بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

چه خبر؟

چه خبر؟ " 5 دی ماه چهاردهمین سالگرد زلزله بزرگِ بم است"

مطالب مرتبط

پیش‌لرزه‌های کوتاه از اولین ساعت‌های بامداد شروع شده بودند، که اگر شروع نمی‌شدند نه بیش از یک‌سوم از جمعیت که شاید همه شهر زیر آوار می‌مردند. حالا 14 سال از زلزله بزرگ بم و آن شب‌ها و روزهای تلخ می‌گذرد. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 مردم از شب تا صبح را ، بیدار و نیمه‌بیدار، در سرمای کویر کم‌وبیش بیرون از خانه‌ها سپری کرده بودند. ساعت‌ها دیر می‌گذشتند و همه از هم می‌پرسیدند آیا زلزله بزرگ‌تری هم در راه است؟ شاید برخی هم مطمئن شده بودند که زلزله بزرگ اگر می‌خواست بیاید تا حالا باید می‌آمد و خوابیدند... خوابیدند و درست ساعت 5:26 دقیقه بامداد زلزله 6.6 درجه‌ ریشتری از راه رسید و شهر را با خاک یکسان کرد.

زلزله بم این شهر و مناطق اطرافش در شرق استان کرمان را لرزاند و 40 هزار نفر – و در برخی روایت‌های دیگر 70 هزار نفر - جانشان را از دست دادند و در برخی مناطق 100 درصد خانه‌ها تخریب شد.

حالا 14 سال از آن زلزله می‌گذرد، حیات به بم بازگشته اما داغ عزیزان هنوز پابرجاست؛ هنوز هم خیلی‌ها تا می‌گویی زلزله بم، آهی می‌کشند و یادی می‌کنند از گل‌پونه‌های وحشی استاد ایرج بسطامی که زیر آوار جانش را از دست داد.

پس از این سال‌ها حالا می‌دانیم که 5 دی ماه، علاوه بر زلزله بم، «روز ملی ایمنی در برابر زلزله» نیز هست. پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با پیشنهاد این نام برای این روز آن را فرصتی برای آموزش و ترویج آگاهی نسبت به وقوع زلزله و ارتقای شاخص‌های ایمنی عنوان کرد.

 

یادی از بزرگ‌ترین بنای خشتی که در زلزله بم تخریب شد

ارگ بم را بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان می‌دانند. این بنا سال‌ها پیش در 1345 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

تاریخِ ساخته‌شدن ارگ بم را پیش از سده 5 پیش از میلاد می‌دانند. بنایی 180 هزارمتر مربعی که ساختش را به دوره بهمن پسر اسفندیار نسبت می‌دهند. این بنای تاریخی از آنجا که در مسیر جاده شرق به غرب بوده توجه زیادی را نیز به خودش جلب کرده بود. مردم کرمان این ارگ را همان جایی می‌دانند که لطف‌علی خان زند به وسیله محمد علی خان زابلی در آن اسیر شد. همچنین گفته می‌شود این ارگ تا سال‌های 1254 هجری قمری مسکونی بوده‌است.

معماری ارگ بم از اصیل‌ترین معماری‌های تاریخی ایران است. دیوار حصار 6-7 متری که دور تا دور بنا را احاطه کرده‌اند، برج و بارو، دروازه‌های متعدد، مسیجد، بازار، کاروان‌سرا، حمام‌زورخانه، محله‌های مسکونی با خانه‌های اعیان‌نشیت، اصطبل، برج دیده‌بانی و غیره... بخشی از جزییان این بنا هستند که به مشخصات معماری ایرانی برمی‌گردد.

ارگ بم البته تنها موقعیتی برای حکام نبوده که گفته می‌شود شهر قدیم بمِ امروز بوده است. قلعه‌ای مستحکم که اطرافش خندق‌های زیادی برای مقابله با دشمن وجود داشت.

80 درصد از ارگ بم با زلزله 5 دی ماه تخریب شد و این زلزله تقریبا چیزی از ارگ بم باقی نگذاشت. پس از زلزله بازسازی آن آغاز شد و نقاطی از آن همچون مسجد، مجموعه میرزا نعیم، خانه احمدی و استراحتگاه حاکم بازسازی شدند. حالا پس از 14 سال هنوز بازسازی ارگ بم ادامه دارد.

چه خبر؟
چه خبر؟
چه خبر؟
چه خبر؟
شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: