بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باید رفت، باید دید: تا حالا رفتی کوه‌های مریخی؟

باید رفت، باید دید: تا حالا رفتی کوه‌های مریخی؟

مطالب مرتبط

آب‌های عمان سال‌ها و قرن‌های زیاد، جهانی شگفت‌انگیز را در دل خودشان نگه داشته بودند. جهانی به  موازات ساحل زیبای عمان، از منطقه کچو تا خلیج گواتر، جهانی یادگارِ پدیده‌های ژنومورفولوژی. این جهانِ کوچکِ شگفت‌انگیز که زمانی بخشی از اقیانوسِ هند بود کم‌کم از زیر آب خارج شد و در گذر زمان به بخشی از طبیعت چابهار در جنوب ایران بدل گشت و "کوه‌های مریخی" نام گرفت. کوه‌های مریخی هرچند شگفت‌اند و دیدنی، اما از آن دست جاذبه‌های گردشگری‌ هستند که شاید به دلیل مسافت، کمتر گردشگری به سراغشان رفته است. با ایران‌پلنر در اولین مطلبِ "باید رفت، باید دید" همراه باشید.

 

کوه‌های مریخی یا کوه‌های مینیاتوری قدمتی برابر با دوره سوم زمین‌شناسی، یعنی چیزی در حدود 4 الی 5 میلیون سال پیش دارند. این کوه‌ها پیش از آن‌که آب اقیانوس به عقب برود، بخشی از دریا بوده‌اند که در پی تغییرات، شکلی زیبا و شگفت‌انگیز پیدا کرده‌اند که این شکل را جنس ماسه‌ای، سنگی و مارن آن به وجود آورده است.

هرچند که به این پدیده زیبای زمین‌شناسی می‌گویند کوه‌های مریخی، رنگ این کوه‌ها به رنگ مریخ سرخ نیست، بلکی خاکستری روشن و سفید است که شاید به دلیل بافتی که شامل سنگ‌واره‌هایی همچون صدف و ماهی هستند، مریخی نام گرفته باشد، شاید نیز نامِ مریخ را به این دلیل بر این کوه‌ها گذاشته‌اند که شکلشان نامانوس بوده است. البته در زبان محلی مردم به این کوه‌ها کالانی یا آریا می‌گویند.

بافت این کوه‌ها به شکلی است که با تغییر نور در روز رنگ‌های متفاوتی به خودشان می‌گیرند. کوه‌های مریخی همچنین فاقد هرنوع پوشش گیاهی هستند، چاک‌چاک‌اند و جنس رسوبی دارند که به گفته پژوهشگران نمونه‌های از بدبوم یا بدلند که پدیده‌های ویژه‌ای در بوم‌شناختی هستند به حساب می‌آیند.

شکل این کوه‌ها ناشی از فرسایش سریع باد و باران است که مقاومت نایکسانِ بافت این کوه‌ها در برابر این فرسایش گاه ستون‌هایی شبیه کلاهک و گاه ستون‌هایی بریده بریده شده را ایجاد کرده‌است.

ارتفاع این پدیده بوم‌شناختی نیز یکی از جذابیت‌های آن‌ است؛ ارتفاعی که گاهی 5 متر و گاه نیز 100 متر خواهد بود.

 

کوه‌های مریخی ایران کجا هستند؟

یکی از جاده‌های زیبای سیستان و بلوچستان شما را به کوه‌های مریخی خواهد رساند؛ بعد از چابهار، وقتی 40 تا 50 کیلومتر به سمت بندر گواتر حرکت کنیم، کوه‌های پست و مرتفعی که در سمت جاده نشسته‌اند در برابر چشمانمان رخ می‌نمایانند که اگر برای بار اولمان باشد که آن‌ها را می‌بینیم، حتما متحیر خواهیم شد.

کوه‌های مریخی این جاده را به یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین و البته خاص‌ترین جاده‌های ایران تبدیل کرده‌اند. وقتی در این راه قدم بگذارید، از سویی کوه‌های مریخی را با رنگ‌هایی از سفید و خاکستری خواهید دید و از سوی دیگر دریایِ نیلگون و ماسه‌های سرخ و آسمان آبی‌ای را که درختچه‌های کوچک بیابانی را در پناه وسعت خودش جا داده است.

آن‌سوتر دشتی را می‌بینیم با تالاب‌هایی که در دلش پدیده آمده‌اند؛ دشتی که در سمتی صورتی است و در سمتِ دیگرش به رنگِ کوه‌های مریخی؛ یعنی خاکستری و سفید. به این پدیده نیز تالاب صورتی می‌گویند.

با دیدن کوه‌های مریخی، آن‌هم در هوای شرجی و رطوبت بالای آنجا، در حالی که در یک طرفتان دریاست و در طرفِ دیگرتان طبیعتی متفاوت و شگفت با رنگ‌های خاص، حسی فراموش‌نشدنی و شاید خیالی را تجربه کنید.

اگر به سراغ کوه‌های مریخی می‌روید، بد نیست بدانید این کوه‌ها از منحصر به فردترین پدیده‌های زمین‌شناسی در ایران و ثبت‌شده در لیست مراکز دیدنی سازمان میراث فرهنگی هستند که گردشگران خارجی زیادی را نیز هرسال به سمت خود می‌کشند. ناگفته نماند که متاسفانه این پدیده زیبای طبیعی به حفاظت محیط زیست درنیامده و نامش در فهرست مناظر زیبا و بی‌نظیر طبیعی ایران نیست. این یکی از دلایلِ کمتر دیده‌شدن آن در این سال‌ها بوده‌است.

در انتهای جاده‌ای که کوه‌های مریخی در جوارش قرار گرفته، دهکده صیادی "تیس" نیز واقع شده که قدمتی برابر با 2500 سال دارد و گفته می‌شود روزگارانی بندرِ تجاری فعالی بوده که مغول‌ها آن‌را ویران کرده‌اند.

 

کوه‌های مریخی علاوه بر جذابیتی که برای همه دارد، هم می‌تواند مکانی برای رصد ستاره‌ها و نجوم باشد و هم طبیعتی جذاب برای کوهنوردی؛ چرا که بدون تجربه و وسایل لازم نمی‌توان از این کوه‌ها بالا رفت.

اگر هنوز کوه‌های مریخی سیستان و بلوچستان را ندیده‌اید، تعلل نکنید. در آب‌وهوای زمستان می‌توانید به جنوب کشور بروید و در جاده‌ زیبایِ کوه‌های مریخی بخشی از طبیعت شگف‌انگیز جنوب ایران را تماشا کنید.

باید رفت، باید دید: تا حالا رفتی کوه‌های مریخی؟
باید رفت، باید دید: تا حالا رفتی کوه‌های مریخی؟
باید رفت، باید دید: تا حالا رفتی کوه‌های مریخی؟
شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: