بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

تلگرام فیلتر شد و سر گردشگری بی‌کلاه ماند!

تلگرام فیلتر شد و سر گردشگری بی‌کلاه ماند!

بالاخره زمان فیلتر کردن تلگرام فرا رسید. اعتراضات خیابانی کار را به جایی رساند که همه قول‌وقرارهای دولت مبنی بر فیلتر نکردن تلگرام به درِ بسته خورد و تلگرام به دلیل وجود کانال‌هایی که مردم را تشویق به اعتراض خیابانی می‌کردند فیلتر شد. فیلتر شدن تلگرام همانا و محدود شدن کسب‌وکار، آگاهی بخشی و ارتباطات بسیاری از مردم هم همانا. هرچند که فیلترینگ تلگرام بنا بر گفته وزیر ارتباطات دائمی نخواهد بود اما بد نیست نیم‌نگاهی بیاندازیم به تاثیرِ نبودن تلگرام و به طور کلی شبکه‌های اجتماعی در فضای اجتماعی بر گردشگری ایران. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

شنبه 9 دی‌ماه بود که پس از پیام آذری جهرمی وزیر ارتباطات به پاول دوروف مبنی بر اینکه کانال تلگرامی آمدنیوز که به ترویج خشونت و ساخت بمب دستی می‌پردازد باید فیلتر شود، کانال آمدنیوز فیلتر شد. پس از فیلتر شدن "آمدنیوز"، با اینکه فعالان این کانال آمدنیوز 1 و آمدنیوز 2 و در نهایت صدای مردم را به راه انداختند، اما تا حدودی خیال‌ها از بابت فیلتر نشدنِ تلگرام راحت شده بود. چیزی از این ماجرا نگذشته بود  که یکشنبه 10 دی‌ماه از وسط روز تلگرام ابتدا روی گوشی موبایل و سپس ویندوز بسته شد. پس از گمانه‌زنی‌ها در این‌باره، بنیان‌گذار این پیام رسان فیلتر شدن در ایران را تایید کرد و گفت: “بعد از این که درخواست مقام‌های ایران برای بسته شدن کانال صدای مردم و دیگر کانال‌های اعتراضی مسالمت‌آمیز را به صورت علنی رد کردیم، دسترسی اکثر ایرانیان به تلگرام را قطع کردند".

البته این فیلترینگ تنها مربوط به تلگرام نبود که اینستاگرام نیز همزمان با تلگرام به‌عنوان اپلیکیشن دوم مورد استفاده ایرانی‌ها فیلتر شد.

با محدود شدن این دو برنامه خبرهای ضدونقیضی نیز مبنی بر فیلتر شدن دائمی تلگرام به گوش می‌رسید و بسیاری به سخنان دو هفته قبل رییس‌جمهور اشاره می‌کردند که گفته بود: " وزیر ارتباطات به مردم قول می‌دهد که دستش روی دکمه فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نخواهد رفت!" البته آذری جهرمی خیلی زود در واکنش به این حدس و گمان‌ها و حرف‌ها گفت محدود شدن تلگرام موقتی است و شایعه هایی که در خصوص قطع دائمی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود صحت ندارد.

معاون سیاسی وزیر کشور نیز در جمع خبرنگاران پس از پرسشی درباره اختلال تلگرام پاسخ داده که دولت بنای تعطیلی شبکه‌های مجازی را ندارد اما طبیعی است که در این شرایط  ابزارهای کنترل اجتماع‌های غیرقانونی و تصمیمات مقطعی از اختلال در این شبکه‌ها استفاده شود.

 

تلگرام و  گردشگری

از همه این‌ها که بگذریم بد نیست بدانیم که بسته شدن تلگرام نه تنها تعداد زیادی شغل را که در این سال‌ها به وجود آمده از میان می‌برد، که به حوزه‌های مختلف فرهنگی و از جمله گردشگری آسیب خواهد زد. اما نبود یک شبکه اجتماعی چطور این کار را می‌کند؟

شاید کمپین #MustSeeIran را به یاد بیاورید؛ کمپینی که حدود 2 سال پیش در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد تا ایران را به گردشگران خارجی بشناساند. آوازه این کمپین حتی به سازمان ملل نیز رسید، به طوری که که این سازمان با اشاره به این هشتگ به تغییر تصویر غلط از ایران و نمایش جاذبه‌های آن پرداخت. شبکه‌ها و رسانه‌هایی همچون CNN، المانیتور آمریکا، فرانس 24، واشنگتن‌پست و غیره نیز گزارش‌هایی از این کمپین منتشر کردند.

برخی این کمپین را بزرگترین کمپین مردمی گردشگری می‌دانند و معتقدند باعث ورود گردشگران بیش‌تری نسبت به گذشته به ایران شده است چرا که بیش از 27 میلیون کاربر در یک هفته از این هشتگ در توییتر بازدید کردند.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر گردشگری همچنین موضوعی بوده که در این سال‌ها کارشناسان به آن توجه زیادی کرده‌اند. نعمت‌الله فاضلی –جامعه‌شناس- در نشستِ تاثیرات شبکه‌های اجتماعی بر سیاستگذاری گردشگری در ایران گفته بود تا پیش از تلگرام و اینستاگرام، این وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها بودند که وظیفه همگانی‌کردن گردشگری را داشتند و حالا این شبکه‌های اجتماعی هستند که سفر و گردشگری را با تصاویر، ایموجی‌ها، نمادها، صداها و... به سرعت توسعه می‌دهد.

این استاد دانشگاه همچنین معتقد است که "شبکه‌های اجتماعی حس گردشگرانه شدن زندگی را در انسان‌ها درونی می‌کند و در واقع جاذبه‌های مختلفی از گردشگری را برای ما بازنمایی می‌کنند".

شبکه‌های مجازی‌ای مانند تلگرام در سال‌های اخیر به گفته کارشناسان گردشگری توانسته‌اند با تبلیغات نادرست درباره گردشگری ایران مبارزه کنند و به جذب و توسعه توریسم کمک کنند.

برای مثال یکی از خدمات این شبکه‌ها به گردشگری این بوده که اطلاعاتی مانند تجربه سفر (از جاذبه‌های گردشگری تا فرصت‌های گردشگری) را از کاربری به کاربر دیگه منتقل کند. از طرف دیگر، شبکه‌های اجتماعی خواهند توانست به سیاست‌گذاری‌ در صنعت گردشگری کمک کنند. در یک مطالعه، تاثیر شبکه‌های اجتماعی روی گردشگرانی که در پاییز 1390 به اصفهان سفر کرده بودند بررسی شد. نتیجه این بررسی نشان داد که 79 درصد گردشگران خارجی کاربران فعال این شبکه‌ها هستند و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند بر روی افزایش اعتماد گردشکران اثر مثبت بگذارند.

حال محدود کردن شبکه‌های اجتماعی به گفته کارشناسان می‌تواند بر روی جذب گردشگر خارجی که اطلاعات زیادی سفرش را از این شبکه‌ها و فضاها به دست می‌آورد اثر منفی بگذارد. این در حالی است که همین‌حالا رتبه ایران در گردشگری رتبه خوبی نیست.

هرچند که زهرا احمدی‌پور –رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری- چندماه پیش گفته بود که ایران جزو 10 کشور برتر در حوزه گردشگری است اما این رتبه بسیار مورد سئوال است.

بد نیست به چند گزارش جهانی درباره رتبه گردشگری ایران اشاره کنیم؛

گزارشی از Trip Adviser ایرانی را یکی از 10 کشوری که گردشگران آن را به عنوان یکی از مقاصد جاده ابریشم می‌شناسند معرفی کرده است.

در گزارش دیگری از پرس‌تی‌وی، ایران را یکی از انتخاب‌های گردشگران بین‌المللی می‌دانند. همچنین در گزارش TravelandLeisure ایران به عنوان یکی از 50 پیشنهاد سفر برای سال 2016 معرفی شده بود.

اما در گزارش دیگری که مجمع جهانی اقتصاد درباره رقابت در سفر در سال 2017 منتشر کرد، ایران رتبه 93 از میان 136 کشور را داشت که هرچند نسبت به دو سال پیش 4 پله صعود کرده اما این صعود برای کشوری که تاریخ و فرهنگ آن جزو رتبه‌های اول جهان است و 21 اثر ثبت‌شده در یونسکو دارد کافی نیست.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد هزینه سفر به ایران بهترین و الویت‌بندی سفر وتوریسم در ایران از بدترین گزینه‌های گردشگری ایران است.

با این‌حال در این سال‌ها رسانه‌ها، سایت‌ها، فضاهایی همچون فیس‌بوک، ایستاگرام، توییتر و تلگرام به گردشگری ایران کمک‌های بسیاری کردند چرا که ایران را در معرض دید قرار دادند و منجر به زدودن چهره نامناسب از ایران در برخی کشورها شدند و همچنین باعث شدند تا تجربه‌های سفر به و در ایران دست به دست بچرخد و ایران بیش از پیش معرفی وشناخته شود. از طرفی شبکه‌ای مانند تلگرام به درآمدزایی، ایجاد انگیزه و CMR(ارتباط با مشتری) نیز منجر شده است.

حالا با توجه به فیلتر شدن تلگرام باید دید که آیا این شبکه اجتماعی همچنان فیلتر باقی خواهند ماند و اگر این فیلترینگ ادامه داشته باشد چه تاثیری روی گردشگری خواهد گذاشت؟ باید منتظر ماند و دید تصمیم دولت و شورای امنیت چیست؟ فضای باز شبکه‌های اجتماعی با فیلترینگ هوشمند و یا فیلتر کردن تمام و کمال تلگرام و اینستاگرام.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: