بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باید رفت، باید دید: دهلران پناهگاه خفاش ها

باید رفت، باید دید: دهلران پناهگاه خفاش ها

از همان روزگار گذشته تا کنون فعالیت‌های زمین شناسی در غرب ایران زمین ادامه پیدا کرد و لایه‌ها، سنگ‌ها و مواد درون زمین، هی در هم فرو رفتند و هی از هم جدا شدند تا اینکه چین خوردگی‌ها و حفره‌های زیبایی را به وجود آوردند. غارهای بکر ایلام نمونه‌ای از این حفره‌ها هستند که لانه و پناهگاه پرندگان و پستانداران منحصر به فرد بودند. غار خفاش‌های دهلران در استان ایلام تنها غار خفاش در ایران است که می‌تواند صحنه‌هایی از پرواز دسته جمعی خفاش‌ها را در فیلم‌های ترسناک و رعب آور برایمان تداعی کند. پس تا دیر نشده به دیدن این پدیده نادر بشتابید و هیجان و لذت را با هم تجربه کنید. با ایران پلنر در این متن همراه باشید.

 

چین خوردگی زیبا به نام ایلام

چین خوردگی‌های متفاوت و دیدنی غرب ایران زمین ایلام نام گرفت. ایلام که حاصل انحلال و فرسایش است، با طبیعت بکر و دست نخورده، در حصاری از ناحیه‌ای جنگلی، کوهستانی و نیمه گرم قرار گرفته است. روزگاری آن را پشتکوه می‌نامیدند و زمانی اریوجان. یکی از دلایل اصلی نام گذاری اش به ایلام این بود که محل حکمرانی عیلامی‌ها بوده است و تمدن کهن اش به هزاره ۸ قبل از میلاد می‌رسد.

شکستگی‌ها و حفره‌های ایلام در ابعاد و اشکال متفاوت به تصویر کشیده شد و غارهای کوچک و بزرگ را در دل صخره‌ها به نمایش در آورد. دانشمندان و زمین شناسان حدود ۳۰ غار را به طور رسمی در ایلام شناسایی کردند که هر کدام ابعاد و جذابیت‌های خاص خود را دارند. یکی از این غارها، غار خفاش دهلران است.

 

دهلران پناهگاه خفاش‌ها

دهلران در دامنه کوه مشرف به دره و چشمه‌های آب گرم، یکی از زیباترین غارهای استان ایلام را در خود جای داده که در ۳ کیلومتری شمال آن جای گرفته است. غاری که علاوه بر حجم کهنه و دیدنی خود، میزبانانی سیاه و کوچک به نام خفاش یا شب کور دارد.

این شهر از در گذشته محل عبور زوار امام حسین (ع) بوده و با طبیعت دست نخورده‌ای که داشته فضایی مقدس و با صفا را ایجاد کرده است. خصوصاً بهارانش که لباسی سبز بر تن کرده و طبیعت سحر انگیزش از همه دل می‌برد.

غار خفاش‌ها در مجموعه آثار طبیعی دهلران به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است و از مراکز مهم گردشگری استان محسوب می‌شود.

 

تنها غار خفاش در ایران

هنگام غروب که به سوی غار برویم، لحظه بیرون آمدن دسته‌های بزرگ خفاش هاست که فضایی جالب و تکرار نشدنی را برایمان به وجود می‌آورند. بیش از ۳ هزار خفاش از ۷ گونه مختلف و کم یاب همچون دم موشی در این غار زندگی می‌کنند. دقت داشته باشید که این خفاش‌ها خون آشام و ترسناک نیستند و از جمله خفاش‌های مفید و حشره خوار محسوب می‌شوند.

به نزدیکی غار که برسیم، به نظرمان می‌رسد که غار کوچکی در مقابلمان قرار دارد، اما این غار ۲۵۵ متر طول، ۳۰ متر عرض و ۵۰ متر ارتفاع دارد و بعضی از دهلیزهای وسیع آن عمقی حدود ۴۰۰ متر دارند. همچنین این غار یکی از غارهای تاریخی کهن ایران در عصر غار نشینی است که بعدها به زیستگاه خفاش‌ها تبدیل شده است.

یکی از نکات جالب توجه این غار که در همان لحظه ورود نظرمان را جلب می‌کند، وجود توده عظیم و ضخیم فضله خفاش هاست که کف غار را پوشانده است. این فضله‌ها که طی هزار سال پدید آمده‌اند کود بسیار مناسبی برای کشاورزی و تقویت زمین محسوب می‌شوند.

اهالی می‌گویند نوعی عنکبوت که به اندازه یک مشت انسان است نیز در این غار زندگی می‌کند.

خفاش‌ها پس از خروج از غار مسیری را تا شهر طی می‌کنند و بعد از گشتی به پناهگاه خود باز می‌گردند.

 

خفاش‌ها را در غار گیر بیاندازید

غار خفاش‌ها پدیده‌ای نادر و منحصر به فرد، نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه است و جاذبه‌ای بکر برای گردشگری ایران محسوب می‌شود. هر ساله گروه‌های تحقیقاتی و علمی زیادی از کشورهای جهان از این غار بازدید می‌کنند و مقاله‌ها و آثار علمی فراوانی در این باره می‌نویسند.

تورهای بسیاری در مسیرهای گردشگری ایلام سری به غار خفاش‌ها زده و تجربه‌ای متفاوت را برای مسافران خود رقم می‌زنند. یادتان باشد اگر خود قصد سفر به این منطقه و دیدن خفاش‌های کوچک و بزرگش دارید حتماً از راهنمای محلی کمک بگیرید و تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.

به غیر از تابستان‌ها که هوای غار بسیار گرم است، بقیه فصول برای رفتن به این غار مناسب است و اگر قصد گرفتن عکس‌های خاص دارید تا عمق ۱۰۰ متری غار جلو بروید. قطعاً صحنه‌هایی را خواهید دید که شما را شگفت زده خواهند کرد. 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: