بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

وقتی پرویز پرستویی خواند «من تهرونمو میخوام...»

وقتی پرویز پرستویی خواند «من تهرونمو میخوام...»

مطالب مرتبط

روزهای آخر آذرماه است و آلودگی بیخ گلویمان را گرفته. از هر طرف که شهر را نگاه کنی خاکستری است و غبارآلود و مبهم. مثل هر روز صبح کنار خیابان می‌ایستی تا تاکسی بگیری و به سمت بهارستان حرکت کنی. داخل تاکسی می‌نشینی دو-سه تا سرفه می‌کنی و گوش می‌سپاری به صدای خیابان و همهمه روزمرگی شهر تهران که ناگهان توجهت به رادیو جلب می‌شود... با ایران‌پلنر همراه باشید.

رادیو، خیلی به‌جا، آهنگ "من تهرونمو میخوام" از پرویر پرستویی را پخش می‌کند. چشمانت را می‌بندی و غرقِ آن می‌شوی؛ غرق در تهرانِ نوستالژیک و خاطره‌انگیز روزهای نه چندان دور؛ تهران شوش و چاله میدان و پیچ شمیران. چشمانت را بسته‌ای و پرویز پرستویی می‌خواند:

آی! اوسا کریم! نظر به من کن / همه جا تاریکه، چراغو روشن کن / می‌خوام بچه بشم بزنم به کوچه،/ بهم لباس مکتب‌خونه تن کن / هنوز خوابِ خوشِ تو پشه‌بند یادمه/ هنوزم لبِ جو بگو بخند یادمه/ همه دنیامو ساختمونا بلعید / ولی هنوزم اون شهرِ لَوَند یادمه/ من تهرونمو می‌خوام،/ لب خندونمو می‌خوام/ عطر نونمو می‌خوام/ زنگ زورخونمو می‌خوام/ من تهرونمو می‌خوام/ دل دیوونمو می‌خوام/ واسه کفتر شابدوالعظیم/ آب و دونمو می‌خوام.../ بگو تیاترای تو لاله زار چی شدن؟/ بگو رفیقای با هم ندار چی شدن؟/ من تهرونمو می‌خوام/ چنارستونمو می‌خوام...

آهنگ که تمام می‌شود، اخبار ساعت 9 صبح شروع می‌شود و اخبارگو می‌گوید: "در آلوده‌ترین پاییز 4 سال اخیر قرار داریم..." راننده تاکسی حرف از تعطیلی مداری به دلیل آلودگی هوا می‌زند و مسافران در پاسخ چیزهایی می‌گویند. آه می‌کشی و با خودت می‌گویی "من تهرونمو میخوام..."

 

تهران‌گردی در هوایِ آلوده

در هوای آلوده پاییز و زمستان تهران، کمتر کسی رغبت می‌کند به گردش مفصل در شهر بپردازد. سروصدای کار و فعالیت که بخوابد شهر هم خلوت می‌شود. این تنها مخصوص ساکنین تهران نیست، بلکه چندسالی است آلودگی هوای تهران در زمستان به چالشی برای گردشگری تبدیل شده است.

در چندسال اخیر موضوعِ آلودگی هوا و تاثیری که بر روی گردشگری می‌گذارد، در جهان در مرکز توجه و تحقیق قرار گرفته؛ گزارش‌های پی در پی درباره خطر مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا و توصیه به گردشگران در مورد کیفیت هوای مقصد از جمله موارد مورد بررسی گردشگری امروز است.

برای مثال، محققان چندسال پیش با اشاره به نتایج تحقیقی مقایسه‌ای، به گردشگران درباره خطر جانی ناشی از آلودگی هوا در برخی مقاصد گردشگری مانند پکن و دبی هشدار داده‌اند. ناگفته نماند که هرچند در این تحقیق اشاره به آلودگی هوای تهران در ورود گردشگران نشده است، اما تهران چندین سال متوالی است که در ردیف کشورهای خطرناک از نظر آلودگی هواست.

کارشناسان می‌گویند آلودگی شهر تهران و شهرهای بزرگ دیگر ایران می‌تواند خیلی زود به تهدید جدی آینده گردشگری ایران تبدیل شود  و نگاهی به وضعیت ثبت‌شده آلودگی هوای تهران کافی خواهد بود تا طیف وسیعی از گردشگران را فراری دهیم.

سال گذشته، رجبعلی خسروآبادی –مدیر اداره کل میراث فرهنگی- در همین‌باره گفته بود که "آلودگی هوا موجب شده تصویری که گردشگران خارجی بعد از ورود به تهران می‌بینند، برخلاف تبلیغی باشد کهانگیزه سفر آن‌ها برای دیدن جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی این شهر بوده است".

سال گذشته همچنین برخی تورهای تهران‌گردی که قرار بود از 23 آبان و همزمان با روز جهانی دیابت برگزار شود، لغو شد و آژانس‌های مسافرتی که برنامه تهران‌گردی اجرا می‌کنند برنامه‌اشان را کنسل کردند و سازمان میراث فرهنگی نیز از مردم خواست تا به دلیل آلودگی هوا برنامه بازدید از شهر را به زمان دیگری موکول کنند. رسانه‌ها در این باره تیتر زدند: "آلودگی هوا کرکره گردشگری تهران را پایین کشید".

آیا در چنین شرایطی می‌توان دم از تهران‌گردی یا جذب گردشگر به تهران یا ایران زد؟ آن‌هم در شرایطی که دولت بارها از سیاست‌های جذب گردشگر و رونق صنعت توریسم سخن گفته است؟ خودِ ساکنین تهران چقدر برای گردشگری در تهران یا تهران گردی در چنین آب و هوای آلوده‌ای تمایل دارند؟ پاسخ سئوال اول را باید سکوت کرد، پاسخ سئوال دوم را به دولت برگرداند و در پاسخ به سئوال سوم نیز گفت: "کمتر"!

شاید باید از همه این سئوال‌ها عبور کرد. چشم ببندیم و یاد تهران قدیم را زنده کنیم. به سراغ تصاویرِ خیابان ولیعصر سبز، میدان دربند، چاله میدان، قیطریه قدیم و دروازه شمیران برویم که روزگاری نه خبر از آلودگی هوا داشتند و نه خبر از صدای ممتد سرفه و ضعفِ روان مردمی که در آلودگی هوا این‌سو و آن‌سو می‌روند. به سراغ تهران نوستالژیک برویم و بخوانیم: همه دنیا ساختمونا بلعید...یه کاری کن، یه پاسبون صدا کن...

شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: