بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

با 7 قدم تور لیدر شو!

با 7 قدم تور لیدر شو!

از همان بچگی آرزویم بود که بروم دنیا را ببینم! با آدم‌های مختلف آشنا بشوم و در گوشه و کنار زندگیشان سرک بکشم. کوچه پس کوچه‌های شهرها را سیر ببینم و میان آمد و شد مردم و روزمرگی‌هایشان قدم بزنم. در واقع من عاشق سفرم و دیدن جاهای ناشناخته برایم لذت بخش ترین قسمت زندگی است. همین شد که تصمیم گرفتم بروم راهنمای گردشگری بشوم. با ایران پلنر همراه شوید تا با ۷ قدم راهنمای گردشگری شوید.

 

۱. چرا این شغل؟

روز اول کلاس‌ها بود که هر کدام از استادها یکی یکی آمدند و از هدف ما برای راهنما شدن پرسیدند. این شاید یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی یک تور لیدر است که در ابتدای راه باید با آن مواجه شود. پاسخ به چراها و سوالات متعدد؟! سوالاتی در باب اینکه چرا می‌خواهد تور لیدر شود و اینکه روحیه لازم، روابط عمومی بالا، توانایی شخصی و تحمل مشکلات و حتی سر و کله زدن با آدم‌های خود آزار و یا دیگر آزار را برای این شغل دارد و یا نه! زیرا که این شغل (به تازگی شغل محسوب شده) شغل راحتی نیست که فقط از آن لذت برد، بلکه مشکلاتی دارد که تنها یک راهنمای گردشگری می‌تواند آن را درک کند. به هر روی برای پا گذاشتن به این راه پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام به راهنما شدن با یک تور لیدر صحبت کنید و پای درد و دلش بنشینید.

۲. حوزه کاری خود را مشخص کن!

دومین مرحله برای تور لیدر شدن آن است که بدانیم در کدام حوزه می‌خواهیم قدم بگذاریم. دو نوع حوزه در این زمینه وجود دارد: راهنمای گردشگری فرهنگی و راهنمای طبیعت گردی. هر کدام از این ها گرایش‌های خاص خودشان را دارند. به تازگی راهنمای گردشگری کودک نیز در این حوزه وارد شده است.

۳. زبان تخصصی ات چیست؟

پس از آن انتخاب زبان مورد نظر است. هر راهنمای گردشگری باید غیر از زبان مادری خود به یکی از زبان‌های خارجی مانند انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی و یا... مسلط باشد تا بتواند به راحتی گردشگران را با زبان خودشان اداره کند و زیبایی‌های ایران را توصیف کند.

۴. در جستجوی اطلاعات معتبر باش.

وقتی که گرایش خود را انتخاب کردیم، وقت آن است که به سراغ یکی از مؤسسات معتبر گردشگری که از سوی سازمان میراث فرهنگی مجوز دارند برویم و در آنجا ثبت نام کنیم. پس از ثبت نام کلاس‌ها آغاز می‌شود. پیشنهاد می‌شود حتماً در تمام کلاس‌ها حضور داشته باشید. یک راهنمای گردشگری باید مهارت‌های زیادی داشته باشد تا بتواند از پَس تورهای پیش رو بر بیاید. این کلاس‌ها برای آمادگی در شغل آینده بسیار مؤثر است. اما توجه داشته باشید در این شغل هر چه بدانید، کم است و اطلاعات موثق مانند گنجی است که اگر آن را در دست داشته باشید، در شغل خود اعتبار بیشتری پیدا می‌کنید. در نهایت این کلاس‌ها سر نخی به شما می‌دهند و شما باید خود به دنبال کسب اطلاعات بیشتر تا ثریا بروید. به روز باشید و همه چیز درباره کشور خود بدانید. گاهی حتی پا را فراتر گذاشته و در مورد کشورهای دیگر جستجو کنید. حتماً نکات قابل تامل و زیبایی خواهید یافت.

۵. امتحان خود را پس بده.

پس از گذراندن کلاس‌ها، زمان امتحان دادن است. نخست هر موسسه امتحان کتبی از تمام دانش آموختگانش می‌گیرد و پس از آن آزمون جامع یعنی آزمونی از تمام دروس ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرفته می‌شود. در این مدت نیز باید به صورتی جداگانه در یکی از مؤسسات اعلام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، زبان مورد نظر خود را به سه صورت آنلاین، مصاحبه شفاهی و کتبی امتحان بدهید.

۶. دریافت گواهی نامه

در صورت قبولی در آزمون‌های داخلی، آزمون جامع و آزمون زبان در هر سه مرحله، پس از اعلام به موسسه، و طی مراحل اداری، لوحتان آماده می‌شود. لوح، گواهی نامه پایان دوره است.

۷. شما یک راهنمای کارت دار هستید.

در آخر، مراحل اداری دوباره در سازمان میراث فرهنگی طی می‌شود و سپس انجام آزمایش اعتیاد و پیگیری گواهی عدم سو پیشینه. با ارائه این مدارک به سازمان میراث فرهنگی و تائید آنها، کارت راهنمای ایرانگردی و جهانگردی شما صادر می‌شود.

 

با گذراندن این ۷ راه نه چندان دشوار، من هم تور لیدر شدم. شما چطور؟!

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: