای دیگر نیز چنین رفتارهایی (یعنی گشت‌وگذار با خودرو در شهر به قصد تفریح و یا ارتباط اجتماعی و یا گذران وقت) وجود دارند؟ دکتر حسن حسینی –جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تهران- می‌گوید "در پاریس در اشکال محدودی ما شاهد چنین رفتاری هستیم. مثلا موتورسوارانی در محدوده‌ای خارج از شهر حرکاتی آکروباتیک و هیجانی را نمایش می‌دهند، اما این دست از رفتارها را نمی‌توان با ایران مقایسه کرد. چرا که در فرانسه افرادِ محدود و کسانی که از طبقات پایین اجتماعی هستند به این "خود نمایش دادن" می‌پردازند."

به همین دلیل نیز پربیراه نیست اگر بگوییم که دور دور کردن در شهرهای امروزی جهان، رفتاری معمول نیست و به نظر می‌رسد بیش از هرکجا در ایران است که این رفتار به پدیده‌ای اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده‌است.

حالا دور دور در ایران بدل به تفریحی شبانه و در اکثر موارد لوکس شده؛ تفریحی که با خطرات بی‌شماری نیز روبروست، نظیر آنچه تا کنون بارها شنیده‌ایم؛ یعنی تصادف‌ها و درگیری‌های خیابانی.

البته تا به حال، نیروی انتظامی چندین‌بار تلاش کرده تا با این رفتار اجتماعی مقابله کند و در پی جرم‌انگاشتن این رفتار جریمه‌هایی مانندِ توقیف خودرو، ممنون‌الفروش شدنِ آن و... . هرچند که در عمل نیز بارها ثابت شده که این برخوردها نتوانسته آن‌طور که باید مانع افرادِ علاقمند به دور دور کردن باشد، کارشناسان معتقدند که با ممنوعیت تنها صورت مسئله را پاک خواهیم کرد.

کارشناسان اجتماعی، اقتصادی و روان‌شناسی بر این باورند که دور دور کردن در نتیجه نوکیسگی و خلاءهایی همچون خلاء یک سیستم منضبط شهری، خلاء فضاهای شهری عمومی برای برقراری روابط و خلاء مکان‌های مناسبِ تفریح است که رخ می‌دهد.

 

عدمِ وجود گردشگری شبانه و سربرآوردن پدیده‌ "دور دور کردن"

تقویت زندگی شبانه و همه‌پسند بودنِ نوع خدمات آن راه‌حلی است که بسیاری آن را برای جلوگیری از آسیب‌های فضاهای شهری، که یکی از آن‌ها می‌تواند دور دور کردن باشد، می‌دانند. تفریح شبانه همان چیزی است که در اکثر کلان‌شهرهای جهان وجود دارد اما جای خالی آن در تهران و شهرهای بزرگ دیگر احساس می‌شود.

بنا بر نتایج پژوهشی با عنوانِ "توسعه گردشگری شبانه شهری در ایران" گردشگری شبانه می‌تواند کیفیت زمان فعالیت افراد را افزایش دهد، ارتباطات و سلامت اجتماعی را ارتقا بخشد، منجر به رونق فعالیت‌های اقتصادی شود و گردشگری شهری را وارد رقابت کند.

برگزاری فستیوال‌ها و رویدادهای گردشگری، امکان بازدید شبانه از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی، زنده بودن مراکز خرید و پذیرایی، ارائه خدماتِ ورزش‌های تفریحی و استفاده شبانه از جاذبه های طبیعی از اقداماتی هستند که می‌توان برای زندگی شبانه انجام داد. همچون فستیوال صورتی در رومنای ایتالیا، گوانجو در چین، بازارهای شبانه تایوان، زندگی شبانه در لاس وگاس آمریکا و غیره.

کارشناسان گردشگری معتقدند که در تهران نیز می‌توان زندگی شبانه یا شهر 24 ساعته را به راه انداخت، چراکه در ماه رمضان کم‌وبیش شاهد این شیوه از زندگی شهری بوده‌ایم. با این‌حال نیازمند آن هستیم که در محصولات گردشگری تنوع ایجاد کنیم و توسعه زمانی در شهر تهران باید در کنار توسعه این محصولات اتفاق بیفتد.

رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفته: "مسئولان تهران را به‌عنوان قطب گردشگری ندیده‌اند. نه‌تنها برای فعالیت‌های حوزه گردشگری همانند اماکن گردشگری و رستوران‌ها برنامه‌ریزی نشده‌است بلکه هیچ‌گونه زیرساختی نیز پیش‌بینی نکرده‌اند، تا تهران بتواند شهری جذاب برای گردشگران باشد"

احمدی‌پور همچنین در انتقاد به تراکم‌فروشی‌ها در تهران می‌گوید: "که تهران دیگر نمی‌تواند تراکم‌فروشی کند و باید به درآمدی پایدار از طریق حوزه گردشگری دست یابد چرا که این پتاسیل در تهران وجود دارد. تولید ثروت باید از سوی صنعت گردشگری انجام شود. اگر زیرساخت‌های گردشگری در تهران توسعه یابد، فرهنگ گردشگری نیز در این شهر ارتقا می‌یابد."

حمید درودیان –راهنمای گردشگری و عضو هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری نیز درباره زندگی شبانه در تهران می‌گوید: "باید تلاش کنیم در تهران «ایونت» یا «رویداد» ایجاد کنیم... مثلا شب‌ها‌ به‌دلیل اینکه موزه‌ها بسته هستند، می‌توانیم برنامه بازدید از بافت تاریخی تهران را تعریف کنیم".

 

هرچند که به گفته کارشناسان می‌توان زندگی شبانه در تهران را ایجاد کرد، اما به نظر می‌رسد برای عملی شدن آن، باید زمان بیش‌تری انتظار کشید و در این مدت هم شاهد "دور دور کردن" خودروهای لوکسی بود که شب‌ها درازای خیابان‌های شهر را متر می‌کنند تا بلکه به تفریح، آرامش، رابطه و یا گذران عمرشان بپردازند... .

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: