بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

کجا بریم برف بازی؟

دانه دانه‌های سفید برف مانند پَر از آسمان به زمین سرازیر می‌شوند و همان جور که پایین می آیند، دل آدم را هم پَر می‌دهند سوی آسمان. انگار جشن و پایکوبی باشکوهی دارند و آنجاست که آدم با خود می‌گوید رقصی چنین میانه میدانم آرزوست... و همین می‌شود که هر چه داریم و نداریم می‌پوشیم و می زنیم به دل برف.

حالا از سُر خوردن روی برف و درست کردن آدم برفی گرفته تا اسکی و بازی‌های زمستانی. مهمترین نکته در اینجا این است که برای لذت بردن از این موهبت خدادادی و به دست آوردن هیجان کجا برویم. با ایران پلنر همراه باشید تا با بخشی از این مناطق در ایران زمین آشنا شوید.

 

۱. آبعلی

همه آبعلی را با پیست اسکی اش می‌شناسند. تهرانی‌ها در روزهای زمستانی به این منطقه که قدیمی ترین پیست اسکی را دارد می‌روند و اوج هیجان را تجربه می‌کنند. آبعلی در حدود ۵۷ کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته و وسایل تفریحی جذاب و متفاوتی دارد. علاوه بر این ها، آبعلی برای همه پر از حس نوستالوژیک کودکی است. تقریباً اکثر تهرانی‌ها و اهالی سایر شهرها حداقل چند بار در این جا تیوپ بازی کردند و برف تمام وجودشان را سفید کرده است.

۲. روستای گرمابدر

گرمابدر در ۱۳ کیلومتری شمال شرق فشم، در انتهای دره‌ای که از فشم به شمال شرق امتداد یافته قرار گرفته است. برای رسیدن به این منطقه باید از روستای زایگان عبور کرد تا به این ناحیه رسید. زمستان‌ها هوای خنک در این منطقه جریان دارد و فضای بسیار مناسبی است برای برف بازی. تعدادی درخت در کنار رودخانه خروشان جای گرفته‌اند. اگر زیر درخت‌ها قرار بگیرید با اندکی ضربه به درخت‌ها، خودتان آدم برفی می‌شوید.

این منطقه آنقدر بکر و زیباست که علاوه بر برف بازی، فضای مناسبی برای عکاسی محسوب می‌شود. خصوصاً اگر به ارتفاعات بروید و چشم اندازهای کوهستانی را به نظاره بنشینید. این منطقه، منطقه حفاظت شده‌ای است و اگر خوش شانس باشید می‌توانید عقاب طلایی، قوچ و میش و گرگ را هم ببینید.

۳. آلوارس

یکی از زیباترین مناطقی که در استان اردبیل، در دامنه‌های مرتفع و زیبای سبلان، در فاصله ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته آلوارس است. جاده‌ای طولانی را که به سمت بالا طی کنیم به مکانی می رسیم که در پاییز، زمستان و اوایل بهار پر از برف است و تله سیژی ارتفاعاتش را به پایین وصل می‌کند و مسیر تردد اسکی بازان است. زن و مرد، بزرگ و کوچک در اینجا به برف بازی مشغولند و شور و نشاطشان خواهی نخواهی آدم را به برف بازی وادار می‌کند.

۴. چلگرد

در چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری حجم زیادی از برف در کنار رودخانه وجود دارد که زمستان‌ها را هیجان انگیز تر از فصل‌های دیگر می‌کند. پیست اسکی چلگرد یکی از معروف ترین پیست‌های زاگرس است که آفتاب دلچسب و برف زیادش باعث شهرتش شده است. می‌گویند اکثر استفاده کنندگان این پیست اهالی اصفهان هستند و مردم چهار محال و بختیاری در آنجا صرفاً به سرسره بازی، سوار شدن بر تیوپ اکتفا می‌کنند.

۵. چاشم

یکی از مناطقی که در زمستان‌ها می‌توانیم برای بازی و غلت زدن روی برف‌ها روی آن حساب کنیم، منطقه چاشم شهمیرزاد در استان سمنان است. این منطقه یکی از بهترین مناطقی است در حاشیه کویر، که یک روز زمستانی هیجان انگیز را برایمان رقم می‌زند. در این منطقه پیست اسکی هم وجود دارد اما بیشتر از اسکی، تیوپ ها هستند که شادی و شادمانی را به مردم هدیه می‌دهند. باید دقت داشت که حتماً جانب احتیاط را رعایت کرد تا از بروز حادثه جلوگیری شود.

۶. سپیدان

کوه سپیدان در استان فارس یکی دیگر از مکان‌هایی است که می‌توانیم برای خوش گذرانی زمستانی به آنجا برویم. پیست اسکی پولادکف، از بزرگ‌ترین پیست‌های اسکی ایران در آنجا قرار گرفته و به پیست سپیدان نیز معروف است. این منطقه در حدود ۸۰ کیلومتری شیراز واقع شده و امکانات تفریحی بی نظیری دارد. به غیر از اسکی و استفاده از تله، موتورهای برفی و ماشین‌های کوهستانی که در آنجا وجود دارند، روز برفی و سفیدی را برایمان به یادگار می‌گذارد.

۷. شیرآباد

در فاصله ۱۸ کیلومتری روستای دولت آباد مشهد، در دامنه بلندترین قله استان خراسان، بزرگترین پیست اسکی شرق ایران وجود دارد که از آذرماه تا فروردین پر از برف است. قبل از اینکه به پیست برسید فضایی وجود دارد که شاید بهترین مکان برای درست کردن آدم برفی به شکل‌های مختلف است. فقط یادتان باشد تعدادی هویج با خود ببرید که آدم برفیتان بدون دماغ نماند.

۸. زرشک

برف‌ها زیر تله سیژ منطقه زرشک قزوین برق می‌زنند و در کنار دو دریاچه معروف به بالین دریا و عندلین دریا (دریابک) و کوه کافر میدان فضایی زیبا را به وجود می‌آورند. حتی اگر قصد اسکی کردن نداشته باشید، سوار شدن بر تله و دیدن مناظر برفی اطراف و سپس کوهپیمایی میان برف‌ها خاطره‌ای زمستانی و جذابی را برایتان به یادگار می‌گذارد.

 

این ها تنها قسمتی از مناطق زیبا و جذاب ایران در زمستان است. وقتی که برف شروع به باریدن می‌کند، کوه‌ها و درخت‌ها که هیچ، حتی تیرهای چراغ برق هم در خیابان‌ها زیبا می‌شوند.

زمستانتان پر برف و خاطره انگیز...

کجا بریم برف بازی؟
کجا بریم برف بازی؟
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: