بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

سلفی با نواب صفوی

سلفی با نواب صفوی

صبح روز ۲۷ دی ۱۳۳۴ آسمان برفی و سرما تا مغز استخوان نفوذ می‌کرد که نواب صفوی و یارانش اعدام شدند. ۱۰ سال بعد در سال ۱۳۴۴ ایده طراحی بزرگراهی که شمال به جنوب تهران را به یکدیگر متصل می‌کرد، مطرح شد که نام رهبر فداییان اسلام را به دوش می‌کشید. از بعد از جمهوری اسلامی بسیاری از بزرگراه‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌ها با نام بزرگان و نام آوران انقلاب و دفاع مقدس نامگذاری شد تا نام این بزرگان زنده و جاوید باقی بماند. امروز ۲۷ دی مانند آن روز برفی است و سرما امان را بریده است. با ایران پلنر در این متن همراه باشید.

 

سید مجتبی نواب صفوی در سال ۱۳۰۳ در خانی آباد تهران متولد شد و تحصیلات ابتدائی را در مدرسه حکیم نظامی تمام کرد. او در مدرسه مروی به تحصیل علوم دینی پرداخت و علوم صنعتی را در مدرسه صنعتی آلمانی‌ها آموخت. نواب صفوی پس از آن در شرکت نفت آبادان استخدام شد. در آن روزگار به علت اهانت یک انگلیسی به برادران دینی خود دست به شورش زد و مخفیانه به حوزه علمیه نجف رهسپار شد. وی از جمله مبارزان نامی در دوران پهلوی است و برای عقایدش تا پای جان جنگید. داستان مخالفت وی در باب دفن جنازه رضا شاه در قم در جوار حضرت معصومه (ع) معروف است.

نواب صفوی برای سامان دادن به عقاید و باورهایش جمعیت فداییان اسلام را تشکیل داد و فریاد بازگشت به اسلام را سر داد. وقتی از او درباره تشکیلات اش می‌پرسند، می‌گوید: تمام مردم ایران فدای اسلام هستند و همه از اعضای فداییان اسلام هستند چون همه مردم ایران مسلمانند...

ایده حکومت اسلامی در آن روزگار توسط نواب صفوی و یارانش مطرح شد و برای رسیدن به این مقصود دست به ترور افرادی زد که در رده‌های بالای رژیم مانع حاکمیت اسلام و عامل فساد بودند. از طرف دیگر او با نویسندگان روشنفکری چون احمد کسروی نیز به مبارزه پرداختند.

سید مجتبی نواب صفوی در سال ۱۳۲۹ اندیشه‌های خود را در قالب کتابی با عنوان " جامعه و حکومت اسلامی" به چاپ رساند و در بیت المقدس در کنگره اسلامی سخنرانی مفصلی به زبان عربی ایراد کرد. او از همان روزگار از کشتارهای دسته جمعی یهود در فلسطین اظهار انزجار می‌کرد و به پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین می‌پرداخت.

۱۰ سال بعد در سال ۱۳۴۴ ایده طراحی بزرگراهی که شمال به جنوب تهران را به یکدیگر متصل می‌کرد، مطرح شد که نام خود را از سید مجتبی نواب صفوی وام گرفت و نام این شخصیت فرهنگی و سیاسی جاودانه ساخت.

پروژه نواب بزرگترین پروژه نوسازی شهر تهران بود که در سال ۱۳۶۹ توسط شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفت و ۱۰ سال نیز به درازا کشید. قبل از نوسازی، ساختمان‌های این محله اغلب یک یا دو طبقه بوده و قدمتی در حدود ۵۰ تا ۶۰ سال داشتند. چند محله شناخته شده در آن وجود داشت که پیوندهای اجتماعی، قومی و فرهنگی قوی در آن حکم فرما بود و ساکنان احساس تعلق خاصی نسبت به آن داشتند. این پروژه پدیده جابه جایی جمعیت و معضلات ناشی از آن را برای مردم این منطقه به وجود آورد و زندگی بسیاری را دگرگون ساخت.

به طور کل هر اقدامی که برای توسعه صورت می‌گیرد به ناچار تغییراتی در محیط طبیعی و اجتماعی ایجاد می‌کند. این پروژه نیز چون بدون مطالعات اجتماعی، اقتصادی و مردم شناسی صورت گرفت، نیازها و مشکلات ساکنین در آن منطقه نادیده گرفته شد. از طرف دیگر در ابتدا آنقدر هزینه‌هایش بالا بود که هیچ کس حاضر به انجام آن نبود از این رو تصمیم گرفته شد که یک مسیر دهلیز مانند را به جهت ایجاد یک منطقه مسکونی، تجاری، اداری برای استفاده مردم با تراکم بالا اضافه کنند و به تأمین مالی بپردازند.

اگر چه این پروژه در نهایت شمال و جنوب تهران را به یکدیگر متصل ساخت و کاربری‌هایی در حاشیه مسیر ایجاد کرد، با این حال این بزرگراه که نام شهید نواب صفوی را بر دوش می‌کشد به گفته عده‌ای ناموفق عمل کرد و باورهای خود را آنچنان که باید و شاید پیاده نکرد. 

برف ارتفاعات شمالی را سفید پوش کرده است. این منظره شاید بهترین سلفی است که می توان با نواب صفوی گرفت...

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: