بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پی افکندم از نظم کاخی بلند...

پی افکندم از نظم کاخی بلند...

او کسی بود که ایران و ایرانی را با احیا کردن زبان فارسی حیاتی دوباره بخشید و یادگاری به جا گذاشت که به قول خودش از باد و باران نیابد گزند.

حکیم ابوالقاسم فردوسی، حماسه سرای بزرگ ایران زمین تاریخ و فرهنگ ایرانیان را احیا کرده و به بیان سرگذشت پر فراز و نشیب زندگانی آنان پرداخته است. از جمله کارهایی که در بزرگداشت این فرزانه انجام شده ساخت مجسمه‌هایی در گوشه و کنار ایران است. در زادروز حکیم فردوسی به چند مجسمه که از آن به یادگار مانده است نگاهی می‌اندازیم. با ایران پلنر همراه باشید.

 

۱. گل گشت فردوسی در باغ نگارستان تهران

سال ۱۳۱۳ بود که کنگره فردوسی در طوس و تهران برگزار شد و بسیاری از ایران شناسان، ادیبان، دانشمندان و فردوسی شناسان در این کنگره شرکت کردند. هر کس می‌خواست به نوعی در این حماسه بزرگ شرکت کنند. ۴۱۰ تن از دانشجویان ایرانی مقیم فرانسه مبلغی را جمع آوری کردند تا مجسمه‌ای از فردوسی بسازند و در کنگره نقشی ایفا کنند. دانشجویان با لُرنزی مجسمه ساز بزرگ فرانسه صحبت کردند و چون هیچ نقشی از فردوسی نداشتند، قرار بر این شد که دکتر ابراهیم چهرازی متخصص اعصاب و روان به نمایندگی از دانشجویان اشعار فردوسی را برای لرنزی بخواند و وی با الهام از اشعار فردوسی چهره او را بسازد. هفته‌ها طول کشید و چهرازی اشعار را برای لرنزی می‌خواند تا اینکه طرحی از چهره فردوسی به دست آمد. مجسمه فردوسی با مبلغی اندک که توسط دانشجویان جمع آوری شده بود به کنگره فردوسی اهدا شد و دو سال بعد در ۲۸ خرداد ۱۳۱۵ در باغ نگارستان که دانشکده ادبیات سابق بود نصب شد. این مجسمه همچنان همان جا به عنوان نشان علاقه دانشجویان مقیم فرانسه به وطن خود جای گرفته است.

 ۲. میدان فردوسی تهران

به مناسبت کنگره فردوسی خیابان علاءالدوله خیابان فردوسی نامیده شد و میدان شمال خیابان هم فردوسی نام گرفت. پس از آن پارسیان هندوستان مجسمه‌ای از حکیم فردوسی در ۱۰ مهر ۱۳۲۴ به ایران اهدا کردند که در میدان فردوسی تهران بر پایه‌ای بلند نصب شد.

مهرگان آمد به آئین فریدون و قباد                            وز فریدون و قباد اندرزها دارد به یاد

در چنین روز گرامی هدیه‌ای آمد ز هند                     هدیه‌ای عالی ز سوی پارسی زادان راد

طرفه تندیسی فرستادند از هندوستان                          زان حکیم پاک اصل و شاعر دهقان نژاد....(ملک الشعرای بهار)

این مجسمه اهدایی ۲ متری پس از مدتی به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران منتقل شد و مجسمه دیگری جای آن را گرفت که بسیار شبیه شهید مدرس بود پس دوباره آن را عوض کرده و مجسمه را به مشهد منتقل کردند.

سال ۱۹۷۱ مجسمه‌ای مرمری کاراکا با ارتفاع ۳ متر توسط استاد صدیقی ساخته شد و در ۱۷ خرداد ۱۳۳۸ به جای مجسمه قبلی، در میدان فردوسی توسط فریدون صدیقی نصب شد. می‌گویند: کسی نبود از اهالی پایتخت که بعد از صلات ظهر روز (هفدهم خرداد ماه ۱۳۳۸ خورشیدی) از خیابان شاهرضای (انقلاب) آنروزها گذر کند و مجسمه تمام قد حکیم با حکمت و پر آوازه طوس را که از بالا نگاهی ستبر و استوار همانند بنای بی بدیل شاهنامه است نبیند و ندیده باشد...

ابوالحسن خان صدیقی در سال ۱۳۲۴ به درخواست انجمن آثار ملی طرحی از فردوسی ارائه کرد و پس از آن تمام مجسمه‌های فردوسی از روی آن ساخته شد.

 

۳. مجسمه فردوسی در طوس

استاد ابوالحسن صدیقی، میکل آنژ ایران در سال ۱۹۶۹ مصادف با ۱۳۴۷ شمسی مجسمه‌ای مرمرین به ارتفاع ۱۸۵ متر از فردوسی ساخت که در آرامگاه فردوسی در طوس جای گرفت. این دومین مجسمه فردوسی از استاد صدیقی بود که ساخته شد و کاملاً شبیه مجسمه اولی بود. اولین مجسمه فردوسی ساخته استاد صدیقی در میدان ویلابورگز رم قرار دارد.

 

۴. دانشکده ادبیات دانشگاه تهران

محوطه دانشکده ادبیات دانشگاه تهران مجسمه اهدایی پارسیان هند را در دل خود جای داد. این هدیه کهن همچنان روبروی دانشکده ادبیات و علوم انسانی قرار دارد و قبلاً نقشی از فروهر را در تن خود داشته است که دیگر نشانی از آن دیده نمی‌شود اما نوشته‌ها و سروده‌های حک شده بر پایه آن همچنان به چشم می‌خورد.

 

۵. دانشکده ادبیات مشهد

آقای علی رجبی مقدم تندیس زیبای فردوسی را در دانشکده ادبیات مشهد از خود به یادگار گذاشت. وی این تندیس را با اقتباس از هنر ابوالحسن صدیقی در آرامگاه فردوسی ساخته است. این مجسمه حدود ۲ متر ارتفاع دارد و قائده آن ۱ متر است. این تندیس با همت فرهنگسرای فردوسی در سال ۱۳۸۵ در دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد.

 

۶. در کاخ نیاوران

علی قهرمانی کرمانی استاد مجسمه ساز از شاگردان استاد علی اکبر صنعتی مجسمه‌ای بی نظیر از فردوسی ساخته است که مقابل کاخ نیاوران جای گرفته است.

 

۷. ساختمان قدیم و جدید کتابخانه ملی

در سال ۱۳۱۶ مجسمه‌ای از فردوسی بزرگ در تالار ورودی ساختمان قدیم کتابخانه ملی در خیابان ۳۰ تیر وجود داشت که استاد صدیقی آن را اهدا کرده بود. پس از جابه جایی ساختمان کتابخانه ملی مدتی در طاقچه پشت قفسه‌ها جا داشت و اکنون دیگر در آنجا نیست تا اینکه مجسمه‌ای برنزی به ارتفاع ۷ متر و نیم توسط رضا یاراحمدی در سال ۱۳۸۶ در محوطه کتابخانه ملی رونمایی شد. این مجسمه را نسیم عیسی اف به علت نبود امکانات کافی در ایران در باکو ریخته گری کرده است.

 

پس از آن مجسمه فردوسی در جای جای ایران زمین به چشم خورد و حتی از مرزهای ایران زمین نیز خارج شد. مجسمه فردوسی در رم ایتالیا، در مقر یونسکو، در فریش هافن آلمان، در شهر دوشنبه تاجیکستان و... وجود دارد و عظمت ایران و ایرانی را یادآور است. به راستی که کاخی بلند ساخت که از باد و باران گزندی نیافت...

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: