بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آتش سده دود ندارد!

" سَده، سَده، صد به غله، پَنجه (پنجاه) به نوروز..." این یکی از اشعاری است که همزمان با آتش افروزی در شب ۱۰ بهمن ماه و هنگام برگزاری جشن سده خوانده می‌شود. در این شب زن و مرد و پیر و جوان به صحرا می‌روند و از بوته‌ها آتش درست می‌کنند و به شادی و پایکوبی می‌پردازند. آنها معتقدند این آتش بازمانده سرما را نابود کرده و تیرگی را دور می‌کند. با به سر رسیدن این شب، زمین دزدانه نَفَس می‌کشد. آنها در این شب با زدن صورتک‌ها و پرتاب تیرهای آتشین تولدی دوباره را جشن می‌گیرند.

این جشن‌ها و آئین‌ها در ایران زمین همبستگی مردم را به یکدیگر بیشتر می‌کند و می‌تواند جاذبه‌ای ارزنده برای گردشگری محسوب شود. به مناسبت این روز فرخنده با این پلنر همراه باشید.

 

سَده به چه معناست؟

برای واژه سَده معناهای متفاوتی در نظر گرفتند. عده‌ای آن را منسوب به عدد سد (صد) که از سَدک پهلوی گرفته شده می‌دانند و عده‌ای دیگر آن را در معنای ظهور، پیدایی و آشکارایی در نظر می‌گیرند. همچنین روایت‌های مختلفی را به جهت برپایی اش نقل می‌کنند:

-عده‌ای آن را جشن پیدایش آتش می‌دانند: روزی هوشنگ پیشدادی با ۱۰۰ نفر از یارانش به کوه رفت و ماری بزرگ به سوی او و یارانش آمد. هوشنگ سنگی به سوی مار پرتاب کرد. سنگ بر سنگی برخورد کرد و آتشی بزرگ پدید آمد. در آن زمان پدید آمدن آتش را جشن گرفتند و آن را سده نامیدند.

نشد مار کشته ولیکن ز راز                                     پدید آمد آتش از آن سنگ باز (فردوسی)

-جشن رشد یافتگی فرزندان کیومرث یا آدم ابوالبشر: می‌گویند کیومرث یا حضرت آدم همان جد بزرگ خودمان ۱۰۰ فرزند داشت. زمانی که آن ۱۰۰ فرزند به حد رشد رسیدند، جشنی بر پا شد و آن را سده نامیدند.

-آزاد شدگان از دست ماران ضحاک ۱۰۰ تن بودند: وزیر ضحاک هر روز یکی از دو نفری که باید مغزشان را به ماران ضحاک می‌خوراند، فراری می‌داد. وقتی فریدون بر ضحاک پیروز شد. تعداد این آزادشدگان ۱۰۰ تن بود. هر یک در حضور فریدون آتشی بر پا کردند و جشنی گرفتند که آن را سده نامیدند.

-۱۰۰ روز از زمستان بزرگ می‌گذرد: در تقویم کهن ایرانی سال به دو بخش تقسیم می‌شد؛ فصل گرم و سرد. از اول فروردین تا پایان مهر فصل گرم بود و از اول آبان تا پایان اسفند فصل سرد. ۱۰۰ روز که از زمستان بزرگ بگذرد، از شدت سرما کاسته می‌شود و کم کم رو به افول می‌گذارد که درست مصادف با ۱۰ بهمن است و به همین سبب جشنی به مناسبت این آغاز بهاری شدن می‌گرفتند و آن را سده می‌نامیدند.

-۵۰ روز و شب تا نوروز: از سده تا نوروز ۵۰ روز و ۵۰ شب می‌گذرد که مجموعاً ۱۰۰ شب و روز می‌شود. به همین سبب این جشن ۵۰ روز مانده به نوروز را جشن می‌گرفتند.

-روز جمع آوری غله: از این روز تا روز جمع آوری غله در نواحی جنوبی و معتدل ایران ۱۰۰ روز فاصله است به همین دلیل آن را سده نامیده و جشن می‌گرفتند.

 

جشن سده به چه دوره‌ای بر می‌گردد؟

جشن سده با به سر رسیدن چله بزرگ یعنی درست ۴۰ روز از زمستان گذشته برگزار می‌شود و بر خلاف تصور خیلی‌ها از جشن‌های بومی غیر آریایی بوده و آئینی بسیار کهن محسوب می‌شود. ابوریحان بیرونی می‌گوید این جشن در دوره اردشیر بابکان در جمله اعیاد رسمی در آمده و پس از آن با جشن‌های زرتشتیان در آمیخته و سپس جشنی ملی محسوب شده است.

 

جشن سده برای گردشگری چه می‌کند؟

مهسا مطهر مدرس و راهنمای گردشگری در این رابطه گفت: جشن سده نوعی گردشگری فرهنگی محسوب می‌شود که می‌تواند در غالب رویدادها تعریف شود. این جشن تاریخدار که بیشتر در میان زرتشتیان و شهرهای زرتشتی نشین خصوصاً کرمان و یزد و روستای اطرافشان برگزار می‌شود، در بهمن ماه که فصل کم فروش و به اصطلاح low season این استان هاست بسیار سود آور و قابل توجه است. این رویداد فرهنگی در اشغالی هتل‌ها و معرفی جشنی قدمت دار برای گردشگران ایرانی و خارجی نقش اساسی دارد.

وی افزود: دعایی که در این جشن خوانده می‌شود به زبان باستانی است و فقط دین ور های زرتشتی به آن احاطه دارند. همچنین لباس‌ها، خوراکی‌ها و... سایر آدابی که در جشن سده به اجرا در می آیند همه می‌توانند تبدیل به یک محصول و جاذبه‌ای گردشگری شوند.

مطهر تاکید کرد اگر بازاریابی مناسبی برای این جشن صورت بگیرد، محل مناسب سالیانه برای آن در نظر گرفته شود و تمام ایرانیان اعم از زردتشتی و مسلمان از اجرای آن اطمینان حاصل کنند، قطعاً می‌تواند سود کلانی برای گردشگری فراهم کند. وی معتقد است فرهنگ ما نشان داده که همه ایرانیان با هر دین و باوری همیشه در تفاهم و تعامل زندگی کرده و گردشگران خارجی از یک طرف به راحتی می‌توانند این تفاهم و تساحل را دیده و از طرف دیگر این فرهنگ را در میان سایر گردشگران منتشر کنند. 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: