بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

با این قیمت بنزین تا کجا می‌شود رفت؟

با این قیمت بنزین تا کجا می‌شود رفت؟

بنزین گران نشد. قرار بر این شد تا بنزین هزار تومانی کما فی‌السابق در پمپ بنزین‌ها حکمرانی کند. هرچند که حالا همه از نرسیدن بنزین به 1500 تومان خیالشان راحت است، اما پیش از این و پس از اعلام جزییاتی از برنامه بودجه دولت حسن روحانی، بسیاری دم از ضعف گردشگری در پی گرانی بنزین می‌زدند. اما به راستی بنزین و قیمت آن چقدر به گردشگری ایرانی ارتباط دارد؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

به گزارش ایران پلنر، پس از اینکه احتمال افزایش قیمت بنزین به لیتری 1500 تومن مطرح شد، برخی از فعالان حوزه گردشگری از تاثیر این اتفاق بر گردشگری سخن گفتند.

محمدعلی فرخ مهر، رییس اتحادیه هتل و هتل‌آپارتمان یکی از کسانی بود که در این‌باره گفت: “به طور قطع افزایش قیمت بنزین و نیز مالیات نه تنها در صنعت گردشگری بلکه بر دیگر صنایع و کالاها نیز تاثیرگذار خواهد بود و باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود".

او معتقد است که ضعف در حوزه رزرو هتل در پی گرانی بنزین در واقع دنباله‌ای بر همان افزایش قیمت کالاها و سایر خدمات در نتیجه گرانی بنزین است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز به تاثیر قیمت بنزین روی گردشگری اشاره کرده. مونسان در پی صحبتی که درباره عوارض خروج از کشور کرده بود این را نیزگفته بود که حامل‌های انرژی هرچند موضوع جدایی است اما باور دارد که این افزایش حتما باعث گران شدن حمل‌ونقل نیز خواهد شد و اثراتش را در گردشگری نیز خواهد گذاشت.

برخی از کارشناسان نیز از این صحبت کرده‌اند که چطور استدلال دولت برای افزایش عوارض خروج از کشور رونق گردشگری است اما با افزایش قیمت بنزین بر روی گردشگری تاثیر منفی خواهد گذاشت، چرا که هنوز اکثر مردم با خودروهای شخصی‌اشان سفر می‌کنند و اگر هم اینطور نباشد، افزایش قیمت بزنین بر دیگر وسیله‌های حمل و نقل نیز اثر خواهد گذاشت.

در این میان اما متخصصان دیگری نیز بر این باور بوده و هستند که ماندن قیمت بنزین بر همان روال قبل دردی را دوا نمی‌کند و فارغ از هرچیز دیگرمنجر به فلاکت مصرف 80 میلیون لیتر بنزین روزانه می‌شود.

محمد درویش متخصص حوزه محیط زیست و رییس سابق بخش آموزش سازمان محیط زیست ثابت ماندن قیمت بنزین روی همان 1000 تومان را یک فاجعه خوانده و در صفحات مجازی‌اش نوشته: "کاش دولت قیمت بنزین و سیگار را گران می‌کرد و در عوض از محل درآمدهایش به شهرداری‌ها کمک می‌کرد تا مسیرهای ایمن دوچرخه‌‎سواری ایجاد کنند؛ پیاده‌راه ایجاد کنند، دوچرخه‌های برقی و هیبرید ارزان‌قیمت در اختیار مردم قرار دهند و به گسترش خطوط ریلی بپردازند و بدین‌ترتیب، کشور از فلاکت مصرف روزانه ۸۰ میلیون لیتر مصرف بنزین -دوبرابر میانگین مصرف جهانی- نجات می‌یافت!"

 

خودروهای ایرانی چقدر بنزین برای سفر لازم دارند؟

از این نقطه‌نظرها که بگذریم مصرف سوخت خودروها در ایران چقدر است؟ و افزایش قیمت بنزین چقدر می‌تواند افزایش هزینه سفر را نیز بالا ببرد؟

برای این‌کار بد نیست نگاهی به سوخت مصرفی خودروهای داخلی که بیش‌تر مردم با آن‌ها به سفر می‌روند بیاندازیم.

طبق نتیجه آزمون‌های مصرف سوخت ترکیبی، کلیه خودروهای تولیدی داخل ایران بیش از 6 لیتر در 100 کیلومتر می‌سوزانند. در این میان پژو 405 بیشترین سوخت بنزین را در میان خودروهای پر استفاده ایرانی دارد. بسیاری از ایرانی‌ها با همین خودرو است که به سفر می‌روند.

مصرف سوخت خودروهای خانواده پژو 405 بین 8.5 تا 9 لیتر، پژو  206بین 6 تا 7  لیتر، پراید حدود 6.7 لیتر، تندر 90 حدود 7 لیتر، سواری مزدا حدود 6.8 لیتر، خودروهای هیوندایی حدود 7 لیتر، MVM حدود 6 لیتر، پروتون بین 7 تا 8 لیتر، وانت پیكان حدود 10 لیتر، وانت مزدا حدود 10.5 لیتر و وانت نیسان حدود 15 لیتر است. سمند نیز که خودرویی ملی می‌باشد، مصرف سوختش نزدیک به خودروهای پرمصرفی همچون پژو 405 و پارس است. سمند معمولی با مصرف سوختی 36,12 و 51,6 لیتری در شهر و اتوبان مصرف دارد.

در این حالت تصور کنید که یک خودروی استاندارد پژوه 405 بخواهد از میدان آزادی به سمت شهر قم برود، او باید چیزی نزدیک به 150 کیلومتر رانندگی کند که در مجموع حدودِ 19 لیتر بنزین می‌سوزاند که با قیمتن فعلی بنزین 19 هزار تومن می‌شود. این 19 هزار تومن در صورت گران شدن بنزین تا 1500 تومان هزینه‌ای برابر 28 هزار تومان برای یک خودروی پژو 405 خواهد داشت. این رقم در مسیرهای طولانی به مراتب بیش‌تر است. پس به همین دلیل است که برخی افزایش بنزین را بر گردشگری موثر می‌دانند.

با این حال باید دید چه راهی وجود دارد که بتوان در عین حال که قیمت بنزین را به استانداردهای جهانی و محیط زیستی نزدیک کرد، خللی نیز در گردشگری ایجاد نکرد.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: