بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خروج آمریکا از برجام و داستانِ گردشگری ایرانی

خروج آمریکا از برجام و داستانِ گردشگری ایرانی

تحریم‌ها علیه ایران بار دیگر تعلیق شد. تعلیق تحریم‌ها علیه ایران در حالی توسط دونالد ترامپ برای چندمین‌بار اعلام شد که پس از امضای برجام میان ایران و 5 + 1 در جدیدی به روی گردشگری ایران باز شده است. از سال 93 به این سمت بر تعداد گردشگران خارجی‌ که به ایران سفر می‌کنند بیش‌تر شده و از سوی دیگر گردشگری داخلی نیز رشد داشته. اما موضوع آنجاست که گفته می‌شود در بهار امسال پس از اتمام دوره جدید تعلیق تحریم‌ها، دونالد ترامپ دیگر تحریم‌ها علیه ایران را در حالت تعلیق باقی نخواهد گذاشت و آن‌ها را اعمال خواهد کرد و از برجام خارج خواهد شد. این اتفاق چقدر بر گردشگری ایران اثر خواهد گذاشت؟ آیا چهره ایران که در این چندسال اخیر از چهره یک کشور نا امن به یک کشور امن در حال تغییر بود، بار دیگر مخدوش خواهد شد؟ با ایران‌پلنر همراه باشید تا تاثیر برجام روی گردشگری ایران را بهتر درک کنیم.

 

با آغاز مذاکرات برجام میان ایران و کشورهای 5+1، بازسازی صنعت گردشگری نیز آغاز شد. پیش از این مذاکرات و در سال‌های قبل صنعت گردشگری در ایران تا حد زیادی رونق خود را از دست داده بود و حتی ناوگان حمل و نقلی ایران نیز به اندازه‌ای سن و سال دار بود که تاثیر بدی روی گردشگری گذاشته بود.

از همه اینها مهم‌تر این بود که ایران با وجود ثبت آثاری جهانی و شناخته‌شده بودن به عنوان کشوری تاریخی در لیست گردشگری کشورهای دیگر و به خصوص کشورهای غربی نمی‌آمد.

با آغاز مذاکرات برجام یعنی حد فاصل سال‌های 2012 تا 2017 اما این روند کم‌کم تغییر کرد و ورود گردشگر به ایران با رشد 2.5 میلیون نفری همراه شد.

در این سال‌ها اسم ایران کم کم در حوزه گردشگری بیش‌تر دیده شد. مجله نشنال جئوگرافی ایران را اولین مقصد گردشگری در سال 2016 معرفی کرد و نشریه Travel Leisure ایران را در لیست بهترین‌مکان‌های برای گردشگری 2016 گذاشت.

همچنین پاتریشیا شولتز در کتاب "1000 مکانی که قبل از مرگ باید دید" پس از سفرش به ایران در یک نشریه آمریکا پیش‌بینی رشد خوبی در صنعت گردشگری ایران را کرد.

روزنامه فایننشال تایمز نیز در گزارشی نوشته که هرچند تحریم‌ها علیه ایران پیش از برجام مستقیما صنعت گردشگری را هدف قرار نداده بود اما مانع از انتقال پول به داخل و خارج از ایران می‌شد که این خود اثرگذار بود.

همچنین بنا بر آمار درخواست آمریکایی‌های برای سفر به ایران در سال 2016 بیش از 2 برابر شده و همین درخواست در برخی کشورهای دیگر به 3 تا 4 برابر نیز رسیده است.

 

در همین راستا، نگاهی به صحبت‌های مدیران موزه‌ها درباره گردشگران خارجی بیاندازیم. مدیر کاخ موزه گلستان گفته "ساعت 9 نشده، گردشگران خارجی پشت در موزه هستند" و "معرفی دوباره ایران به جهان با برجام اتاق افتاد". او معتقد است که گردشگران خارجی برخلاف تبلیغات سوء علیه ایران ایران را هم کشوری امن و آرام دیده‌اند و هم کشوری که با هزینه پایین می‌توان به آن سفر کرد.

مدیر موزه ملی ایران نیز می‌گوید پس از برجام با رشدی 40 درصدی در زمینه گردشگر موزه‌های ایران باستان و اسلامی داشته‌ایم. جبرییل نوکنده بر این  باور است که اگر برجام نبود کشورها به ما اعتماد نمی‌کردند.

مدیر کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی کشور نیز پیش از این انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی میان ایران و کشورهای دیگری همچون انگلستان، آمریکا، بلژیک، ایتالیا و غیره را در زمینه موزه‌ها دستاوردی بی‌سابقه خوانده بود.

سعید شیرکوند –معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی- نیز گفته «ما بعد از برجام با استقبال و انگیزه بالای سرمایه‌گذاران خارجی روبه‌رو شدیم. آنها می‌خواهند ایران را به‌طور جدی مطالعه کنند و در اینجا هتل بسازند؛ درحالی‌که قبل از برجام این اتفاق نمی‌افتاد. اینکه چقدر از ظرفیت به‌وجود آمده استفاده کنیم، به شرایط، بوروکراسی و حمایت‌ها بستگی دارد.»

بنابراین بیش‌تر کارشناسان بر این باورند که برجام فصل جدیدی در صنعت گردشگری ایران است.

 

اما برجام با تاثیرگذاری بر کدام‌ بخش‌ها گردشگری ایرانی را متحول می‌کند؟

پس از برجام، شرکت‌های هتل‌سازی جهان نسبت به سرمایه‌گذاری در ایران تمایل نشان داده‌اند. ایران بازاری رو به رشد برای این دست از سرمایه‌گذاران خارجی است. بهتر است شرایط این سرمایه‌گذاری نیز برای آن‌ها مهیا شود، چرا که هم خیال گردشگران خارجی آسوده‌تر خواهد بود و هم دانش روز هتلداری به ایران منتقل می‌شود و هم صنعت هتلداری کشور رقابتی خواهد شد.

در طول یکسال گذشته علاوه بر قرارداد با گروه هتلداری آکور فرانسه که مدیریت هتل‌های فرودگاه بین‌المللی امام خمینی را برعهده گرفته، ایران یک قرارداد رسمی با کشور ترکیه برای ساخت ۱۰ هتل ظرف ۷ تا ۱۰ سال امضا کرده؛ قراردادی که در راستای سیاست جذب سرمایه‌ی خارجی برای تسریع روند توسعه زیرساخت‌های گردشگری در حوزه‌ی اقامتی بسته شد.

علاوه بر این سرمایه‌گذاری‌ها نیز، شرکت‌های هواپیمایی مانند ایر فرانس نیز از اواخر فروردین 95 پروازهایش را از پاریس به تهران پس از 8 سال آغاز کرد.

 

با این احوال، "گروه سوفان" که تحلیل‌های امنیتی و مشاوره‌های راهبردی به کشورها می‌دهد، پیش‌بینی کرده که دونالد ترامپ در دور بعدی یعنی بهار 97 از برجام خارج خواهد شد، چرا که شرایط ترامپ برای کشورهای اروپایی برای حفظ برجام غیر قابل اجراست.

در این شرایط چه بر سر گردشگری ایران خواهد آمد؟ آیا بارِ دیگر ایران به کشوری با چهره‌ای مخدوش در زمینه گردشگری بدل خواهد شد؟

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: