بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

عوارضِ خروج: به نفع گردشگری یا به نفع دولت؟

عوارضِ خروج: به نفع گردشگری یا به نفع دولت؟

مطالب مرتبط

عوارض خروج از کشور سه‌برابر شد. رقمی معادل 220 هزار تومان در لایحه بودجه سال 97 به عنوان عوارض خرج از کشور توسط دولت امروز به مجلس شورای اسلامی داده شد که بسیاری از کارشناسان اقتصادی و فرهنگی و البته کسانی که در حوزه گرشگری خارج از کشور فعالیت می‌کنند و مردمی که در سال دستِ کم یکبار تجربه خروج از ایران دارند را متعجب کرد. چرا عوارض خروج از کشور به ناگهان باید بیش از 2 برابر افزایش پیدا کند؟ آیا قانون و تجربه کشورهای دیگر این تغییر را تایید می‌کنند؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

19 آذرماه قرار بود تا حسن روحانی رییس‌جمهور، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برود و لایحه بودجه سال 1397 را به مجلس ارائه کند. بر اساس این لایجه دولت عوارض خروج از کشور را از 75 هزار تومان که چندین‌سال بدون تغییر باقی مانده بود را به 220 هزار تومان افزایش داد.

عوارض 220 هزار تومان البته تنها برای خروجِ اول از کشور است که باید پرداخت شود. مسافر در خروج دوم 330 هزار تومان(افزایش 50 درصدی) و در خروج سوم و بیش‌تر 440 هزار تومان (افزایش 100 درصدی) به ازای هر نفر باید بپردازد.

این ارقام در حالی برای بودجه 97 توسط دولت پیشنهاد شده که هم اکنون قیمت بلیت لحظه آخری بسیاری از سفرهای خارجی با هواپیما، کمتر و گاهی نیز 100 هزارتومان است.

این اتفاق اما بالافاصله واکنش‌های زیادی را منجر شد. این واکنش‌ها را می‌توان بیش از هرکجا درمیان آن‌دست از کاربران مجازی دید که سفر خارج از کشور از برنامه‌ریزهایشان بوده است. همچنین گردشگران ایرانی و راهنمایان گردشگری خارجی نیز واکنش‌های سریعی به این عوارض نشان دادند.

یکی از کاربران توییتر نوشت: "خدایا به من کمک کن ۴۴۰ هزار تومنی که دفعه بعد برای خروج از این وطن عزیز میدم، آخرین ۴۴۰هزار تومن عمرم باشه..."

همچنین یکی از گردشگران در اینستاگرامش در واکنش به این اتفاق گفت: "این افزایش قیمت نخواهد توانست اهرمی برای کنترل میزان ورود و خروج گردشگر از و به کشور باشد، بلکه تنها باعث شکاف طبقاتی خواهد شد.

یکی‌دیگر از کاربرانی که قصد خروج از کشور را دارد به ایران‌پلنر می‌گوید: "این هزینه نه آن‌قدر کم است و نه آن‌قدر زیاد است که مانع ورود یا خروج کسی شود. از نظر من دلیل موجهی برای این‌کار وجود ندارد. اگر هم این افزایش عوارض قرار است به بودجه‌های مربوط به گردشگری کمک کند، دولت باید با شفافیت درباره آن سخن بگوید".

یکی از راهنمایان گردشگری نیز در واکنشی نوشته: "هنوز عزیزان در ساخت دیوار صوتی فرودگاه بازمانده‌اند..."

یکی‌دیگر از این راهنمایان نیز گفته: "دوستان من هرچی فکر می‌کنم به نتیجه نمیرسم! یعنی اصلا عملی و عقلانی نیست: مثلا یک نفر تور 800  هزارتومنیِ لحظه آخری بخرد اما 440 هزار تومان خروجی پرداخت کند!"

با وجود واکنش‌های منفی زیادی که این طرح داشته اما به‌نظر می‌رسد که سازمان میراث فرهنگی چندان از آن ناراضی نیست.

علی‌اصغر مونسان با اشاره به اینکه "بگذارید مذاکرات در داخل دولت باقی بماند" به خبرنگاران گفته: “افزایش عوارض خروج از کشور تصمیم دولت است و باید به این موضوع توجه شود که خروج دو برابری گردشگر نسبت به ورود آن اتفاق خوبی نیست. پیش از این از هر عوارض خروجی مبلغی معادل 10 هزار تومان و با افزایش آن مبلغ ۴۰ هزار تومان به سازمان میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری اختصاص خواهد یافت که مبلغ دریافتی ما ۱۶۰ میلیارد تومان در این حوزه افزایش خواهد یافت.”

 

عوارض خروج از کشور از گذشته تا امروز

پیش از سال 1357 عوارضی برای خروج ایرانی‌ها از ایران گرفته نمی‌شد. این روند با شروع جنگ میان ایران و عراق تغییر کرد و دولتِ وقت برای ‌آن‌که هزینه‌ها را جبران کند عوارض خروج را به قوانین کشور اضافه کرد.

در سال 1365 بود که ماده ماحده قانون دریافت عوارض از کشور تصویب شد و دولت مکلف شد تا از مسافرانی که با گذرنامه ولت جمهوری اسلامی قصد سفر به خارج از کشور را دارند، مبلغی به‌عنوان عوارض خروج دریافت کند. شورای نگهبان در همین راستا در نامه شماره 4041 اعلام کرد که: «حق مسافرت و آزادی سفر از اعمال عادی و حقوق مسلم فردی و اجتماعی هر شخص است که طبق اصل 20 قانون اساسی همگان از آن برخوردارند و برحسب بند 7 اصل سوم قانون اساسی بر حسب قانون باید تأمین شود. سلب این حق در شرایط عادی با موازین شرعی و قانون اساسی مغایرت دارد، ولی نظر به وضع فوق‌العاده فعلی و جنگ تحمیلی با اکثریت آرا تأیید شد». 

این مبلغ که در ابتدا برابر با 5 هزارتومان بود روند تصاعدی داشت. این مبلغ در سال 93 به 75 هزار تومان رسید و از آن سال تا سال 96 بدون تغییر، مبلغ 75 هزار تومان برای سفر اول خروج از کشور ماند.

این قانون تغییراتی نیز داشت. مثلا آنکه بنابر تبصره 5 ماده واحده  مذکور و نیز براساس ماده 45 قانون مالیات بر ارزش افزوده که سال 1387 تصویب شد، برخی از افراد با شرایط ویژه از پرداخت عوارض معاف شدند. کودکان تا سن هفت‌سالگی، ایرانیانی که در خارج اقامت دارند و تنها برای بار اول خروج عوارض پرداخت می‌کنند، کارمندان ایرانی سازمان ملل متحد، خلبانان و خدمه هواپیماها، ناخدایانT ملوانان و خدمه کشتی‌ها،  راهنمایان مخصوص اتوبوس‌های شرکت‌های مسافربری جهانگردی با تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و غیره  از این دسته هستند.

 

اما و اگرهای عوارضِ خروج از کشور

 با این حال در 40 سالی که از تصویب پرداخت عوارض خروج از کشور می‌گذرد و به‌خصوص در یکی دو سال اخیر مباحث زیادی درباره افزایش نرخ عوارض مطرح ‌شده است.

ابوذر ندیمی –نماینده مجلس در سال 94- در همان زمان گفت: "در ازای پرداخت عوارض، چه خدماتی به ما ارائه می‌شود؟ مردم آمادگی دارند که مالیات حقه خودشان را پرداخت کنند و آن را زکات زندگی‌شان می‌دانند اما از لحاظ فرهنگی در کشور هنوز به این نقطه نرسیدیم که درباره دریافت عوارض، ارائه خدمات را به صورت شفاف بیان کنیم".

احمد توکلی نماینده دیگر  مجلس در آن‌زمان معتقد بود "می‌توان اخذ عوارض خروج از کشور را توجیه کرد... خدماتی که دولت‌ به مردم ارائه می‌کند بسیار متنوع است و اگر کشور نخواهد به درآمدهای نفتی متکی باشد، مردم باید پول این خدمات را بپردازند".

با این‌حال، افزایش مجدد عوارض خروج از کشور در دولت روحانی با اما و اگرهای زیادی روبرو شده‌است.

در این میان برخی نیز معتقدند که عوارض خروج از کشور تنها در ایران نیست که رقم بالایی دارد و برخی از کشورهای دیگر نیز عوارض خروج بالایی می‌پردازند. این افراد برای مثال استرالیایی‌ها را مثال می‌زندد که برای خروج از کشور باید 63 دلار بپردازند. این در حالی است که بسیار از مردم در کشورهای دیگری همچون ترکیه و آلمان عوارض کمی دارند و عوارض خروج از کشور در قانون بودجه ایرلند در سال 2014 نیز به طول کلی ممنوع اعلام شد.

این درحالی است که کارشناسان عوارض خروج از کشور در کشورهایی مانند استرالیا را نیز مطابق با درآمد آن‌ها، منطقی قلمداد می‌کنند.

از سویی برخی پس از تقدیم لایحه بودجه سال 97 به مجلس شورای اسلامی و افزایش عوارض خروج از کشور در آن، این افزایش را اگر شفاف‌سازی دقیق درباره‌اش صورت نگیرد، راهکار دولت برای کسب درآمد بیش‌تر دانسته‌اند.

20 آذرماه، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره افزایش عوارض خروج از کشو گفت: پیشنهاد دولت برای افزایش عوارض خروج از کشور از ۷۵ به ۲۲۰، ۳۳۰ و ۴۴۰ هزار تومان به ازاء تعداد سفرها مورد مخالفت نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد. اگر استدلال دولت‌مردان این باشد که هموطنانی که به خارج از کشور سفر می‌کنند، درآمد بالایی دارند پس باید هزینه «خوشگذرانی‌شان» را هم بپردازند، باید گفت وقتی مشخص نیست چه میزان از سفرها سفرهای تفریحی است چرا باید آحاد مردم را درگیر تصمیمی کرد که موجب مضاعف شدن فشار اقتصادی بر مردم می‌شود؟

آآیا قرار است بارِ دیگر بودجه بخش‌های دیگر با کسر از درآمد مردم و یا حوزه‌های گردشگری تامین شود؟ باید منتظر ماند تا ببینیم که پس از اعتراض‌های بسیار –گاه به طنز و گاه به جدیت- مجلس چه تصمیمی درباره لایحع بودجه سال 97 می‌گیرد.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: