بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

ما همه با هم هستیم!

ما همه با هم هستیم!

در یک دوره طولانی، انواع و اقسام جوک های قومیتی رواج پیدا کرد و آنقدر گسترش یافت که برای همه عادی شده بود. تا اینکه عده‌ای لب به اعتراض گشوده و هشدار دادند که این جوک ها گُل به خودی است و سعی کردند با نوشتن مطالب گوناگون و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی جلوی این سیاست تفرقه انگیز را بگیرند. این حرکت تحسین برانگیز ادامه پیدا کرد و تا حد زیادی از بین رفت اما جایش را به جوک های جنسیتی داد. با ایران پلنر همراه باشید تا از چند و چون جوک های امروزی باخبر شوید.

 

تفرقه بیانداز و حکومت کن!

ایرانی‌ها از همان ابتدا مردمانی طنز پرداز و شوخ طبع بوده و با ساختن لطیفه، متل و... در پی شاد ساختن فضای خود و اطرافیان خویش بودند. اوضاع به همین منوال می‌گذشت تا اینکه جوک های قومیتی بر سر زبان‌ها افتاد و یک روز یک ترکه و یک اصفهانیه و...گسترش پیدا کرد.

به طور قطع نمی‌توان گفت دقیقاً از کی شروع به مسخره کردن یکدیگر کردیم و جوک های قومیتی ساختیم، اما عده‌ای از کارشناسان باورهایی در این زمینه دارند و منشا آن را سیاست‌هایی می‌دانند که دامن مردم عادی را گرفت.

بعضی از کارشناسان معتقدند شکل گیری لطیفه‌های قومیتی از سیاست انگلیسی‌ها یعنی تفرقه بیانداز و حکومت کن سرچشمه می‌گیرد که نخست در خصوص گیلکی‌ها و آذری‌ها که در زمان پهلوی تابعیت حکومت مرکزی را نداشتند اجرا شد. یعنی درست در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی. تا جایی که می‌گویند فردی به نام سید کریم را استخدام کرده بودند و کار او تنها ساختن جوک هایی درباره گیلکی‌ها و آذری‌ها بود. با این سیاست، نوعی جنگ نرم را آغاز کردند و با تحقیر این دو قوم و تلقین بعضی کلیشه‌ها میان آنان تفرقه ایجاد کردند.

عده‌ای دیگر از کارشناسان نیز بر این باورند که طبق رسم رایج حکومت‌های نوپا و برای تثبیت حکومت جدید باید دست به تخریب آثار و فرهنگ حکومت گذشته زد، بنابراین از آن جهت که قاجارها ترک زبان بودند، کلیشه‌هایی از رفتارهای ترک‌ها در دوره پهلوی به مسخره گرفته شد.

از طرف دیگر ترس از تشکیل حکومت‌های خود مختار میان اقوام مختلف چون ترک، گیلک، لر، کرد، بلوچ و ترکمن و... موجب به وجود آمدن جوک هایی بر علیه اقوام شد تا به یکدیگر پرداخته و با تضعیف روحیه همبستگی، بنیان حکومت جدید محکم شود. سیاستی که اگر چه تفکری بیگانه را پشت سر داشت، اما در فرهنگ رسوخ کرد و هویت چندین قومیت را نشانه رفت.

 

یه روز یه تُرکه یا یه دختره پُست گذاشته....

درست مشخص نیست در جوک های قومیتی دست روی چه نکته‌ای گذاشته می‌شود اما گرفتن یک کلیشه از یک فرد با قومیت مشخص و تعمیم دادن آن به همه افراد آن قوم دستمایه ساخته شدن جوک های ترکی، لری و... است. کلیشه‌هایی درباره زبان، سادگی، باورها و... کلیشه‌هایی که نه تنها خنده بر لب نمی‌آورد بلکه بی عدالتی، بی احترامی به افراد و نابرابری‌های اجتماعی را دامن می‌زند.

اگر چه این جوک های قومیتی هر روز کمرنگ‌تر می‌شود، اما از طرف دیگر جوک های جنسیتی و دست انداختن دخترها و پسرها و حتی از آن بدتر بزرگ‌ترها چون پدر و مادر رواج پیدا کرده است. حتی نامدارانی چون کوروش کبیر و دکتر شریعتی از این جوک ها جان سالم به در نبرده‌اند.

جامعه شناسان معتقدند دست بیگانه، خودی و یا هر که در پشت این جوک ها وجود دارد، سعی در تخریب ایران و ایرانی دارد و این هشدار بزرگی است برای آنانکه خوابند و یا خود را به خواب زده‌اند.

در این زمینه نیز شاید سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن تا جایی پاسخگو باشد، اما این ما هستیم که اگر چه با این مقدسات، افراد و باورها هویت می‌یابیم، بر این سیاست دامن زده و ناخود آگاه دست توهین را به سوی خود می بریم.

ذهنیت‌های ایجاد شده بر پایه جوک های نشانه رفته بر بزرگان و افرادی که نقش‌های اساسی در جامعه و زندگی ما دارند، تأثیرات زیان بار خود را نسل‌ها بر جای می‌گذارند. همان گونه که اگر چه جوک های قومیتی کمرنگ شده‌اند اما اثر سو خود را بر ذهن‌ها حک کرده و ماندگار شده‌اند.

 

ایران و ایرانی در طول زمان همیشه همراه یکدیگر بودند و با فرهنگ غنی و پربار خود مام وطن را حفظ کرده‌اند. بیاید صلح، دوستی و مهربانی را در زبان گفتار و نوشتارمان نیز گسترش داده و حفظ کرده و به قول عارف قزوینی:

خراب مملکت از دست دزد خانگی است                                  ‏‬ ز دست غیر چه نالیم، هر چه هست از ماست

ما همه با هم هستیم!
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: