بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باید رفت، باید دید: شادگان را قبل از خشک شدن ببینیم

باید رفت، باید دید: شادگان را قبل از خشک شدن ببینیم

مطالب مرتبط

خوزستان پر از شگفتی‌های طبیعی، جغرافیایی و تاریخی است. در جنوب این شهر، تالاب پر رمز و راز شادگان قرار دارد؛ تالابی با 570 هزار هکتار، تنوع بی‌نظیر گیاهی و محلی برای حیات پستانداران و پرندگانی که سال‌هاست گردِ شادگان محیط‌زیست را هم زنده نگه داشته‌اند. شادگانِ شاد و پر رمز و راز حالا سرنوشتی مشابه همه آب‌های ایران پیدا کرده؛ "خشکی". پس پیش از اینکه از دستش بدهیم دست‌کم یکبار به دیدارش برویم. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

شادگان کجاست؟

برای اینکه به شادگان برسید باید به سمت جنوب بروید. وقتی به اهواز برسید به سمت اتوبان اهواز-آبادان حرکت کنید؛ اتوبانی که درست شما را به ضلع غربی تالاب شادگان می‌رساند. شادگان از شمال به شهر شادگان و شهر خور، از جنوب به رودخانه بهمن‌ شیر و از غرب به آبادان و دارخوین خواهد رسید. تالاب شادگان در واقع تالابی برای سه شهر شادگان، آبادان و ماهشهر و روستاهای این شهر است.

آب شادگان از رودخانه جراحی، بارندگی‌ها، رودخانه کارون و همچنین جزر و مدهای خلیج فارس تامین می‌شود. البته شادگان امروز ترکیبی از سه تالابِ خورموسی و خورالامیه و شادگان است؛ ادغامی که سال 1353 تصویب شده بود. شادگان نام‌های دیگری مانند خوردورق، دورقالفرس، هور الدورق یا هور الفلاحیه نیز دارد.

 

چرا شادگان مهم است؟

تالاب شادگان در سازمان بین‌المللی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است؛ زیستی که از مهم‌ترین سرمایه‌ها در جهان به شمار می‌آید. شادگان سال 1372 وارد لیست مونترو –فهرست قرمز تالاب‌های بین‌المللی- شد و آب این تالاب در گذشته رتبه پنجم جهانی را داشت.

تالاب شادگان طبق مصوبه شورای عالی حفاظت از محیط زیست، به دلیل ارزش اقتصادی و اجتماعی بالا، پناهگاه بین‌المللی حیات وحش شادگان نام گرفته است.

تالاب شادگان همچنین از سال 89 به عنوان سایت اصلی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در UNDP(برنامه توسعه سازمان ملل متحد) و GEF (تسهیلات محیط‌زیست جهانی) شد.

حالا نیز سرمایه‌گذاران خارجی برای احیای آن ابراز علاقه کردند.

 

چرا باید تالاب شادگان را دید؟

سطح تالاب شادگان با گیاهان متنوع پوشیده شده و همین دلیلی برای مهاجرت انواع پرنده‌های آبزی‌ای است که از مناطقی همچون کانادا، سیبری و شمال اروپا به سمت آن می‌آیند.

زمستان‌ها 130 گونه پرنده که 20 گونه آن‌ها بومی‌اند به سمت این تالاب می‌آیند؛ گونه‌هایی که در میانشان پرنده‌های در خطر انقراضی همچون اردک سرسفید، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار، اردک سرسفید، اردک مرمری، پلیکان پاخاکستری و... نیز هستند.

علاوه بر لذت تماشای پرندگان، آب تالاب شادگان نیز ماهی‌های شیلاتی فراوانی دارد که هم به اقتصاد مردم کمک می‌کند و هم به جذابیت‌های گردشگری آن.

شادگان تاثیرات زیست محیطی شگفت‌انگیزی نیز دارد؛ توانایی جذب ذرات معلق و گردوغبار، ایجاد رزوبت در هوا و محافظت از شهرهای اطراف در برابر سیل از تاثیرات محیط زیستی آن است.

از همه این‌ها هم که بگذریم تالاب شادگان روستاهای اطرافش را به ونیز ایران تبدیل کرده است. روستای صراخیه از جذاب‌ترین ونیزهای این تالاب است. این شباهت را آبی که روستا را احاطه کرده و رفت‌وآمد با قایق در آن به وجود آورده.  اگر به شادگان بروید گه‌گاه مردمان سوار بر قایق‌های چوبی را در صراخیه می‌بینید که به سختی فارسی صحبت می‌‍کنند و در لابلای نیزارها در چشم‌اندازی از نخلستان‌ها و خانه‌های دست‌ساز در حرکت‌اند.

 

حال و روزِ امروز شادگان

هرچند که شادگان نامی جهانی است، اما هیچ‌یک از نشانه‌های جاذبه‌ای جهانی را نمی‌توان در آن دید؛ ساده‌ترین نشانه یعنی شناخته‌شده‌بودن آن در میان مردم ایران اولین چیزی است که ما را به فکر فرو می‌برد که چرا شادگان مهجور است؟

شادگان با وجود همه نعمت‌ها، تنوع زیست‌محیطی و ظرفیت‌هایش توجهِ قابلی ندیده است. بارها و بارها برای توسعه و احیای آن برنامه‌ریزی شده، که هیچ‌کدام به مرحله عمل نرسیده است.

همچنین شکار پرندگان، آن‌هم از هر نوع آن، معضلی برای این دریاچه است؛ در بساط دست‌فروشی زنان ساکن در اطراف شادگان هر پرنده‌ای از مرغ تا طاووس یافت می‌شود. قایق‌های شکارچی و شکارچیانی که با تفنگ در انتظار پرنده‌ها هستند نیز از مواردی است که باید با آن‌ها برای بقای حیات جانوری شادگان مقابله کرد.

از همه این‌ها هم که بگذریم از سدسازی نمی‌توان گذشت. سد کارون، تخلیه پساب‌های آلوده به آب شادگان، پرورش ماهی در خوزستان، فعالیت واحدهای پتروشیمی در اطراف تالاب، تخلیه زباله به تالاب و... همگی تالاب جهانی شادگان را به نابودی و خشکی کشانده‌اند.

شاید شادگان نیز به سرنوشت تالاب‌های دیگر ایران مانند هورالعظیم، دریاچه ارومیه و ... بدل شود، شاید هم از عدم مدیریت از آن چیزی جز تلی خاک و گندآب نماند. پس تالاب شادگان را ببینیم، پیش از آن‌که بر ندیدنش‌اش حسرت بخوریم.

باید رفت، باید دید: شادگان را قبل از خشک شدن ببینیم
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: