بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

ایران از نگاهِ گردشگران خارجی: تنها در ایران (بخش اول)

ایران از نگاهِ گردشگران خارجی: تنها در ایران (بخش اول)

مطالب مرتبط

آیا ایران برای سفر و از آن‌ مهم‌تر سفرهایی که در اصطلاح کوله‌گرد (backpack) خوانده می‌شوند امن است؟ این سئوال، سئوالی است که گردشگران خارجی زیادی از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی به دنبال پاسخش هستند. بسیاری از این گردشگران هنوز از داشتن سفرهایی این‌چنینی به ایران احساس نگرانی می‌کنند و شاید ترجیح بدهند که هر کشور دیگری را به جای ایران برگزینند؛ خصوصا اگر گردشگر یک زن تنها باشد که بخواهد به شیوه کوله‌گردی (backpack) به ایران بیاید. در سال‌های اخیر اما استفاده گسترده‌تر از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کمک کرده تا این گردشگران تجربیاتشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و تصور اشتباه نسبت به ایران را کنار بزنند. با ایران‌پلنر همراه باشید تا یکی از این تجربه‌ها و یا شاید سفرنامه‌ها را از زبان زنِ جوان و تنهایی که به ایران آمد، بخوانیم.

 

تا به حال نشده بود حجم وسیعی از واکنش‌ها را نسبت به سفرهایم داشته باشم، مگر زمانی‌که تصمیم گرفتم برای دو هفته به ایران بروم. همه وانمود می‌کردند که چیزی درباره ایران برای گفتن دارند؛ "شگفت‌انگیز است! اگر پاسبورت ایالت متحده نداشتید حتما به شما ملحق می‌شدم!"، "تنها می‌خواهید به آن‌جا سفر کنید؟ چه شکلی از مرگ را انتخاب کرده‌اید؟!" و سخنان زیادی نیز درباره سفرهای خوبی که پیش از این رفته بودم می‌شد: "ایران جای خوبی نیست، به جایش به یونان بروید".

یکی از دوستانم یک یادداشت درباره برنامه‌های من نوشت و در فیس‌بوک منتشر کرد. او گفته بود که من بیش از اندازه شجاع، ساده و یا حتی نادان هستم.

اما من همه را مایوس کردم چون من واقعا می‌خواستم ایران را ببینم.

به اعتقاد من ایران یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان، دارای 19 مکان ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو و منظره‌هایی زیبا و گسترده از جنگل‌های بارانی متراکم، کوه‌های برفی و حوضه‌های بیابانی است. همچنین بسیاری از گردشگرانی که در آسیای میانه دیده بودم با هیجان درباره زمانی که در ایران بودند سخن می‌گفتند. مردم مهمان‌نواز، غذاهای لذیذ و مکان‌های تاریخی چیزهایی بودند که همه درباره آن صحبت می‌کردند. چطور می‌توانستم ایران را به برنامه سفرهایم اضافه نکنم؟

 

آیا سفر به ایران خوب است؟

در حال حاضر یک‌ هفته و نیم است که در ایران به سر می‌برم. مانند بسیاری از جاهای دیگر ایران نیز کاملا شبیه به آنچه که تصور می‌کردم نیست. من این متن را درحالی که در آپارتمان مینا دوستِ جدیدم هستم می‌نویسم؛ اینجا در حالی که فنجان‌های داغِ چایی در دستمان است، به صدای بلند انفجارهایی که در خیابان رخ می‌دهند گوش می‌‌دهیم. هر چند دقیقه یکبار نور یک انفجار آپارتمان را روشن می‌کند و ما با ترس و اضطراب توامان یکدیگر را نگاه می‌کنیم.

اما بچه‌ها این‌جا عیدِ سال نو در حال برگزاری است!

به عنوان بخشی از مراسم برگزاریِ سال نو در ایران، که آیین‌ها و مراسم سه هزارساله زرتشتیان را نیز در بر می‌گیرد، در چهارشنبه آخر سال، خانواده‌ها گردِ هم برای برگزاری جشن جمع می‌شوند، آتش درست می‌کنند تا از روی آن بپرند، ترقه می‌زنند و فانوس‌های آتش را به آسمان می‌فرستند که همه این‌ها با موسیقی و رقص همراه می‌شوند.

 

نورز در تهران

پیش از ظهر، وقتی که همه ما در پشت‌بام آپارتمان بودیم، برادر مینا شوخی‌ای کرد که احتمالا کابوس هر آمریکایی که به ایران می‌آید باشد: "اگر دوستانت تو را الان در تهران و احاطه‌شده با آتش و انفجار می‌دیدند، چه فکری می‌کردند؟ یا شاید این دقیقا همان چیزی باشد که آن‌ها درباره ایران تصور می‌کنند."

 

سفر به ایران: چیزهایی برای ترسیدن دارد یا نه؟

هرچند که برادر مینا شوخی می‌کرد، اما نشانه‌هایی از ناراحتی در کلامش بود. یکی از اولین سئوالاتی که در ایران همه از من می‌پرسند اما همیشه همین است: "قبل از این‌که به ایران بیایی درباره آن چه فکری می‌کردی؟"

اولین میزبان من در تهران دکتر جوانی بود. دانش‌جوها و هم‌اتاقی‌های او به او گفته بودند از اینکه او میزبان یک گردشگر زن آمریکایی است بسیار هیجان‌زده شده‌اند و امیدوارند که گردشگران بیش‌تری به ایران بیایند. آن‌ها میزبانیِ بسیار گرمی از من کردند، غذاهای خوشمزه ایرانی برایم پختند وسئوا‌ل‌های زیادی درباره آمریکا و نروژ و تجربیات خارجی‌هایی که به ایران آمده‌اند پرسیدند. برخلاف تصور بسیاری از افراد، به نظر می‌رسید سفر یک زن به کشوری دیگر به سبکِ کوله‌گردی در ذهن آن‌ها پذیرفته شده‌است.

مینا دختر تهرانی نیز که من را از طریق کوچسرفر به ناهار دعوت کرد، به طور مشابهی نسبت به خارجی‌هایی که به ایران می‌آیند کنجکاو بود. او توضیح می‌داد ایرانی‌ها لزوما مانند دولت نیستند، کشورشان را دوست دارند و مشتاق به اشتراک گذاشتن آن با مهمانان هستند.

من واقعا آرزو دارم که بتوانم به همه آن‌ها بگویم که آمریکایی‌ها علاقمند به دیدارِ ایران هستند. با این حال اکثر افرادی که درباره سفرم با آن‌ها صحبت کردم حرف‌هایی درباره احتیاط بسیار در ایران به من زدند و برخی سعی کردند من را متقاعد کنند که تنهایی به این سفر نروم به ویژه آن‌که این یک سفر تنهایی زنانه است.

با این‌حالی چیزی که وجود داشته این بوده که من از زمانی که در ایران حضور داشتم احساس تنهایی نکرده‌ام.  

میزبان من در اولین هتلی که اقامت کردم، من را همچون دخترش در نظر گرفت، من را برای خوردن صبحانه و ناهار مشایعت کرد و مکان‌هایی را برای دیدن به من پیشنهاد داد. میزبان کوچسرفر من، درباره مذهب و سیاست با من صحبت کرد و مینا با دعوتش از من به ناهار و همراهی‌ام در اصفهان و پذیرایی خانواده‌اش از من در تهران، من را واقعا مانند یک خواهر پذیرفت.

شاید سفرهای انفرادی زنان به ایران نگران‌کننده باشد، اما این نگرانی برای من موضوعیت نداشت. منظورم این است که حتی آبِ شیرین نیز در این کشور امن است! مثلا یکبار در یکی از خیابان‌هایِ یکی از شهرهای ایران به تنهایی در پیاده‌رو راه می‌رفتم که احساس کردم یک مرد به راحتی به من نزدیک شده‌است؛ اینکه این تصور من بود یا نه نمی‌دانم، اما بلافاصله پس از این‌که خودم را به یک زن دیگر نزدیک کردم، آن مرد به سرعت از من فاصله گرفت و دور شد.

تا این‌جا تجربه من از کوله‌گردی در ایران، چیزی جز گرما، مهمان‌نوازی و غذاهایی واقعا شگفت‌انگیز نبوده است. من وسوسه شده‌ام که سفری دخترانه و انفرادی به ایران با وجود تمام بالا و پایین‌های آن انجام دهم. اگرچه برای چند ساعت، من و مینا سفری کوله‌گردی به مریوان داشتیم که شهری کوچیک در مرز ایران و عراق است. شاید شما فکر کنید که من رویدادهای پرحادثه‌ای را درباره این شهر بخواهم به اشتراک بگذارم، اما باید بگویم این شهر برای کودکان و خانواده‌ها نیز کاملا امن است.

 

20 مارس 2014 | نویسنده: سیلویا | منبع: سایتِ www.heartmybackpack.com

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: