بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باید رفت، باید دید: تا حالا رفتی خانه بنی عباسی بستک؟

باید رفت، باید دید: تا حالا رفتی خانه بنی عباسی بستک؟

بستک که تا سال 1334 خورشیدی جزو شهرستان لار و سپس یکی از بخش‌های شهرستان بندرلنگه بود، در سال 1380 خورشیدی به صورت مستقل، به عنوان شهرستان معرفی شد. شهر بستک، مرکز شهرستان بستک است و تا پیش از تغییر و تحولات، این منطقه به جهانگیریه معروف بود.

بستک، شهری است نوپا، با قدمت تاریخی بسیار. این شهر، جزو معدود شهرهای استان هرمزگان است که به دریا راه ندارد و به همین دلیل، تابستان‌ها آب و هوایی گرم و خشک و زمستان‌ها آب و هوایی سرد و خشک دارد.

اعتقادات مذهبی اهالی بستک، چه شیعه و چه سنی، آنقدر پر رنگ و قوی است که درستکاری و خدمت به مردم را سرلوحه زندگی و کارشان قرار داده‌اند و این مهم، با خلق و خو و نهاد آنها سرشته شده است. فرهنگ‌دوستی بستکی‌ها و علاقه‌شان به این شهر نیز، به حدی است که سعی کرده‌اند معماری سنتی منطقه را حفظ کرده و در ساختمان‌ها و سازه‌های جدید هم به کار ببرند.

ساکنین این شهرستان، به چند گروه نژادی تقسیم می‌شوند:

  1. افراد بومی و محلی که از نژاد مردمان پارس هستند.
  2. مشایخ و خوانین بنی‌‌عباسی که بنا به روایتی، بازماندگان خاندان خلفای بنی‌عباسی هستند.
  3. مشایخ و خوانین مدنی که در گذشته‌های دور، مالکیت اراضی و باغ‌ها و روستاهای بستک را در اختیار داشتند.
  4. سادات که از احترام بالایی نزد مردم بستک برخوردارند.
  5. ایلات کوچک که عده‌شان اندک است.

اگرچه در مورد وجه تسمیه نام این شهر اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما عده‌ای معتقدند که به دلیل محصور بودن این شهرستان از شمال و جنوب و شرق و غرب میان حصاری کوهستانی، نام منطقه در ابتدا "بَسته"بوده است. عده‌ای نیز معتقدند که نام این منطقه در ابتدا "بُستک" بوده و بُستک، نام درختی است که صمغ آن خاصیت دارویی داشته است. برخی هم اعتقاد دارند که در دوره‌ای که کوخرد مرکز حکومت بوده، بستک محل مناسبی برای کشت و زرع به حساب می‌آمده و بنابراین، بستان‌های بسیاری داشته است. پس نام منطقه، از "بُستان" گرفته شده است. برخی نیز می‌گویند که بستک از "بست نشستن" می‌آید و آنجا به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، پناهگاه فراری‌ها یا حتی محل بست نشستن و اعتکاف شیوخ و بزرگان بوده است.

یکی از نکات جالب در مورد نام روستاهای این منطقه این است که صورت باستانی و تاریخی خودشان را حفظ کرده‌اند و پسوند "آباد" که در دوره اسلامی اخیر رواج پیدا کرد، روی نام این روستاها هیچ تأثیری نگذاشت؛ نام این روستاها عبارت است از هرنگ، فاریاب، کوخرد، کمشک، گوده، فتویه و غیره.

پس از دوره صفویه و روی کار آمدن افشاریه و زندیه و قاجار، هنگامی که بندرلنگه مرکز تجاری ایران شد، بستک به دلیل قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی به بندرلنگه، اعتبار و موقعیت خوبی به دست آورد و به یکی از مناطق تجاری خلیج فارس تبدیل شد.

شهر بستک، جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد که در نوع خود بی‌نظیرند. از میان تمام این جاذبه‌ها، به سراغ خانه‌ای می‌رویم به نام خانه قدیمی بنی‌عباسی. این خانه، در شرق بستک و کنار حمام خانی قرار دارد و در حدود 110 سال پیش، توسط حاکمان بستکی ساخته شده است.

این بنا، هم محل سکونت خانواده حاکمان وقت بوده و هم، محل رسیدگی به امور روزانه مردم. خانه بنی‌عباسی، با زیربنایی در حدود 4500 متر مربع و حدود 210 اتاق، در اصل سه طبقه داشته که طبقه سومش، بر اثر زلزله تخریب شده است. ورودی آن، در قسمت جنوبی واقع شده و در دو سوی ورودی، دو برج نگهبانی مرتفع وجود داشته که بر اثر زلزله و باران‌های سیل‌آسا از بین رفته‌اند. دورتادور این عمارت، دیوار بلندی کشیده شده که باعث شده بنا، منفرد به نظر برسد. اما این خانه اعیانی، در اصل از سه قسمت ابتدایی، میانی و انتهایی تشکیل شده است؛ قسمت ابتدایی خانه بنی‌عباسی، حیاط و اتاق‌های متعددی داشته و محل اداری حکومت محسوب می‌شد. اما قسمت میانی و انتهایی، مختص سکونت اعضای خانواده حاکمان بوده است.

یکی از بخش‌های چشم‌نواز این عمارت، تالار آینه است. تالاری که دیوارها و سقفش، با آینه‌های کوچک و بزرگ در اشکال مختلف، زینت شده و نقوش گل و بته و پرندگان و درخت‌های سرو و غیره، بر زیبایی‌اش افزوده‌اند. هدف از به کار بردن آینه در دیوار و سقف، علاوه بر زیبایی‌بخشی به ساختمان، تأمین نور و روشنایی اتاق یا تالار، از طریق بازتاب نور یک چراغ کوچک بوده است؛ این آینه‌ها، قبلاً در هر دو طبقه وجود داشتند اما امروزه، فقط در تالار آینه دیده می‌شوند.

پنجره‌های مشبک چوبی و فلزی و درهای چوبی دو جداره وگچ‌بری‌های خانه بنی عباسی نیز، بر زیبایی آن افزوده‌اند.

یکی از نکات جالب توجه در مورد این خانه، این است که به تدریج ساخته شده است. یعنی ابتدا نخستین طبقه ساخته شده و پس از چند سال، طبقه دوم و پس از چند سال دیگر، طبقه سوم را ساخته‌اند. این عمارت زیبا و دیدنی، از چوب و سنگ و خشت خام بنا شده و پهنای دیوارها، در برخی از قسمت‌های آن به 9 تا 12 خشت می‌رسد.

بدون تردید، بازدید از این عمارت و اندکی درنگ در معماری درونگرای آن، لذتی وصف‌نشدنی خواهد داشت و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را به یادگار خواهد گذاشت. پس، به پیشنهاد ایران پلنر، به این شهر سفر کنید و از این عمارت تاریخی بازدید کنید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: