بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

چرا خارجی‌ها سالِ نو میلادی به ایران نمی‌آیند؟

چرا خارجی‌ها سالِ نو میلادی به ایران نمی‌آیند؟

مطالب مرتبط

چیزی تا سالِ نو میلادی نمانده است. مردم کشورهایی که عید کریسمس دارند در تعطیلات سالِ نو به سفر می‌روند. برخی از آن‌ها سفرهای زمستانی داخل کشور را انتخاب می‌کنند و بعضی دیگر هم  سفرهای خارجی را؛ از میان این‌ها تعدادِ کمی مسافر نیز پایشان را به ایران می‌گذارند. آیا آن‌ها در ایران تعطیلاتِ خوبی را خواهند گذراند و یا باید در این شهر و آن شهر در شب‌های سرد زمستان هتل‌اشان را بر هر چیز دیگری ترجیح دهند؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

 

 25 دسامبر، برابر با 4 دی‌ماه 1396 کریسمس امسال است و سالِ نو میلادی یک هفته بعد از آن آغاز می‌شود؛ یعنی 11 دی‌ماه 1396. با شروع سالِ نو تعطیلات سالِ نو نیز آغاز می‌شود که در هر کشور با کشور دیگر متفاوت اما به طور معمول 13 روز است. مثلا در ارمنستان تعطیلات از روز 30 دسامبر تا 8 ژانویه است.

در تعطیلات سالِ نو، سفر ارمنی‌ها و یا اقلیت‌های دیگر داخل ایران به خارج از کشور کم نخواهد بود؛ این افراد دلیلِ ترک ایران در این روزها را وجود نداشتن جشن کریسمس داخل کشور می‌دانند. اما آن سوی ماجرا چه؟ آیا یکی از انتخاب‌های گردشگران خارجی در عید سالِ نو آمدن به ایران خواهد بود؟ پاسخ منفی است. روزهای عید گردشگران خارجی محدودی به ایران می‌آیند و بنا بر گفته راهنمایان تورهای گردشگری اگر هم گردشگر خارجی در این روزها هوس کند سری هم به کشور ما بزند در مسیر سفرهای دیگرش خواهد بود.

ابراهیم پور فرج –رییس جامعه تورگردانان ایران- درباره وضعیت حضور گردشگران خارجی به ایران گفته "هر سال حضور تورهای گردشگری آلمانی، فرانسوی و دیگر کشورهای اروپایی را در روزهای عید سالِ نو مسیحی در ایران شاهد هستیم اما تعدادشان زیاد نیست؛ این روزها نه برای آن‌ها های سیزن(High Season) است و نه برای ما لو سیزن(Low Season)”.

 

چرا تعطیلات سالِ نو برای سفر به ایران جذاب نیست؟

اینکه چرا گردشگران خارجی در روزهای تعطیلات سالِ نو کمتر به ایران می‌آیند می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به گفته راهنمایان تور یکی از دلایل این است که بیشتر این گردشگران مجبورند اوقات زیادی را در هتل‌هایشان و یا رستوران‌ها بگذراند. دلایل استقبال نشدن از گذراندن تعطیلات عید سالِ نو را در چند مورد بر می‌شمریم:

  • در ایران برای تعطیلات سال نو برنامه‌ریزی نشده است. مثلا آنکه جاذبه‌های گردشگری اقلیت‌های مذهبی در ایران معرفی نشده است. البته کلیسای وانک در جلفای اصفهان در برنامه سفر این گردشگران هست اما فضاهایی مانند آثار تاریخی ارامنه چیزهایی نیستند که آژانس‌های مسفارتی از آن‌ها مطلع باشند. به گفته کارشناسان برنامه‌ریزی جذب گردشگر در ایران هنوز به شکل کلاسیک آن انجام می‌شود؛ یعنی تماشای سایت‌های مختلف تاریخی و فرهنگی و هنری در شهرهای مختلف. این در حالی است که باید بتوان رویدادهایی را برای گردشگران خارجی تعریف کرد که متفاوت از همیشه باشد و بتواند در هر فصلی آن‌ها را سرگرم کند.
  • زندگی در شب در ایران وجود ندارد و این خود یکی از دلایل جذابیت نداشتن سفر به ایران است. به گفته کارشناسان حوزه گردشگری در کمتر شهری در ایران در روزهای فصل زمستان می‌توان دم غروب یا شبانه گردشگران خارجی را به گشت و گذار برد؛ تعطیلی فضاهای تفریحی، هنری و تاریخی منجر شده تا گردشگران خارجی نزدیک به نیمی از روزشان را در سفر به ایران تنها به سکونت در محل اقامتشان بگذرانند.
  • تصور منفی نسبت به گذران تعطیلات سال نو در ایران نیز از دلایل جذب نکردن گردشگر خارجی است. جشن کریسمس در ایران برای اقلیت‌ها برگزار می‌شود اما این لزوما به معنای جذابیت آن برای گردشگران خارجی نیست. گردشگران خارجی که در روز کریسمس در ایران هستند اغلب این روز را در هتل‌هایشان سر می‌کنند و اقلیت‌های مسیحی داخل ایران نیز در این روزها به خارج از کشور سفر می‌کنند.

 

این در حالی است که اگر برنامه‌ریزی، تبلیغ و مدیریت شهری مناسبی برای گردشگری وجود داشته باشد ایران می‌تواند گردشگران خارجی بیش‌تری را جذب کند. شب ژانویه و کریسمس می‌توانند مهمان‌نوازی ایرانی را به خوبی به تصویر بکشند. شاید اگر روزهای تعطیلات سال نو به خوبی جذابیت داشت، هم مسافران ایرانی پولشان را داخل خود کشور هزینه می‌کردند و هم هزینه خارجی‌ها به گردشگری ایران کمک می‌کرد. اما فرصتِ استفادهاز سال نو میلادی هرسال از کف می‌رود.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: