بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

طالع 8، 15 و 24 دی ماه

طالع 8، 15 و 24 دی ماه

همین که هر روز چشم به دنیا می‌گشاییم و نفسی از ته دل می کشیم، باید خدا را شکر کنیم. نعمت سلامتی، داشتن خانواده و حتی کوچک‌ترین چیزی که به فکرمان می‌رسد نیز جای شُکر دارد. این درست همین جاست که شاعر می‌گوید شکر نعمت، نعمتت افزون کند. نیاکان ما نیز پا را فراتر گذاشته و علاوه بر شکر، به خاطر آنچه به جهانیان عرضه شده، جشن می‌گرفتند. هر روز برایشان روز خاصی بوده و تعدادی از روزها خاص تر؛ که نام و آداب خاصی داشته است. دی ماه بعد از فروردین پر آئین ترین ماه ایرانی است و جشن‌های زیادی در این ماه برگزار می شده است. با ایران پلنر همراه باشید تا با بخشی از جشن‌ها و آداب آن روز از ماه دی آشنا شوید.

 

در معنای دِی

دی در آئین زردشتی به معنی آفریننده و دادار و ماه دَهِش است و از صفات اهورامزدا محسوب می‌شود. فرشته‌ای که تدابیر امور و مصالح ماه دهم سال و نخستین ماه از فصل زمستان را بر عهده دارد. در عربی به آن جُدَی می‌گویند. در این ماه سرما به شدت خود می‌رسد، از این رو شاعران این ماه را مجازاً به معنای زمستان به کار می‌برند:

چه جورها که کشیدند بلبلان از دی                                                          به بوی آن که دگر نوبهار باز آید (حافظ)

روزهای ۸، ۱۵ و ۲۳ یا ۲۴ هر ماه شمسی به نام دی موسوم است که متعلق به دادار است. برای اینکه این سه روز با هم اشتباه نشوند، کلمه دی را با نام روز بعدش به صورت‌های دی به آذر، دی به مهر و دی به دین برای این سه روز به کار می‌برند و هر سال این روزها را در دی ماه جشن می‌گیرند. جشن‌ها عموماً مذهبی بوده و در آن‌ها به خواندن سرود و اجرای آداب مذهبی پرداخته می شده است.

در این روزهای خجسته شاه لباس سفید پوشیده و به میان مردم می‌آمد و رو در رو با آنها صحبت می‌کرد. در این روزها طلب خیر از خداوند و فرزند صالح بسیار خوب است.

نا گفته نماند به دلیل نداشتن فرهنگ نوشتاری در ایران باستان و تفاوت تقویم زردشتی با تقویم جلالی احتمال جا به جایی روزها وجود دارد.

 

دی به آذر روز

دی به آذر، دیباذر و یا دیبار نام روز هشتم از هر ماه شمسی است و روزی مبارک و خجسته محسوب می‌شود. خرید و فروش در این روز بسیار سودبخش است و مهمانی رفتن مناسب. اگر قصد فَصد خون یا حجامت دارید حتماً انجام دهید و خواسته‌ها و حوائج خود را بخواهید. اما به هیچ عنوان به سفر نروید که روزگار خوشی برایتان ندارد. هشتم دی ماه به علت همنامی ماه و روز عید بوده و جشنی باشکوه گرفته می شده است.

که چون ماه آذر بود روز دی                                                                 جهان را تو باشی جهاندار کی (فردوسی)

 

دی به مهر روز

دی به مهر یا دی مهر نام روز پانزدهم هر ماه شمسی و فرشته مُوکل بر عرش و روزی صالح و مبارک است. عده‌ای این روز را بسیار سَبُک می‌دانند و برخی آن را نحس می‌دانند و معتقدند کسی که در این روز متولد شود قطعاً دیوانه می‌شود.

می‌گویند هر که در این روز سوسن دود کند، تمام سال آسوده خواهد بود و از قحطی و فقر در امان است. در بامداد روز ۱۵ دی ماه هر کس سیب بخورد و نرگس ببوید، تمام سال بی آزار باشد.

دی به مهر است مهربانی کن                                                                    کز همه چیز مهربانی به (مسعود سعد)

اسطوره‌هایی در مورد این روز گفته می‌شود. فریدون در ۱۵ دی ماه از شیر گرفته شد و در همین روز بود که زردشت از ایران خارج شد.

از جمله مراسم‌های رایج که در این روز انجام می‌شد، مراسم شاه کُشی بود. به این صورت که ابتدا صورتک یا حجمی از آرد، خمیر یا گِل به صورت انسان درست می‌کنند و در سر راه قرار می‌دهند. هر که از آنجا رد می شده است تعظیمی کرده و در نهایت صورتک را می‌سوزاندند.

 

دین روز

نام روز بیست و سه یا بیست و چهار از هر ماه شمسی است. این روز به گفته ای فرشته موکل بر کوشش و حرمت است و به گفته ای دیگر فرشته موکل بر خواب و ارواح. این روز برخلاف دو روز پیشین روزی نحس و نامبارک است و در آن از انجام دادن تمام کارها از جمله سفر کردن باید پرهیز کرد.

در این روز کشتن خَرفستَران یعنی جانور و حشرات موزی چون عقرب و رتیل و... توصیه شده است. فرعون در این روز زاده شد و به همین جهت معتقدند هر که در این روز زاده شود مانند فرعون راهی آن دیار می‌شود.

اگرچه این روز، روز نامبارکی است با این حال گذشتگان این روز را جشن گرفته و با چهره‌ای گشاده با آن روبرو می‌شدند.

دین روز ای روی تو آگفت دین                                                                 می خور و شادی کن و خرم نشین (مسعود سعد)

 

منابع:

یا حقی، محمد جعفر، فرهنگ اساطیر و داستان واره ها در ادبیات فارسی، ۱۳۹۴، فرهنگ معاصر

فلاح، سیمین، " تقویم ادیان: زرتشتیان"، اخبار ادیان، اردیبهشت ۱۳۸۲ - شماره ۱ (۶ صفحه - از ۵۶ تا ۶۱)

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: