بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

6 جای دیدنی در شرق تهران (1)

استان تهران، در حاشیه جنوبی رشته‌کوه‌های زنجیره‌ای البرز قرار گرفته است. مرکز این استان، شهر تهران است که از نظر جغرافیایی به پنج بخش شمال، شرق، جنوب، غرب و مرکز تقسیم می‌شود.

هرکدام از این پنج بخش، از محله‌هایی تشکیل شده که برخی از آنها عبارتند از:

 • شمال تهران – تجریش، نیاوران، قلهک، جماران، ازگل، لویزان، مینی‌سیتی، سوهانک، دروس، اقدسیه، زعفرانیه، محمودیه، فرمانیه، کامرانیه، داودیه، دزاشیب، جردن، الهیه، اوین، ظفر، درکه، فرحزاد و غیره.
 • شرق تهران – تهران‌نو، تهرانپارس، نارمک (صد میدان)، شهرک امید، کوی زینبیه، پیروزی، گرگان، وحیدیه، کالاد (کوهک)، شمس‌آباد، حکیمیه، نیروی هوایی، نظام‌آباد، مجیدیه، حشمتیه، شمیران‌نو، دلاوران، استخر، سراج، هفت‌حوض، وثوق، چهارراه تلفنخانه، قاسم‌آباد، پدرثانی، تسلیحات، اصفهانک، هنگام، رسالت، ساقدوش، هروی و غیره.
 •  جنوب تهران – مشیریه، شهرک مسعودیه، افسریه، خانی‌آباد نو، نازی‌آباد، یاخچی‌آباد، امیربهادر، میدان خراسان، خزانه بخارایی، شاپور، مولوی، سیروس، شوش، دروازه غار، جوادیه، یافت‌آباد، منیریه، امیریه، بازار و غیره.
 • غرب تهران – پونک، ستارخان، آریاشهر، جنت‌آباد، شهر زیبا، شهران، طرشت، گیشا، چیتگر، تهرانسر، حصارک، شهرک غرب، آزادی، بولوار فردوس و غیره.
 • مرکز تهران – خواجه‌عبدالله، یوسف‌آباد، بهار شیراز، زرتشت، بهجت‌آباد، تخت جمشید (طالقانی)، تخت طاووس (مطهری)، سهروردی، جلفا، عباس‌آباد، آپادانا، توحید، نادری (جمهوری)، استانبول، توپخانه (امام خمینی)، لاله‌زار، باغ صبا، فاطمی، آرژانتین و غیره.

در نخستین بخش تهرانگردیِ منطقه‌ای، به شرق تهران می‌رویم. شاید در نگاه نخست، از این انتخاب متعجب شوید و از خودتان بپرسید که آیا شرق تهران هم جاذبه دیدنی دارد؟ برای پاسخ به این پرسش، شما را دعوت می‌کنیم که با ایران پلنر همراه شوید.

شرق تهران که اصالت بسیاری دارد، محدوده‌ای از کلان‌شهر تهران است که شامل مناطق 4، 8، 13، 14 و 15 می‌شود.

زمانی که آغامحمدخان قاجار، تهران را به عنوان پایتخت حکومت خود انتخاب کرد، این شهر رو به رشد و شکوفایی گذاشت. پس از سرنگونی او، درست در زمان حکومت رضاشاه پهلوی، پیشرفت این شهر سرعت گرفت و به همین دلیل، عده بسیاری از شهرها و روستاهای ایران، به تهران مهاجرت کردند. این مهاجران، کردها، آذری‌ها، مازندرانی‌ها، ارمنی‌ها، لرها و عرب‌ها بودند که از میان آنها، شمالی‌ها و کردها و ارامنه بیشتر به سمت شرق تهران آمدند.

یکی از نکات جالب توجه در این محدوده از کلان‌شهر تهران، حضور پر رنگ زرتشتیان در کنار مسلمانان شیعه و سنی است؛ ناگفته نماند که بخشی از تاریخ شرق تهران و البته جاذبه‌های دیدنی این ناحیه را از زرتشتیان داریم.

اکنون قصد داریم بخشی از جاذبه‌های گردشگری شرق تهران را به شما معرفی کنیم.

 1. پارک ملی خجیر – این پارک، با انتخاب تهران به عنوان پایتخت در زمان قاجار ایجاد شد و به عنوان قرق سلطنتی، شکارگاه شاه محسوب شده و از آن حفاظت می‌شد. بنابراین، پارک خجیر، قدیمی‌ترین منطقه حفاظت‌شده نیز محسوب می‌شود. پس از انقلاب، سازمان حفاظت از محیط زیست، مسئولیت حفظ و حراست از آن را بر عهده داشت و در سال 1361 خورشیدی، به عنوان پارک ملی ثبت شد. بنه، بادام کوهی، ارس، داغداغان، چنار، سپیدار، پده، بید، زالزالک تبریزی، افرا، زبان گنجشک، عرعر، اقاقیا، کاج، تنگرس، تمشک، گز، شیشعان، روناس، زرشک، سوفورا، شیر خشت، سیاه‌تلو، دغدغک (سرده) و ارمک، پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهند. از جانوران این منطقه نیز، می‌توانیم کل، بز، قوچ و میش البرز مرکزی، گراز، کفتار، پلنگ، روباه قرمز، گورکن، گربه وحشی، شغال، خرگوش، انواع مار، لاک‌پشت و انواع پرندگان مهاجر آبزی و شکاری و کنارآبزی را نام ببریم.

آدرس: انتهای اتوبان بابایی یا ابتدای جاده هراز

 1. پارک جنگلی سرخه‌ حصار – قدمت این پارک ملی و حفاظت‌شده، به دوره قاجار می‌رسد و بلندترین نقطه آن، قله اراکوه و پست‌ترین نقطه، دشت سنگتراشان است. در زمان آغامحمدخان قاجار، جاجرود در قرق شاه بود و زمانی که فتحعلی‌شاه قاجار بر تخت سلطنت نشست، خجیر و سرخه حصار هم به آن اضافه شد و پس از آن، زمین‌ها و کوه‌های جاجرود و ورجین یعنی تلو و هزار دره، کوه‌های اراکوه، قره‌آقاج (قره‌آغاج) و ده ترکمن هم، تحت قرق شاه قرار گرفته و به شکارگاه سلطنتی تبدیل شدند؛ وسعت این مناطق به حدود 130 هزار هکتار می‌رسید. از مهم‌ترین کوه‌های این پارک ملی می‌توانیم سه‌پایه، بیدک، سیاه‌غار، همروک، تخت‌تالق، شش‌گوش و کل‌خانی را نام ببریم. این منطقه، چشمه‌های متعددی مثل چاتال، بیدک، انجیرک، رزک، دره‌شریف، شش‌گوشه و چشمه‌سوخته را نیز در خود جای داده که این چشمه‌ها، در کنار دو رود جاجرود و دماوند، آب مورد نیاز برای آبیاری درختان این پارک ملی را تأمین می‌کنند. از گذشته‌های دور، این پارک زیستگاه حیوانات مختلفی بوده و به همین دلیل، در زمان قاجار شکارگاه سلطنتی بوده است؛ کل، بز، میش البرز مرکزی، پازن، گراز، پلنگ، کفتار، روباه قرمز، شغال، گربه وحشی، گورکن، تشی، آهو، گوزن، خرگوش، افعی کوفی، افعی شاخدار ایرانی، بزمجه، سوسن‌مار، مار شتری، مار آبی، تیرمار، مار پلنگی، مار آتشی، کورمار، مار کرمی، اردک ارده‌ای، اردک نوک‌پهن، حواصیل، بوتیمار، اگرت، خوتکا، فیلوش، عقاب ماهیگیر، عقاب طلایی، عقاب شاهی، طرلان، کورکور، قرقی، سارگپه، کرکس، دال سیاه، دلیجه، شاهین، بالابان، بحری، آبچلیک و غیره، از جمله جانورانی بودند که در این پارک می‌زیستند و امروزه به دلیل ساخت و سازهای غیر اصولی و پیشروی انسان‌ها به حریم و زیستگاه این حیوانات، تعدادی از این جانوران تلف شده و یا از این منطقه دور شده‌اند. از نظر پوشش گیاهی نیز، این پارک گیاهان، درختانی و درختچه‌هایی همچون کاج، گز، تاغ، گون (کتیرا)، خارشتر، اسپند، بنه، ارس، بادام کوهی، درمنه، کلاه‌حسن، چوبک، آویشن، قدومه، بومادران، کاکوتی، پونه کوهی، زالزالک، گوجه وحشی، سرو کوهی، نخود وحشی، فستوک، جو دو سر، نخود، گل کتانی، یونجه، ماش، عدس وحشی، بابونه، بومادران، خاکشیر، بارهنگ، آب‌تره، سنبل‌الطیب، سیرک، شیرین‌بیان، سیر، زرشک و غیره را در دامان خود پرورش می‌دهد. آبنمای سنگی، مسیر ویژه دوچرخه‌سواری، سالن کشتی، کلینیک گل و گیاه، مسیر آموزش ترافیک، آلاچیق، نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی، از جمله امکاناتی است که در این پارک ملی وجود دارد.

آدرس: انتهای خیابان دماوند، سه‌راه تهرانپارس، پشت ترمینال شرق، اتوبان اسبدوانی

 1. قصر فیروزه – انتهای خیابان پیروزی و نزدیک به زمین چوگان و باشگاه سوارکاری فرح‌آباد، در دوشان‌تپه، کاخی زیبا را می‌بینیم که در زمان قاجار به دستور مظفرالدین‌شاه ساخته شد. ساخت این کاخ، در سال 1281 خورشیدی در دهکده فرح‌آباد آغاز شد و در سال 1283 خورشیدی به پایان رسید. این کاخ زیبا، با الگو گرفتن از طرح کاخ تروکادوریِ پاریس ساخته شده و گنبدی فیروزه‌ای رنگ داشته است. کاخ فرح‌آباد، از سه محوطه تشکیل شده که محوطه نخست آن، محل سکونت مستخدمان قصر بود و اصطبلی آجری داشت. محوطه دوم، شامل باغی کوچک و محوطه سوم، شامل باغ و استخری بزرگ بوده است. اگرچه در زمان حکومت محمدعلی‌شاه توجه زیادی به این قصر نشد، اما در دوره سلطنت احمدشاه کاخ فرح‌آباد دوباره رونق گذشته خود را بازیافت و عمارت اندرونی به آن اضافه شد. در دوره پهلوی اول نیز، این قصر مورد بی‌توجهی رضاشاه قرار گرفت، اما در دوره پهلوی دوم، محمدرضاشاه کاخ را دوباره مرمت کرد و اطراف آن، شروع به ساخت خانه‌های ویلایی اشرافی کرد و آن را قصر فیروزه نامید. این اثر تاریخی و زیبا، 20 بهمن 1355 خورشیدی به عنوان اثری ملی ثبت شد.

آدرس: انتهای خیابان پیروزی (فرح‌آباد سابق)، کنار باشگاه سوارکاری و زمین چوگان فرح‌آباد

 1. رستم‌باغ – رستم‌باغ، مجموعه‌ای مذهبی است که از رستم گیو به یادگار مانده است. ارباب رستم، بزرگمردی تحصیلکرده و متمول و از اعضای انجمن زرتشتیان بود که در سال 1336 خورشیدی، مجموعه رستم‌باغ را کنار مدرسه دخترانه استاد خدابخش و دبستان پسرانه آرش بنا کرد؛ این مجموعه، شامل آتشکده‌ای برای عبادت و بیش از 80 خانه برای سکونت زرتشتیان نیازمند بود. میان ساختمان‌های شمالی و جنوبی و شرقی رستم‌باغ، دو حوض بزرگ و دایره‌ای شکل وجود دارد که با درختچه‌ها و بوته‌های گل آراسته شده است. درختان این مجموعه، ابتدا با آب قنات آبیاری می‌شدند که پس از ساخت و سازهای بی‌رویه مناطق اطراف رستم‌باغ و از بین رفتن قنات، چاهی توسط زرتشتی خیری به نام "دکار یگانگی" حفر شد که تاکنون پابرجاست. ساختمان آتشکده نیز، نمایی سفید رنگ دارد و 4 ستون، زیر طاقی ورودی آن قرار گرفته‌ است. درون این آتشکده، با فرش و قالی و پرده‌ها و تابلوهای گرانقیمت تزئین شده است. در نمای بیرونی این عبادتگاه، فروَهر و عبارت "خشنوتره اهور هه مزدا" و "هومت، هوخت، هورشت" (پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک) تصویر شده که چشم‌نوازی می‌کنند و روح را پرواز می‌دهد. اکنون حدود 400 تن، در این باغ زندگی می‌کنند.

آدرس: فلکه دوم تهرانپارس، ابتدای خیابان جشنواره

 1. پارک پلیس و موزه گرافیک ایران – یکی از پارک‌های منطقه 4، پارک پلیس است. این پارک که به دو قطعه 27 هکتاری و 24 هکتاری تقسیم شده، در زمینی که باغ‌اناری یا مجیدآباد نام داشته، قرار گرفته است. این پارک بزرگ و سرسبز، درختان گردو، زرشک، شمشاد، کاج، اقاقیا، چنار، یاس زرد، میخک هندی، سدروس، سرو لاوسون، سرو تبریزی، بید مجنون، پیراکانتا، زیتون، توت، انار، گیلاس و غیره را در دامان خود پرورش داده که می‌توان از سایه‌یارشان استفاده کرد و از هوای مطبوع منطقه لذت برد. زمین بازی کودکان، پارک ترافیک برای کودکان، وسایل بدنسازی و زمین‌های ورزشی، محوطه آبنما، برکه و استخر، سینمای چند بُعدی، ستون‌های کلوناد (ورودی قطعه جنوبی پارک)، مسیر دوچرخه‌سواری، مسیر پیاده‌روی، کتابخانه، آلاچیق، مسجد و سرویس‌های بهداشتی، از جمله امکانات رفاهی این پارک هستند. یکی از جاذبه‌های تاریخی این پارک، عمارتی زیباست که در زمان قاجار ساخته شده و متعلق به فردی به نام حاج محمدخان ابری بسطامی معروف به حاجب‌الدوله بوده که در نهایت، توسط ارباب هرمز -یکی از زرتشتیان یزدی- خریداری شده است؛ ارباب هرمز، در سال 1310 خورشیدی، شهرکی در شمال شرق تهران ساخت و آن را تهرانپارس نامید. این عمارت که اکنون به عنوان موزه گرافیک ایران کاربری دارد، در سال 1384 خورشیدی در فهرست آثار ملی ثبت شد و پس از آن، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و از شکل متروکه‌ و مخروبه‌ای که داشت رها شد. این جاذبه تاریخی که در دل جاذبه‌ای طبیعی قرار گرفته، از ساعت 10 صبح تا 18 پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان است.

آدرس: تهرانپارس، خیابان توحید

 1. پارک جنگلی لویزان – پارک جنگلی لویزان، اوایل سال 1340 به صورت مصنوعی راه‌اندازی شد تا از پیشرفت بافت شهری جلوگیری کند. این پارک، در 13 کیلومتری مرکز شهر تهران قرار دارد و با ورود به آن، با منظره زیبایی از تهران مواجه می‌شویم. درختان کاج، سرو خمره‌ای، سرو نقره‌ای، چنار، اقاقیا، زبان گنجشک، داغداغان، مو، عرعر، گز، جوالدوز، ارغوان و توت، عمده پوشش گیاهی این پارک را تشکیل داده و سرسبزی و زیبایی دلپذیری به آن بخشیده‌اند. زمین بازی کودکان، استخر و سونا، زمین پینگ‌پنگ، محوطه آبشار، مسجد، قهوه‌خانه سنتی، هتل، رستوران، آلاچیق و سرویس بهداشتی، از جمله امکانات تفریحی و رفاهی در نظر گرفته‌شده برای پارک جنگلی لویزان هستند. یگان ویژه نیروی انتظامی نیز، در این پارک بزرگ مستقر است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو برای رفتن به این پارک جنگلی، ایستگاه متروی "نوبنیاد" از سمت شمال و ایستگاه متروی "گلبرگ" از سمت جنوب است.

آدرس ورودی اصلی: میدان رسالت، خیابان هنگام، بالاتر از چهارراه استقلال

در گزارش بعدی، به معرفی بخش دیگری از جاذبه‌های گردشگری شرق تهران می‌پردازیم؛ جاذبه‌هایی مثل باغ پرندگان، قصر یاقوت، شهر کودک شاپرک، پارک جنگلی یاس، پارک الغدیر، باغ‌موزه قصر، قنات شهرک امید، باغ مینیاتوری ایران، پارک بهشت مادران، پارک پیروزی، باشگاه سوارکاری شهدا، باشگاه سوارکاری سمند، باشگاه سوارکاری سوهانک، باشگاه سوارکاری الغدیر، باشگاه سوارکاری زجاجی، مجموعه تفریحی و ورزشی گرکانی (باشگاه دارایی) و غیره. با ایران پلنر همراه باشید.

6 جای دیدنی در شرق تهران (1)
6 جای دیدنی در شرق تهران (1)
6 جای دیدنی در شرق تهران (1)
6 جای دیدنی در شرق تهران (1)
6 جای دیدنی در شرق تهران (1)
6 جای دیدنی در شرق تهران (1)
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: