بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

تلگراف یا تلگرام؛ مسئله این است!

تلگراف یا تلگرام؛ مسئله این است!

مطبوعات، تلگراف، تلفن و تلگرام، در هر دوره چشم و گوش مردم را باز می کرد و مردم از مسائل روز بیشتر آگاه می شدند. این وسایل ارتباط جمعی از جهاتی برای مسئولان وقت خوب بود و از جهاتی موجب سلب آرامش. از این رو تا زمانی که کاری به کار کسی نداشتند، پا بر جا بود و تا زمانی که خدایی نکرده پا را فراتر گذاشته، مجوز نشر آن باطل و یا فیلتر می شدند. با ایران پلنر همراه باشید تا مسیر تلگراف تا تلگرام را دنبال کنیم.

 

تلگراف

در سال ۱۲۷۴ قمری اولین خط تلگراف از کاخ گلستان یا احتمالاً از دارالفنون به باغ لاله زار کشیده و یکسال بعد اولین خط بین شهری از تهران به سلطانیه و سپس به تبریز کشیده شد. ناصر الدین شاه مقدمات ایجاد تلگراف را به اعتضاد السلطنه دستور داد تا توسط کریشش معلم اتریشی دارالفنون به اجرا در بیاید. در روزنامه وقایع اتفاقیه، در پنجشنبه ١٣ رجب ١٢٧٥ قمری، خبر کشیدن اولین خط بین شهری تلگراف در ایران منعکس شد.

" در ماه رجب سال ۱۲۷۵ ق حکم شد سیم تلگراف از دارالخلافه ی باهره (تهران) الی عمارت سلطانیه (عمارتی که در عهد قاجاریه در سلطانیه ی زنجان نزدیک به مسجد تاریخی سلطانیه ساخته شده بود) و از آنجا تا تبریز (محل استقرار ولیعهد) بکشند. نواب والا اعتضاد السلطنه (پسر ۵۴ ام فتحعلی شاه قاجار و چهارمین رئیس مدرسه دارالفنون و اولین وزیر علوم ایران) که مدرسه ی مبارکه دارالفنون سپرده به ایشان است، مشغول انجام این خدمت می باشند و این اول تلگرافی است که در ایران کشیده می شود و به مرور به همه ی سرحدات (شهر های مرزی) خواهند کشید."

پس از آن تلگراف تا شمیران و تبریز رفت و به مدت سه سال در تبریز و زنجان و قزوین متصّل در حرکت بود. سپس از تهران به گیلان و پس از آن بندر بوشهر به اصفهان و بعد خط سیم تلگراف فارس منظم شد. خراسان و پس از آن مشهد به شاهرود نیز دارای خط تلگراف شدند و در نهایت به همه جا راه پیدا کرد.

به وسیله تلگراف حاکمان اوامر و نواحی خود را به جای جای ایران می‌فرستادند و امنیت مالی، نظامی و تجاری را برقرار ساخته و در جریان رویدادها قرار می‌گرفتند. درست بعد از مشروطه بود که تلگرافخانه محل تجمع و امیدگاه مردم شد و آن دوره نقطه اوجی برای تلگراف محسوب شد. از مشروطه تا عاشورای سال ۱۳۳۰ هجری قمری غم و شادی، رویدادها و تاریخ مقاومت تبریزی‌ها در سیم تلگراف بازتاب داده شد.

به طوری که شاعری تبریزی در این زمینه سرود: تیلغراف سیم لری یورولدی / ملت قانی هیجانه گلدی (سیم‌های تلگراف خسته شدند و خون ملت به جوش آمد.)

مردم با فرستادن هر تلگراف مطالبات خود را می خواستند و اخبار شهر ها را می دادند. شهری خبر حرکت قشونی را برای فتح تهران می فرستاد، تلگرافی از حرکات مخالفانه و تعطیلی دکان ها و بازار می گفت، شهری از مبارزات و جان فدائی هایی خبر می داد و در تلگرافی مجلس افتتاح نخستین جلسه شورای ملی را خبر می داد و حرکت سریع نمایندگان شهرستانها را تقاضا می کرد و در پیامی دیگر خبر به توپ بستن مجلس و شهادت مبارزان را....

و این همان چیزی بود که عین الدوله صدر اعظم ناصرالدین شاه از آن می ترسید و با آمدن تلگراف به ایران بسیار مخالفت می کرد. وی معتقد بود: اگر رعایا دارای تلگراف شدند در ولایات و ایالات مملکت محروسه ایران، در جلوی تلگرافخانه تجمع می کنند و از احوال یک دیگر با خبر می شوند و علیه سلطنت آشوب می کنند. اما میرزا ملکم خان برای آوردن تلگراف به ایران بسیار با وی جنگید و در آخر موفق شد.

 

تلگرام امتداد تلگراف

تلگرام یا همان پیام تلگرافی یک برنامه پیام‌رسان است که توسط پاول و نیکلای دوروف دو برادر روس پشتیبانی می‌شود. پاول پشتیبانی مالی و ایدئولوژیک و نیکلای مسوولیت بخش تکنولوژی در تلگرام را بر عهده دارد. با اینکه موسسان این برنامه روس هستند اما مقر اصلی آنها برلین آلمان است. تلگرام اولین بار در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد و تمرکزش روی سرعت انتقال پیام و امنیت بود. برنامه ای بسیار ساده که استفاده از آن رایگان است. با تلگرام می توان عکس، ویدئو، متن و هر نوع فایلی را ارسال کرد. به عبارت دیگر تلگرام ترکیبی از پیام کوتاه و ایمیل است. در سایت خود تلگرام نوشته شده است که یک برنامه غیرتجاری است و به کشور خاصی تعلق ندارد و همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

جالب است که ایرانیان پرمصرف‌ترین کاربران تلگرام هستند و اکنون با به وجود آمدن اتفاقات اخیر این وسیله ارتباط جمعی از دسترس کاربرانش خارج شده است. ناگفته نماند قبل از ورود و جایگیری این پیام رسان بسیاری از مسئولان با آن مخالفت می کردند و در عین مفید بودن تبعات نامساعد آن را برای انسان گوشزد کرده بودند.

 

حال زمان دوباره تکرار می‌شود و تلگرام جای تلگراف را می‌گیرد. در این میان، آن کس پیروز است که تجربه گذشته را پیش چشم بگذارد و از آن پند گیرد.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: