بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

چه خبر؟

چه خبر؟ "سارق کاشی‌های تاریخی، کاشی‌ها را پس داد!"

نیمه اول سال 93 خبر کوتاهی منتشر شد که خبر از دزدیده شدن کاشی‌های یک بنای تاریخی در شیراز میداد. حالا پس از سه سال خبر آمده که سارق کاشی‌ها پشیمان شده و کاشی‌ها را پس آورده است! با ایران پلنر همراه باشید.

 

کاشی‌های به سرقت رفته 36 عدد بودند و بخشی از تزیینات تاج‌نمای خانه عطروش شیراز. سرهنگ آیت الله عیدی‌پور درباره این سرقت و سارق گفته که سارق زندانی پس از دوران محکومیتش و با توجه به اینکه در این دوران اصلاح و تادیب شده بود کاشی‌های منقوش به خانه عطروش را که در محل امنی مخفی کرده ود به میراث فرهنگی تحویل داد.

 

خانه عطروش شیراز؛ از اندرونی رنگارنگ تا تخریب و بازسازی بنا

خانه عطروش یکی از خانه‌های تاریخی شیراز است که سال 1354 بود که وارد فهرست آثار ملی شد.

خانه عطروش در دوره قاجار ساخته شد و ویژگی‌های یک خانه قاجاری را نیز دارد: کاشی‌کاری‌هایی با رنگ روغن، نقاشی رنگ روغن سقف و چارچوب‌های چوبی. این خانه از منحصر به فردترین خانه‌های این دوره تاریخی به حساب می‌آید اما مدت‌ها بدل به سرپناهی برای مهاجران افغانستانی شده بود.

کاشی‌های زیبا و ارزشمند این خانه نیز در دوره بی‌توجهی به آن بود که به سرقت رفتند و البته این فقط محدود به یک سرقت اشاره‌شده در بالا نمی‌شود که بارها سارقانی سرقت‌های کوچک و بزرگی از این خانه انجام داده‌اند.

خانه عطروش در خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته؛ خیابانی که مملوء از آثار تاریخی است. درون خانه همچنین 33 کتیبه وجود دارد که هر کدام روایتی خاص را بازگو می‌کنند.

مرمت این خانه مدت‌هاست که در دستور کار قرار گرفته و به گفته اعمال‌کننده‌های طرح مرمت، هدف از این کار استحکام بخشیدن به بنا، بازسازی، تقویت استخوان‌بندی  و... برای بالا بردن دوام بیشتر در برابر عواملی همچون باران، برف، باد و زلزله است.

علاوه بر همه این‌ها بازسازی و ترمیم بنا می‌تواند به جلوگیری از سرقتِ تزیینات آن کمک کند. اگر هرچه زودتر ترمیم و رسیدگی به خانه عطروش در دستور کار قرار نگیرد ممکن است این‌بار سرقت کاشی‌های رنگِ روغن آن توسط کسانی صورت گیرد که روزی از اینکه کاشی‌ها را دزدیده‌اند پشیمان نشوند و کاشی‌ها را پس ندهند.

چه خبر؟
چه خبر؟
چه خبر؟
چه خبر؟
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: