بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

دلفینِ سنگیِ دریای آبی

دلفینِ سنگیِ دریای آبی

قشم را در فرهنگ لغات دهخدا "آبراهه" و " شکستن برگ نخل برای بافتن " معنی کرده اند. می توان با اطمینان گفت که همین معانی حق مطلب را ادا می کند. در میان بزرگترین ژئو پارک یا پارک زمین شناسی خاور میانه که سرشار است از شگفتیهای زمین شناختی جادوی آبراهه ها نخلهای نجیبی را به بار آورده که مردمانش با شکستن برگ آنها زیبایی می آفرینند.

این دلفین سنگی که از میان تنگه هرمز سر برآورده در حقیقت ادامه چین خوردگی  رشته کوه زاگرس در  آب است.

چه وقت برویم؟

قشم در خلیج فارس واقع شده همین ار باعث می شود که هوای جزیره گرم و مرطوب باشد. بهترین فصل سفر  به جزیره قشم  از میانه آبانماه تا میانه فروردین ماه است.

با چه کسی برویم؟

قشم به دلیل تنوع فعالیتهای و جاذبه هایی که دارد، فضاهای هیجان انگیز مانند غواصی و شنا و قایق سواری تا سواحل آرام و خلوت و غروبها و طلوعهای شگفت انگیز، مسیرهای پیاده روی، مراسم و فرهنگ غنی، بازارهای امروزی و مدرن، خوراکیهای خوشمزه برای افراد در همه سنین جذاب و مناسب است.

چطور به قشم برویم؟

برای رسیدن به جزیره چند راه وجود دارد که آنها را با یکدیگر مرور می کنیم.

راه زمینی:

شاید عجیب باشد که برای رفتن به جزیره بخواهیم از راه زمین برسیم!

برای سفر زمینی به قشم دو راه وجود دارد  ریل و جاده. اگر قطار را برای رفتن به قشم انتخاب می کنید به راحتی بلیط به مقصد بندر عباس رار وی شبکه ریلی کشور تهیه کنید. حتی می توانید برای احتراز از رانندگی طولانی وسیله نقلیه خود را به وسیله قطار به بندر عباس منتقل کنید.

اگر مسیر جاده ای را برگزیده اید، نقشه را پیش روی خود قرار دهید. در 80 کیلومتری غرب بندر عباس شهری به نام بندر پل قرار دارد. اسکله بندر پل (بندر پهل) تا جزیره 1800 متر فاصله دارد و کوتاه ترین فاصله از سرزمین اصلی تا جزیره است. در این اسکله با ارائه مدارک شناسایی خودرو و مدارک صاحب خودرو می توانید با کاپوتاژ کردن وسیله نقلیه خود از شناورها برای انتقال آن به داخل جزیره استفاده کنید.

راه هوایی:

فرودگاه بین المللی قشم در قلب جزیره روزانه از مقاصد متعددی مانند تهران،کرمان، اصفهان، مشهد و رشت پروازهای ورودی دارد. خطوط هایی بسیاری پروازهای چارتری به جزیره دارند که شاید با کمی صبر و جستجو بتوان ارزانتر به این جزیره سفر کرد.

فرودگاه بندرعباس هم به دلیل نزدیکی به جزیره می تواند گزینه خوبی برای سفر هوایی باشد که پس از آن می توان با طریق قایق به قشم رقت.

راه دریایی:

از بندر عباس روزانه قایقهای تندرو و لنجهای متعددی به جزیره قشم می روند. با جستجو در اینترنت می توان ساعات حرکت این قایقها را یافت. معمولا قایقها از ساعت 9:30 صبح تا 21:30 دقیقه بین قشم و بندر عباس در تردد هستند. بلیط این قایقها و شناورها را می توان در سایتهای اینترنتی قابل خریداری است.

از جزیرهرمز، هنگام و حتی کیش هم می توان با اجاره قایقهای خطی و یا خصوصی به جزیره رسید.

حمل و نقل داخل جزیره :

برای رفت آمد داخل جزیره و بازدید از دیدنیهای قشم می توان از تاکسیهای دربست، تورهای ارزان قیمت که به راحتی در سطح جزیره یافت می شود.

همچنین می توانید از شرکتهایی که خودرو کرایه می دهند در جزیره قشم ماشین کرایه کنید. برای کرایه خودرو در قشم از بیشتر این شرکتها مدارکی مانند کارت شناسایی، چک ضمانت لازم است.

چی بپوشیم؟!

قشم در بیشتر اوقات سال هوای آفتابی و گرم دارد. لباس مناسب برای این آب و هوا لباسهای خنک و روشن است. ترجیحا لباسها باید راحت باشند تا از عرق سوز شدن بدن جلوگیری شود. کلاه یا نقاب، عینک آفتابی گردش را در جزیره راحت تر می کنند.

و اما کفش! کاملا بستگی به فعالیت دارد. در جزیره قشم می توان پیاده روی کرد یا به درون غار نمکدان رفت و یا در کنار دریا قدم زد. بنابراین کفش مناسب پیاده روی و صندل می تواند این نیازها را برآورده کند.

به هر حال یک گردشگر هوشمند همیشه پیش از سفر شرایط آب و هوایی را چک می کند.

در قشم چی ببینیم؟

قشم جزیره ایست که اگر حتی یک بار به آن سفر کرده باشید، انگار تکه ای از قلبتان را جا گذاشته باشید همواره مشتاق برگشتن به آن هستید. این جزیره مساحتی بزرگتر مساوی 22 کشور دنیا دارد. حتی  اگر فرصت داشته باشید یک برنامه ریزی پنج روزه می تواند شما را با قسمت اعظم جاذبه های این جزیره آشنا کند. اگر  اینجا کلیک کنید می توانید برنامه های سفر پیشنهادی ایران پلنر را مشاهده کنید.

دیدنیهای قشم شاید با یکبار دیدن و رفتن تمام نشوند. در کنار جاذبه ای گردشگری قشم رفتار مردم مهربان ومهمان نواز این جزیره دل کندن از آن را سخت می کند و هر بار فرد را برای بازگشت به جزیره مشتاق تر می کند.

از میان این جاذبه ها اگر بخواهیم به چند تای آنها اشاره کنیم می توانیم از غار نمکدان قشم به عنوان یکی از بزرگترین غارهای نمکی جهان، یا جنگلهای حرا که در مد دریا به زیر آب می روند و در جزر از آب بیرون می آیند، بازدید کنیم. در کنار این جاذبه ها بازدید از باغ آیینهای روستای سلخ و دیدن مراسم زار و غروب زیبای خورشید در روستای لافت از فراز چاههای تلو را نباید از دست داد. تنگه چاهکوه قشم با چاههایی که آب شیرین ساکنان روستاهای اطراف را تامین می کرده اند، و یا دره ستارگان در کنار تمیزترین روستای ایران، برکه خلف، را نباید از دست داد. شاید در میان قایق سواری میان اسکله شیب دراز به جزیره هنگاه شانس دیدن دلفینها را هم  داشته باشیم. اگر در سواحل صخره ای قدم بزنیم تماشای خرچنگهای رنگارنگ، توتیاها و صدفهای زیبا خالی از لطف نخواهد بود.

همه ما در کتابهای مدرسه درباره سوابق کشتی رانی میان ایران و آفریقا و هند در طول تاریخ خوانده ایم، برای اینکه بتوانیم ناوگان کشتیرانی ایران را در عصرهای گذشته بهتر تصور کنیم بد نیست سری به کارگاههای لنج سازی روستای گوران بزنیم، و از دیدن فن لنج سازی این روستا که ثبت جهانی یونسکو است شگفت زده شویم.

چی بخوریم؟

وقتی سخن از دریا باشد غذاهای دریایی خود نمایی می کنند. در رستورانها و روستاها و خانه های محلی قشم خوراکیهای دریایی شامل انواع ماهی و میگو، عنکاس، صدف و خرچنگ  را می توان خورد و لذت برد. از ترکیب غذاهایی که ریشه های عربی وبندری دارند مانند حواری ماهی یا میگو لذت برد. نان تومشی، خرما و خوردن چایی با کشک! فراموش نشود.

چی بخریم؟

در کنار بازارهای امروزی جزیره صنایع دستی که با برگهای خرما بافته می شوند بسیار زیبا و جذاب هستند. جره ها که موزه های قدیمی آب هستند می توانند زینت بخش خانه های گردشگرانی باشند که از قشم بازدید می کنند. حصیرهای بافته شده با برگ خرما زیر انداز مناسبی برای سفرهای بعدی خواهد بود. عروسکهای تاریخی دختروک و شوشی که ثبت یونسکو هستند نیز می تواند یادگاری خوبی از این جزیره باشد. صنایع دستی را در همه جزیره می توان یافت اما بهترین جاها برای خرید صنایع دستی روستای گیاهدان، اسکله روستاهای طبل و سهیلی و یا باغ آیینهای روستای سلخ است.

گردشگران باهوش!

گردشگران باهوش هنگام سفر تنها یادگاری که از مقصد با خود می آورند عکس و صنایع دستی و خرید است. و تنها چیزی که در طبیعت بر جای می گذارند رد پا در طبیعت است. احترام به فرهنگ جامعه میزبان از اصول اولیه ایست که یک گردشگر باهوش رعایت می کند.

گردشگران باهوش غذاهای محلی را می چشند. با مردم محلی گرم می گیرند و سعی می کنند تا گردشهای ایشان به نفع جامعه محلی باشد.

 

 

 

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: