بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

زادگاه اکبر هاشمی رفسنجانی کجاست؟

زادگاه اکبر هاشمی رفسنجانی کجاست؟

مطالب مرتبط

"اسم روستای ما بهرمان است، یکی از دهات قدیمی نوق – از جلگه‌های رفسنجان. بهرمان به معنی یاقوت سرخ است". این‌ها را خودش نوشته. پیش از آنکه کسی قلم بردارد و درباره زندگی پر فراز و نشیبش بنویسد، خودش بسیاری از ناگفته‌ها را گفته بود. از اکبر هاشمی رفسنجانی(1313-1396) حرف می‌زنیم، مردی از خطه کرمان که 19 دی ماه 1395 با مرگش صندوقچه‌ای از‌ تاریخ، سیاست و فرهنگ ایرانی را نیز به خاک برد. امروز یک‌سال ار مرگِ ناباورانه او می‌گذرد و بد نیست یادی کنیم از بهرمان؛ روستایی که او در آن زاده شد، روستایی در دل رفسنجان. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

شاید بیشتر مردم او را به نامِ رفسنجانی بشناسند و نه بهرمانی. همان پسوندی که او در کتابش برای پدرش به کار برده است. بخشی از زندگینامه خودنوشت اکبر هاشمی رفسنجانی را با هم بخوانیم تا بیش‌تر با فضای زندگی او در سال‌های اول کودکی‌اش آشنا شویم:

"پدرم کمی از تحصیلات علوم حوزوی بهره‌مند بود، تا آنجا که به یاد دارم، در روستا زندگی می‌کرد، که دلیل آن تا حدودی فشارهایی بود که در دوره پهلوی متوجه متدینین بود. ایشان عمیقاً مورد اعتماد مردم بودند و نوعی مرجعیت در امور اجتماعی و مذهبی داشتند.

از اخلاقیات جالب ایشان این بود که معمولاً در زمان رسیدن هر محصولی، وقتی که به باغ و یا مزرعه می‌رفتند، تعداد زیادی از نیازمندان روستا را می‌پذیرفتند و به هر یک از آنها چیزی می‌دادند و این وضع در همه فصول سال ادامه داشت .

اسم روستای ما بهرمان است، یکی از دهات قدیمی نوق – از جلگه‌های رفسنجان. بهرمان به معنی یاقوت سرخ است.

مادرم علاوه بر خانه‌داری در امور زندگانی با پدرم همکاری داشتند. او هر چند بی‌سواد بود، اما اطلاعات خوبی از خواص گیاهان دارویی داشت. اطلاعات و تجربیات او برای اعضای خانواده و حتی اهالی روستا سودمند بود؛ چنان‌که هنوز هم گاهی از همان تجربه‌ها استفاده می‌کنیم".

 

بهرمان را حالا مردم به همان معنایی می‌شناسند که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خود در کتابش معنا کرده بود؛ "یاقوت سرخ". بهرمان حالا شهری است در 57 کیلومتری رفسنجان، حال آنکه زمانی روستایی بود. مردمان محلی و قدیمی البته هنوز بهرمان را با خاطرات روستایی‌اش می‌شناسند و حتی به آن سه قریه می‌گویند؛ چرا که از ترکیب سه محلهِ بهرمان، نعمت‌آباد و شاه‌آباد شکل گرفته است.

روستای بهرمان در سال 1382 از بخش به شهر تبدیل شد. جاذبه‌های گردشگری بهرمان بناهایی مانند امامزاده ابراهیم با 800 سال قدمت، حمام بهرمان، حمام قاسم آباد، حمام آقا، منزل پدری هاشمی رفسنجانی و آب انبار بهرمان هستند. مشاهیری مانند آیت‌الله شیخ محمد هاشمیان، دکتر م مهندس صفریان نیز از دیگر چهره‌های سرشناس این شهر هستند.

 

چند سال پیش، در سال‌های آخر حیات، اکبر هاشمی رفسنجانی به زادگاهش رفت. بد نیست بخشی از سخنان او در سفرش به بهرمان را بخوانیم:

"من علاقه‌مند به شما و شهرمان هستم و وارد شهر بهرمان که شدم احساس خودمانی به من دست داد زیرا انسانی که مدتی در غربت زندگی کند پس از مدتی به شهر خود بازگردد آرامش می‌گیرد... از منطقه ریگزار قبل از جعفرآباد که وارد می‌شویم باغ‌های پسته را مشاهده می‌کردیم که کشاورزان هیچ کمکی از دولت نداشتند و با تلاش خود این منطقه را آباد کردند.

راه میان‌بر به طرف سیریز که از آن‌جا به طرف یزد احداث بشود راه خوبی می‌شود، برخی خواسته‌های زیادی داشتند... راه به کشکوئیه هم از طرف نوق اگر احداث بشود، خوب است. اگر جاده رفسنجان به یزد متصل بشود به خیلی از شاهراه‌های کشور متصل می‌شویم".


در زیر دو تصویر از زادگاه اکبر هاشمی رفسنجانی در بهرمان می‌بینید.

 

اما در ادامه بد نیست نیم نگاهی نیز به شهر رفسنجان بیاندازیم.
 

شهر رفسنجان

از گذشته تا امروز رفسنجان نامِ ماندگاری بوده است. اما وقتی اکبر هاشمی رفسنجانی به یکی از مهم‌ترین چهره‌های انقلاب اسلامی بدل شد، نام رفسنجان بیش از پیش در ذهن‌ها حک شد.

رفسنجان نام‌های مختلفی داشته؛ مثلا رفسنگان یا رفسنگ که به معنای مس و به سبب معادن مس آن به کار برده شده‌اند. مردم رفسنجان نیز بارها در تاریخ تجربه جهان‌گشایی‌های زیاد و تخریب‌های فراروان را داشته‌اند؛ مثلا توسط تیمو و شیبک ازبک. اما ویرانی‌ها و غارت‌ها منجر نشده تا تاریخ رفسنجان نیز از میان برود، قلعه‌ها، کوشک‌ها، تیمچه و بازار، کاروان‌سرا، کبوترخانه، تپه‌ها و باغ‌ها و غیره یادگار دوران مختلف تاریخ در این شهرند.

این شهرِ پر از پسته در شمال غرب استان کرمان قرار دارد؛ شهری است با 7678 کیلومتر مربع که از گذشته دو شهرِ مهم یزد و کرمان را به هم می‌رسانده است. رفسنجان از شمال به بافق از جنوب به سیرجان و بردسیر، از غرب به انار و شهربابک و از شرق نیز به کرمان و زرند می‌رسد.

رفسنجان همیشه از بهترین جاها برای برداشت پسته بوده، خاک مناسبِ آن منجر شده تا پسته رفسنجان نیز شهرت ویژه‌ای داشته باشد. کارخانه‌های مس در جنوب این شهرستان نیز از مهم‌ترین معادن مس ایران هستند.

نگاهی به جاذبه‌های این شهر  بیاندازیم؛

برج‌های روستای داوران قدمتی برابر با 100 سال دارند که برای حفاظت از شهر در برابر راهزنان ساخته شده‌اند. غار میرزا نیز از دیدنی‌های این روستای رفسنجان است.

کوه پورکان نیز جاذبه دیگری است که تاریخ زیادی از رفسنجان در آن روایت شده است و حالا با کوه‌‌پایه‌های مختلف تا 2500 متر نیز به آسمان رفته است. رود جاروچی نیز از این کوهستان است که چشمه می‌گیرد.

برخی خانه حاج علی آقا در رفسنجان را بزرگترین بنای خشتی سقف‌دار جهان نامیده‌اید؛ بنایی که قدمتش به بیش از 130 سال و دوره قاجار می‌رسد. خانه حاج علی آقا زمانی با آب‌انبارش آب اهالی را تامین می‌کرده است و حالا با نقوش متفاوت و بخش‌های متنوع یکی از جذاب‌ترین فضاهیا رفسنجان است. باغ‌سرای باقری را وقتی به خانه‌های تاریخی رفسنجان اشاره می‌کنیم نباید از دست بدهیم؛ بنای زیبا دیگری که متعلق به قاجارهاست.

اما اگر بخواهیم کمی عقب تر برویم، امامزاده شاه سلیمان بنایی مربوط به دوره صفوی است که مردم زیادی برای زیارت به آن رفت و آمد می‌کنند.

بیش‌تر از 200 سال قبل امیر مفخم بختیاری حاکم کرمان دستور داد تا حصار و دروازه‌هایی برای رفسنجان ساخته شود. باقی‌مانده‌های این ساخت‌وساز حالا در قالب برج و باروها و دیوارها بخش دیدنی رفسنجان‌اند.

کاروانسرای کبوترخان و کاروانسرای قطب‌آباد، یکی به جا مانده از 250 سال پیش و دیگری به جا مانده از 400 سال پیش از جمله بناهای تاریخی رفسنجان هستند.

در میان بناهای تاریخی آب انبار مرادی را نیز نباید فراموش کرد و با بازدید از آن بار دیگر به شگفتی‌ه8ای معماری ایرانی پی برد.

چشمه آب‌معدنی قاسم آباد نیز که در 6 کیلومتری شرق رفسنجان در روستای قاسم آباد قرار گرفته از گذشته کاربردی درمانی برای اهالی داشته است.

 

جاذبه‌های رفسنجان، شهر باغ‌های پسته و زادگاه اکبر هاشمی رفسنجانی، به همینجا ختم نمی‌شود. ایران پلنر شما را به آشنایی بیشتر با رفسنجان و کرمان دعوت می‌کند. کلیک کنید.

زادگاه اکبر هاشمی رفسنجانی کجاست؟
زادگاه اکبر هاشمی رفسنجانی کجاست؟
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: