بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

زلزله‌ کار

زلزله‌ کار "هارپ" است یا کار طبیعت؟

مطالب مرتبط

40 روز می‌گذرد، از همان شبی که ازگله کرمانشاه با زلزله‌ای 7.3 ریشتری لرزید و هزاران نفر را آواره و صدها خانه را تخریب کرد. این زلزله بیش‌تر از 500 نفر کشته داد و بیش از 9 هزار نفر را نیز زخمی کرد. پس از آن زمین آرام نگرفت و یکی پس از دیگری پس لرزه آمد. لرزیدن زمین به کرمانشاه محدود نشد و کم‌کم به استان‌های دیگر و حتی تهران رسید؛ اما این فقط زلزله نبود که چو افتاده بود و شهر به شهر همه‌جا را می‌گشت، شایعه‌ای به نامِ هارپ بیش‌تر از آن و خیلی زود همه‌جا را پر کرد. هارپ چیست؟ آیا این هارپ است که ایران را می‌لرزاند؟ با ایران پلنر همراه باشید.

 

به گزارش ایران‌پلنر، زمان زیادی نگذشت از اینکه مردم با دهان به دهان شدن واژه هارپ HAARP ظنّشان به توطئه‌ای برد که زمین‌لرزه‌ای مصنوعی را به وجود آورده این ظن وقتی قوی و قوی‌تر شد که پس از کرمانشاه کرمان، گیلان، بیرجند، البرز و تهران هم لرزیدند.

دهان به دهان گشتن "هارپ" مشخصا نمی‌توانست از خودِ مردمِ زلزله‌زده یا مردم عادی آغاز شود و اوج بگیرد. بلکه باید به کانال‌های تلگرامی‌ای اشاره کنیم که مدعی دیدن اشیای نورانی در آسمان کرمانشاه شده بودند. برخی از این کانال‌ها حتی با انتشار تصاویری از خطوط سفیدرنگ بر روی کوه‌های مناطق زلزله زده مدعی شده بودند که این رنگِ سفید در اثر تابش انرژیبه وجود آمده است. حال آنکه پژوهشگران چندروز بعد این رنگ را آهک‌های فروریخته در زلزله دانستند. اما هارپ، این پدیده‌ای که بیش از همه به آمریکایی‌ها نسبت داده می‌شود چیست؟

 

یک تعریف مختصر از هارپ “Haarp”

هارپ واژه مخفف شده برنامه “High frequency Active Auroral Research Program” است؛ برنامه‌ای که پیش از توطئه یا پروژ‌ه‌ای گمراه‌کننده برنامه‌ای نظامی در برخی دولت‌ها بوده و هست.

سال 1993 ارتش آمریکا برای آنکه بتواند تحقیقاتی را بر اتمسفر زمین انجام دهد پروژه هارپ یا یونوسفر را در دانشگاه Fairbanks آلاسکا به راه انداخت  که بنابر گفته خودِ این دانشگاه هارپ پژوهشی در بالاترین سطح جهانی و قدرتمندترین فرستنده امواجی با  فرکانس بالاست.

تجهیزاتی که برای انجام پروژه هارپ نیاز است، تجهیزات IRI است. IRI شامل 180 آنتن است که امواجِ با فرکانس بالا، چیزی بین 2.7 تا 10 مگاهرتز را می‌فرستند و می‌تواند آن‌ها را در ارتفاعی بین 70 تا 350 کیلومتر از سطح زمین متمرکز کند تا بخشی از لایه یونوسفر را برای انجام پژوهش‌های علمی تحریک کند.

IRI چطور این کار را می‌کند؟ این فرایند پرتوهای خورشید را روی جو زمین شبیه‌سازی می‌کند تا پژوهشگران درباره آن مطالعه کنند.

اما کجای پروژه هارپ به زلزله‌های ایران ربط دارد؟ پس از آغاز به کار این پروژه در آلاسکا، با توجه به محرمانه بودن آن و اطلاعات کمی که ارتش از آن به بیرون درز داده بود، مباحثی مانند تئوری توطئهِ کنترل آب و هوای زمین نیز مطرح شد.

گفته می‌شود اولین‌بار شایعه حوادثی که هارپ می‌تواند به وجود بیاورد، پس از زلزله هائیتی قوت گرفت. هوگو چاوز از منتقدان آمریکا رییس‌جمهور ونزوئلا پس از این زلزله از قدرت هارپ سخن گفت.

پس از طوفان‌های ایرما و هاروی آمریکا نیز این شایعه دست به دست می‌شد که دلیلِ آن چیزی جز هارپ نیست. ادعایی که سو میچل، مدیر اطلاعات موسسه هارپ، آن را تکذیب کرده و گفته بود: "صادقانه بگویم! هارپ توانایی انجام چنین کارهایی را ندارد. این سیستم نمی‌تواند عامل ایجاد طوفان، خواندن ذهن، برعکس راه رفتن گوزن‌ها و غیره باشد. هارپ کاملا بی‌خطر است".

موسسه هارپ حتی نظریه‌پردازان را به بازدید از پروژه هارپ دعوت کرد و آن‌ها با رضایت خاطر از آن‌جا برگشتند.

البته این ماجرا به همین‌جا ختم نشد و حرف‌های دیگری نیز در این باره زده شد. مثلا آنکه برژینسکی –مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت جیمی کارتر، هارپ را سلاحی علیه کشورهای غیرمتحد با واشنگتن معرفی کرد و گفت "تکنولوژی روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند قرار داده که آن‌ها بتوانند جنگ‌های غافل‌گیر کننده به راه بیاندازند.

با این‌ وجود کسانی چون جسي ونتورا معتقد است كه استفاده از هارپ به عنوان يك سلاح ، تنها ساخته و پرداخته ذهن‌های به شدت ضدآمریکایی است.

ناگفته نماند که سخن گفتن از هارپ بیش از همه توسط رسانه‌های روسیه مطرح شده که برخی آن را به رقابت سیاسی آمریکا و روسیه مرتبط می‌دانند.

 

ریشه توطئه هارپ در ایران

پس از زلزله هاییتی شبکه پرس‌تی‌وی گزارشی را منتشر کرد که به نقل از منبعی روسی خبر می‌داد که آمریکا برای ایجاد زلزله در ایران خواسته از هارپ استفاده کند که اشتباها این پروژه هاییتی را هدف قرار داده است.

مهران فاطمی استاد دانشگاه یزد نیز در گفتگویی گفته زلزله‌های بالای 3 ریشتر که از سال‌های 76 به بعد رخ داده‌اند 206.4 درصد افزایش پیدا کرده‌اند که که می‌توان آن را نتیجه تکمیل پروژه هارپ دانست که آن‌هم در 1998 (1377) بود. به گفته او "ارتعاشات رادیویی هارپ باعث سرخ شدن لایه یونوسفر شده و این لایه را به نوسان در می آورد و موجب ایجاد صدا با فرکانس های کوتاه از ١ تا ٢٠ هرتز می شوند که فرکانس (ELF/ULF) نام دارند. این فرکانس ها پس از نفوذ به زمین، زلزله ایجاد می کنند. و با توجه به ازدیاد درصد زلزله در سطح ایران که متجاوز به ۴/٢٠۶ % بوده است میتوان به وجود تاثیرات دیگری در ایجاد زلزله های مصنوعی پی برد".

اما کسانی که در ایران به هارپ معتقدند چه کسانی هستند؟ آن‌ها که در ایران معتقدند که زلزله‌های اخیر ایران همچون زلزله کرمانشاه به پروژه هارپ برمی‌گردد، باور دارند که آمریکا در مناطق اطراف ایران، همچون عراق و افغانستان این پروژه را به پیش می‌برد. آن‌ها البته این باور را به زلزله محدود نکرده‌اند که معتقدند خشکسالی و گرمای پاییز امسال نیز غیرطبیعی است و در پی سلاح هارپ است. برخی نیز در این میان با اشاره به روزنامه سال گذشته روزنامه گاردین گفته‌اند که این روزنامه‌ای در شماره‌ای گفته بوده که سال آینده سالِ زلزله‌های بزرگ خواهد بود.

از سویی می‌توان به داده‌های دیگری از معتقدان به پدیده هارپ نیز اشاره کرد که یکی از آن‌ها مقاله‌ای درباره هارپ نوشته محمد حسن نامی –وزیر ارتباطات دولت محمود احمدی‌نژاد- است؛ مقاله‌ای با عنوانِ "هارپ ابزاری مرگبار در خدمت اهداف سلطه‌طلبانه استکبار". همچنین رسانه‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد نیز نوشته‌اند که "كشورهاي اروپايي با استفاده از تجهيزاتی خاص، به گونه اي عمل کرده‌اند كه ابرها، تخليه شده و ابرهاي بارش زا به کشورهای منطقه از جمله ايران نرسد".

از طرف دیگر به مصاحبه‌ای با محمد یزدی –معاون وزیر آموزش و پژوهش- می‌توان اشاره کرد که در سال 89 از آغاز پروژه محرمانه هارپ در ایران سخن گفته بود. دکتر یزدی در متن این مصاحبه تاکید کرده بود که هرچند هارپ ضررهای بسیاری همچون وقوع زلزله و سیل دارد اما فوایدی هم دارد که کاهش خشکسالی و از ابین بردن سکون هوا از این جمله است و استفاده از آن ضرورت دارد".
با این حال منتقدانِ توطئه هارپ از موافقان آن بیش‌تر هستند. متخصصان زلزله تغییرات زیست‌محیطی ایران در پی سلاح هارپ را رد می‌کنند.

کسانی همچون دکتر ابراهیم حق‌شناس –سرپرست تیم تحقیقات مطالعاتِ "ناپایداری زمین‌شناختی-ژئوتکنیکی زمین‌لرزه 21 آبان سرپل ذهاب"- درباره این شایعه که شنیدن صدا هنگام زلزله کرمانشاه نشانه هارپ بوده گفته "در همه پدیده‌های لرزه‌ای صدا شنیده‌ می‌شود که به دلیل شکستن سنگ‌ها، غرش و دو پدیده "فروچاله" و "لغزش" در هنگام بروز زلزله است".

 

با همه این‌ها به درستی نمی‌توانیم بگوییم که آیا پروژه‌ای به نام هارپ در کار است یا نه؟ شاید برای این‌کار نیاز به تحقیقات و پژوهش‌های علمی است که بدانیم آیا زلزله‌های ایران نتیجه یه توطئه است یا نتیجه مدیریت اشتباه میط زیستی و یا هیچ‌کدام! زلزله زلزله است، بدون دلیل مشخص انسانی؛ حال زلزله کرمانشاه باشد یا زلزله تهران.

شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: