بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

حسینیه درکه ری استارت شد

حسینیه درکه ری استارت شد

ساعت‌های اولیه بامداد روز پنج‌شنبه خبری عجیب منتشر شد، دو جوان با هدفی نامشخص تکیه قدیمی درکه را به آتش کشیدند. یکی از آن‌ دو که سوار بر موتورسیکلتی بوده‌اند، ابتدا از تیر چراغ‌برق بالا می‌رود و شیشه‌های تکیه را می‌شکند و آنگاه با پرتاب آتش به داخل، آن را به آتش می‌کشد. با ایران پلنر همراه باشید.

 

به گزارش ایران‌پلنر، این بنا ساختمانی یک طبقه است و به این دلیل که در نیم طبقه داخلی آن پارچه‌های عزا، فرش و موکت قرار داشته به سرعت منجر به آتش‌سوزی ساختمان شده‌است. پس از آتش‌سوزی و با اطلاع‌دادن به نیروهای آتش‌نشانی، این نیروها برق و گاز حسینیه را قطع و شعله‌های آتش را مهار کردند. هرچند که بالافاصله با چک‌کردن دوربین‌ها مشخص شد که دو جوانِ موتورسوار حسینیه درکه را آتش زده‌اند اما هنوز کسی دستگیر نشده و پلیس امنیت با رصد دوربین‌های ولنجک و راه‌حل‌های دیگر پیگیر موضوع است.

پس از این آتش‌سوزی از ارزش فرش‌های آن که در آتش‌سوزی از بین رفتند سخن به میان آمد، در کنار این فرش‌های دستباف اما یکی از افسوس‌های بانیان این تکیه از بین‌رفتن توق‌های قدیمی-علم کوچکی که در گذشته هر طایفه در عزاداری‌ها آن‌را حمل می‌کرده- آن است.

با این‌‎‌حال نمایندگان میراث فرهنگی و گردشگری شمیرانات بر این باور بوده‌اند که تکیه قدیمی درکه نه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بوده و نه جزوی از آثار واجد ارزش به شمار می‌آمده است. مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شمیرانات نیز گفته سقف این بنا فلزی و ایرانیتی است و کاشی‌کاری خاصی نیز در آن به‌کار برده نشده است.

 

تکیه درکه چقدر قدمت و ارزش دارد؟

شاید باید برای پی بردن به قدمت تکیه درکه به سراغ کاشی آبی‌رنگ نصب شده در کنار در ورودی این آن برویم که روی آن نوشته شده: سال 51. تاریخی که اواخر دوره پهلوی دوم را نشان می‌دهد. اما از سوی دیگر روایت‌هایی وجود دارند که قدمت این تکیه را تا 600 هزار سال نیز پیش می‌برند و معتقدند سال 51 این تکیه بازسازی شده‌است.

هرچه باشد تکیه یا حسینه درکه بخشی از هویت دینی و مذهبی مردم ساکن این منطقه در این سال‌ها بوده‌است و به آتش‌کشیدن آن را می‌توان تلاشی برای از میان بردن میراث و هویت تاریخی این محله دانست.

بنابراین هرچند که بسیاری از "واجد ارزش نبودن" این تکیه سخن به میان آورده‌اند، باید منتظر نتیجه اقدام پیگیری دلیل آتش‌سوزی آن بمانیم و با توجه به دستور استاندار تهران مبنی بر نوسازی این تکیه ببینیم آیا تکیه‌ای که مردمِ زیادی با آن خاطره جمعی دارند و بخشی از هویت دینی شهر تهران است چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

حسینیه درکه ری استارت شد
حسینیه درکه ری استارت شد
حسینیه درکه ری استارت شد
حسینیه درکه ری استارت شد
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: