بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

تنهایی لیلا پر نمی‎‎‎شود

تنهایی لیلا پر نمی‎‎‎شود

مطالب مرتبط

بیش‌تر از دو سال از پخش مجموعه تلویزیونی تنهایی لیلا می‌گذرد؛ مجموعه‌ای که کم‌وبیش توانست مخاطبان خوبی هم جذب کند. از داستان و روایت که بگذریم، شاید بیش از همه تصویری از یک امام‌زاده زیبا، سبز و پر آرامش از این فیلم در ذهنمان نشسته باشد. امامزاده‌ای که حالا قرار است در آن نه روایت عاشقانه لیلا و محمد که روایت ساخت و ساز یک ساختمان فلزی باشد. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

تنهایی لیلا اصلی‌ترین لوکیشن‌هایش در امام‌زاده‌ای قدیمی در شمیرانات تهران بود. این مجموعه تلویزیونی که محمد حسین لطیفی آن‌را کارگردانی کرده، روایت عشق دختری به نام لیلا -با بازی مینا ساداتی- به محمد -با بازی بهروز شعیبی- است؛ عشقی که بارها با کاراکترهای عشق دختر ثروتمند و غیرمذهبی به پسر مذهبی، که حالا در اینجا متولی امامزاده است، در سریال‌های ایرانی دیده‌ایم. آنچه رنگ‌ورویی متفاوت به تنهایی لیلا داده بود را بی‌شک می‌توان در فضای متفاوت امامزاده محمد و عبدالله شمیرانات دانست.

لوکیشن فیلم تنهایی لیلا اما حالا قرار است دیگر آن حال‌وهوای همیشگی‌اش را از دست بدهد؛ بنا بر آخرین اخبار ساخت اسکلتی فلزی و چند طبقه در فضای این امامزاده بار دیگر از سر گرفته خواهد شد.

ساخت بنا در محوطه این امامزاده که به شماره 10383 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده، از ابتدای امسال بود که کلید خورد که یک‌بار نیز با پیگیری‌های اداره میراث فرهنگی شمیرانات متوقف و نیمه‌کار رها شده بود. مسئول پایگاه حفاظت لواسان در پی این پیگیری‌ها در فروردین ماه به محمد انشایی –سرپرست دفتر میراث فرهنگی شمیرانات- نامه‌ای داده و گفته بود که هیات امنای امامزاده محمد عبدالله لواسانات بدون مجوز و هماهنگی در حال احداث سرویش بهداشتی هستند.

دهم اردیبهشت، در ادامه این پیگیری‌ها اداره کل میراث فرهنگی تهران در نامه‌ای از رییس اوقاف لواسانات خواست تا ساخت‌وساز و تعمیر در بنای این امامزاده را بدون تایید اداره میراث فرهنگی کنار بگذارد.

بنابر قانون و ماده ششم قانون حفظ آثار ملی این کار جرم محسوب می‌شود اما میراث فرهنگی همواره این مشکل را با اداره‌های اوقاف دارد چرا که آن‌ها در پی توسعه امامزاده‌ها هستند که این توسعه به آثار تاریخی و نمای آن‌ها آسیب خواهد زد.

سپیده سیروس‌نیا –معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری تهران- گفته که پیش از این، فضاهایی همچون بقعه لوت در رباط کریم، امامزاده‌ای در دماوند و غیره با همین برنامه‌های توسعه و ساخت‌وسازها مخدوش شده‌اند.

 

امامزاده محمد عبدالله کجاست؟

برخی این امامزاده را از نوادگان امام موسی‌بن جعفر(ع) می‌دانند که بقعه‌اش از سده‌های هشتم و نهم در روستای بوجان لواسانات باقی مانده است. برخی نیز با اشاره به نوشته روی سنگ قبر نسب این دو امام‌زاده را به امام زین‌العابدین می‌رسانند.

قدمت این امامزاده به اندازه دوره صفویه است. در فضایی به وسعت 2500 متر این امامزاده تنها ساختمانی با 20 متر مربع مساحت با سقفی گچبری شده و شمسه است.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: