بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خوش گذرونی کویری

خوش گذرونی کویری

مطالب مرتبط

بعضی‌ها به کویر می‌روند و در آرامش کویر خود را رها می‌کنند و بعضی دیگر راهیِ آن وادی شده و شور و هیجانی وصف ناپذیر را تجربه می‌کنند. در روزهای سرد زمستان بهترین مکانی که می‌توان رفت و هم تفریح و ورزشی هیجان انگیز را تجربه کرد و هم زیر آسمان آبی و نور خورشید دوست داشتنی لذت برد، کویر است. آن هم کویرهای زیبا و بکر ایران که علاوه بر طبیعت زیبایشان، تفریحات مختلفی را در دلشان جای داده‌اند. این تفریحات کویری در سرمای پاییزی و زمستانی کلان شهرها حال آدم را خوب می‌کند و احساس رضایت به خصوص برای دوستداران هیجان ایجاد می‌کند. برای آشنایی با این تفریحات یا ورزش‌های کویری هیجان انگیز با ایران پلنر همراه باشید.

 

۱. آفرود (off road):

تکان‌های شدید، بالا و پایین رفتن روی رمل‌ها و لیز خوردن روی شن و ماسه‌ها آن هم با ماشین، هیجانی‌ترین تفریح کویر است. ترسی همراه با لذت شدید که شاید هیچ وقت و هیچ کجا نصیبتان نشود. کویر نوردی با آفرود یکی از تفریحات کویری است. اگر عاشق هیجان و لذت‌های عمیق و از ته دل هستید، حتماً سفری به کویر داشته باشید و حسی متفاوت را تجربه کنید. دقت داشته باشید هر خودرویی برای کویر نوردی مناسب نیست، خودروهای کویر باید ارتفاع شاسی متوسط، حجم و قدرت موتور بالا و وزن کمی داشته باشند. نگران نباشید اگر با تجهیزات و راننده حرفه‌ای به کویر بروید، نه تنها آسیبی به شما وارد نمی‌شود، بلکه خاطره‌ای شیرین برایتان باقی می‌ماند. این تفریح امروزه ورزشی شناخته شده است واصول و مرامنامه دارد و مسابقات آن در سطح بین الملل برگزار می‌شود.

۲. موتور سواری:

اگر چه هیجان موتور سواری در کویر بیشتر از ماشین است، اما خطر بیشترش دوستداران هیجان را تهدید می‌کند. موتور سیکلت های پرشی و چهار چرخ از جمله موتورهای مورد استفاده در کویرند. یادتان باشد اگر قصد موتور سواری در کویر را دارید حتماً از کلاه و سایر وسایل ایمنی استفاده کنید. آشنا بودن با مسیرهای کویری نیز از نکات مهم این تفریح است. اکنون در بعضی قسمت‌های کویری ایران پیست‌های موتور سواری آماده شده‌اند تا دوستداران این ورزش با امنیت بیشتر به موتور سواری بپردازند و شوری متفاوت را تجربه کنند. کویر زیبای سیازگه در حدود پنج کیلومتری آخرین نقطه شهری ابوزید آباد بهترین مکان برای موتور سواری کویری است.

۳. دوچرخه سواری:

تمرین، اعتماد به نفس و داشتن تجربه برای این تفریح و یا ورزش کویری لازم است. دوچرخه سواری کویری به نسبت هیجانی کمتر از دو تفریح قبل دارد اما نوای زنجیر چرخ‌ها و پرش شن و ماسه‌ها حسی خوشایند را به دوچرخه سوار القا می‌کند. داشتن دوچرخه مناسب و تجهیزات برای دوچرخه سواری در کویر ضروری است و به تسلط و قوای بدنی بالایی نیاز دارد. کویر مصر مکانی مناسب برای دوچرخه سواری کویری است.

۴. شن سواری (SandBoarding):

اسکی کردن فقط بر آب‌های مواج دریا و برف و یخ حاصل نمی‌شود، بلکه شن‌ها و تپه‌های بزرگ کویری ایران نیز سهم بزرگی از این لذت را نصیب خود کرده‌اند. این تفریح یکی از مهیج‌ترین ورزش‌های کویری است که طرفداران بسیاری دارد. سُر خوردن بر شن‌های نرم آن هم با سرعت زیاد، خطر کمتری نسبت به سایر ورزش‌های کویری دارد. جالب است بدانید این ورزش مسابقات جهانی هم دارد. در ایران در تپه‌های شن روان در کویر مرکزی و بند ریگ که ارتفاعی بیش از ۳۰۰ متر دارند، به راحتی می‌توان ۱ تا ۲ کیلومتر شن سواری کرد. رها شدن بر شن‌ها برای کسانی که محتاط ترند، بیشتر توصیه می‌شود.

۵. پرواز بر فراز کویر با پاراگلایدر:

پاراگلایدر و پاراموتور از جمله تفریحاتی هستند که لذت سفر به کویر را دو چندان می‌کنند. زیر نور ملموس خورشید و آسمان آبی و بر فراز سرزمینی کویری، رها و آزاد چون پرنده‌ای آسمان را پیمودن، حال آدم را که خوب می‌کند هیچ، شور و شعفی وصف ناپذیر دارد. کسانی که آرزوی پرواز دارند، می‌توانند با آرامش در آسمان شناور شده و پروازی پر از امنیت داشته باشند. چترهای دو نفره نیز برای کسانی طراحی شده که ترس ناگاه به سراغشان آمده و با این حال لذت پرواز در کویر را از دست نمی‌دهند. تپه اردشیر یزد از جمله مناطقی است که می‌توان پرواز بر فراز کویر را تجربه کرد.

۶. شتر سواری:

بعد از یک روز پر هیجان، سوار شدن بر جهاز شتران کویری و گردش میان ماسه‌ها آرامشی دوست داشتنی نصیبمان می‌کند. بالا و پایین رفتن شتر حس مسافری را در ما تقویت می‌کند که قصد دارد شرق تا غرب عالم را به هم بدوزد و سختی راه و گرمای سوزان در تصمیمش راهی ندارد. شتر سواری در مسیر راههای قدیم و دیدن جاذبه‌های کویری همراه با بَلَد راه، تفریحی خاطره انگیز و فراموش نشدنی است که هر کسی به راحتی می‌تواند آن را تجربه کند.

یادمان باشد طبیعت از آن ما و آیندگان ماست. اگر چه استفاده از این نعمت طبیعی لذتی فراموش نشدنی برایمان به یادگار می‌گذارد ولی استفاده بی رویه، بدون توجه به پتانسیل‌های کویری طبیعت را به دوزخی بدون توان و استفاده تبدیل می‌کند که تباهی آن دامن ما را خواهد گرفت. 

خوش گذرونی کویری
خوش گذرونی کویری
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: