بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پیاده با میدان نقش جهان، فهادان و پیاده‌راه رشت

پیاده با میدان نقش جهان، فهادان و پیاده‌راه رشت

چرا باید پیاده رفت؟ چرا باید پیاده گشت؟ چون هوا آلوده است، چون هوا آلوده می‌شود، چون برای سلامتی خوب است، چون به سلامت روان کمک می‌‎کند، چون مطابق با جریان طبیعت است، چون... چون... . این "چون‌"ها را می‌توانیم حالا حالاها ادامه دهیم، چرا که پیاده‌گردی یا پیاده‌روی امروز یکی از اجزای مهم زندگی ما، چه روزمره و چه غیر روزمره است. شاید به نظر بیاید "پیاده‌گردی" با "پیاده‌روی" یکی است، اما پیاده ‌گردی مفهومی فرهنگی‌تر و انسانی‌تر را به دنبال دارد. با ابران‌پلنر همراه باشید.

 

سال 1991 بود که جان بوچر –John Boucher- پیشنهاد تدوین منشوری برای مفهوم پیاده‌گردی را داد. Walk 21 نام منشور بوچر بود که شعار می‌داد: "پیاده‌روی راحت است. نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. امن است و همانند تنفس امری طبیعی است." کارشناسان حالا اتفاق نظر دارند که پیاده گردی به توسعه پایدار، حفاظت از محیط زیست، کاهش آسیب‌‌های اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی یاری خواهد رساند.

پیاده‌گردی خیلی زود در جهان جایش را در میان زندگی مردم باز کرد و چه بسی بیش از همه گردشگری از این مفهوم سود برد. امروز گردشگران زیادی در جهان با پای پیاده گردش می‌کنند  و پیاده‌گردی بدل به یکی از اشکال گردش‌گردی شده‌است.

"جذابیت‌های سیال" در پیاده‌گردی همان نقطه جذاب و مهمی است که می‌تواند بسیار مورد توجه باشد. جذابیت‌های سیال یعنی جاذبه‌هایی که هنگامِ پیاده‌روی و حرکت یک فرد در برابرش قرار می‌گیرند.

هرچند که "پیاده‌گردی" در ایران مفهومی چندان تعریف‌شده نیست، اما چندسالی است به آن اهمیت بیش‌تری داده شده است؛ اقداماتی مانند گردشگری پیاده، توجه به پیاده‌راه‌ها و پیاده‌گردی‌ها در بافت‌های تاریخی و فرهنگی بخشی از توجه به مفهوم پیاده‌گردی در این سال‌ها بوده‌اند.

 

در ایران فضاهای تاریخی و فرهنگی بیش از همه محل‌هایی برای پیاده‌گردی هستند و می‌توان گفت محیط‌های شهری کمتر جایی برای پیاده‌گردی به دلایل مختلف دارند.

در این‌ مطلب می‌خواهیم سه فضای گردشگری در سه شهر را معرفی کنیم که می‌توانید در آن‌ها و با جاذبه‌هایشان تجربه خوب و زیبایی از پیاده‌گردی داشته باشید. با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

میدان نقش جهان اصفهان؛ پیاده‌گردی با شکوه معماری ایرانی

باغِ نقش جهان؛ همان باغی است که در تاریخ بسیاری را به حیرت وا داشته. نقشِ جهان به راستی که با تمام جزییات و وسعتش نقشی از جهان هستی را به نمایش می‌گذارد و به قولِ حمدالله مستوفی "شهری است خوش که آن را نقش جهان خوانند و اکثر عمارات آن از آجر است." پیاده‌گردی در این میدان از بهترین تجربه‌های سفر به اصفهان است.

تاریخچه این باغ به پیش از دوره صفویه برمی‌گردد، اما در این دوره و پس از آن توسط افراد مختلف این باغ تکمیل شده است. هرچند که شاه عباس دوم خواست که میدان دومی را پشت مسجد شیخ لطف‌الله بنا کند و از مصالح نقش جهان برای آن میدان استفاده کرد، اما نقش جهان در گذر تاریخ پا برجا و بهترین میدان ماند.

ناگفته نماند که "نقش جان" در واقع نامی است که در دوره صفویه روی میدان نو گذاشته بودند که بعدها به میدان شاه یا میدان امام امروز اضافه شد.

حالا پس از سال‌های سال، میدان امام یا میدان شاه انتخاب اول بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی است و وقتی در این میدان قدم بزنید از شکوه و زیبایی آن به وجد و تحسین خواهید آمد.

وقتی دور تا دور این میدان را پیاده روی کنید، نه فقط از حوض‌ها و باغچه‌ها و نمای کلی آن لذت خواهید برد، که اطراف میدان با بناهای تاریخی متعددش لذت از میدانِ امام را دوچندان خواهد کرد. عالی قاپو، مسجد شاه (اصفهان)، مسجد شیخ لطف الله و بازار و سر در قیصریه بخش‌های دیدنی این میدان بزرگ هستند که می‌توانند ساعت‌های زیادی از وقت شما را به خود اختصاص دهند.

با قدم زدن در کاخ عالی قاپو یکی از مهم‌ترین شاهکاری معماری قرن یازدهم هجر را خواهید داد؛ کاخی که ساختش به 1054 و دوره حکومت شاه عباس اول صفوی برمی‌گردد؛ این کاخ با معماری حیرات‌انگیزش درواقع جایی بود که شاه عباس در آن سفیران و شخصیت‌های مهم را به حضور می‌پذیرفت. پیاده‌گردی در عالی قاپو –این بنای 6 طبقه- با پله‌های بسیارش، نه تنها شما را خسته نخواهد کرد که بیش‌تر تشویقتان می‌کند که پله‌ها را 2 تا یکی طی کنید و پس از دیدن مینیاتورهای رضا عباسی –نقاش دوره شاه عباس- خودتان به طبقات بالاتر برسانید، تالار موسیقی و تالارهای دیگر را ببینید و در انتها در ایوان قاپو میدان نقش جهان را از بالا تماشا کنید.

در پیاده‌گردی میدان نقش جهان، آنسو تر به مسجد شیخ لطف‌الله را خواهید دید و محو کاشی‌کاری‌های استادانه‌اش خواهید شد و به سال 1011 خواهید اندیشید که شاه عباس اول برای تجلیل از لطف‌الله میسی" مجتهد بزرگ شهر ساختش را آغاز کرد و 18 سال بعد به پایان رسید. در تماشای این مسجد حتما متوجه مناره‌ها و صحن نداشته آن –چنان که معماری ایرانی همیشه داشته- خواهید شد. اما از طرفی نیز متوجه رنگ اعجاب‌انگیز گنبد مسجد می‌شوید؛ گنبدی روزها در نور آفتاب سه رنگ خاکستری، صورتی و خاکستری را نمایش می‌دهد.

به مسجد امام می‌رسید. این مسجد نیز به دستور شاه عباس ساخته شد. مسجد امام که پیش‌تر مسجد شاه نام داشته سردر نفیسی با تزییات معرق‌کاری دارد و کاشی‌کاری ظریف و تمام و کمالش شما را غرق در رنگ‌های فیروزه‌ای و خاکی خواهد کرد. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری  در قرن یازدهم هجری است.

اما به سردر و بازار قیصریه می‌رسیم. روبروی مسجد شاه عباسی و در شمال میدان، یک سر در منحنی به چشم می‌آید که تزیینات باشکوه شما را جذب می‌کنید تا به سمتش بروید و از این سر در عبور کنید و وارد بازار قیصریه شوید. بازاری که گفته می‌شود در 1029 هجری در برابر قیصریه رم ساخته شده است. در یانه بازار محوطه بزرگی مدوری را خواهید دید که گنبد زیبایی دارد و غرب آن کاروانسرای باشکوه شاهی بوده و شرق آن بازار ضرابخانه. این بازار با رنگ‌های متنوع صنایع دستی مردم اصفهان از شما استقبال خواهد کرد؛ جایی که همانطور که حالا یکی از مهم‌ترین مراکز خرید گردشگران است، در گذشته بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین مرکز خرید و فروش صفویه و جایی برای خرید و فروش پارچه‌های گران‌بها و فرش بوده است.

 

محله فهادان؛ قدم زدن در قلب تاریخی یزد

در مرکز شهر یزد محله‌ای تاریخی وجود دارد که با قدم زدن در آن گذر زمان را احساس نخواهید کرد. این محله که روزگاری محل سکونت علما و تاجران سرشناس شهر بوده، مسجد، مدرسه، بقعه و خانه‌های تاریخی‌ ای دارد که بی‌شک گشتن در آن‌ها و دقایق بودن در آن‌جا شما را به صدها سال پیش‌تر و به شهری پرتاب خواهد کرد که بوی خاک و خشت و صفا و صمیمت می‌داده است. دور این محله بخش‌هایی از حصاری وجود دارد که گفته می‌شود توسط چند نظامیِ علاء الدوله کالنجار در سال 432 ه. ق ساخته شده است.

امروز محله فهادان از شمال به محله زنگیان، از جنوب و جنوب غرب به محله بازار نو و شاه ابوالقاسم، از شرق به خیابان امام خمینی و محله مالمیر و از غرب به محله کشکنو می‌رسد. با قدم زدن در این محله، بقعه احمد فهادان، مدرسه ضیائیه، حمام ابوالمعالی، لرد فهادان و بسیار جاذبه سیال دیگر را خواهید دید.

 

پیاده‌راه رشت؛ گردشی به سبکِ روسی

یکی‌دیگر از فضاهای ایرانی‌ که در پی پیاده‌گردی می‌توانید از آن لذت ببرید، پیاده‌راه رشت است. پیاده راه رشت که حول محور یک میدان شکل گرفته، به دوره پهلوی اول برمی‌گردد. این میدان به سبک معماری روسی و نئوکلاسیک با کاربریِ استانداری، پست و تلگراف، هتل، کتابخانه و کاخ بلدیه ساخته شد. ساختمان بلدیه میدان شهرداری رشت توسط معمار ارمنی به نام سرداراف معماری شده است.

پیاده راه رشت که به خیابان‌های امام خمینی، سعدی و شریعتی رشت می‌رسد بیش از 8 کیلومتر وسعت دارد و آن را یکی از بزرگ‌ترین پیاده‌راه‌های دنیا می‌‎دانند.

پس از آن‌که پیاده راه رشت شکل امروزی را برای قدم زدن و پیاده گردی به خود گرفت، بدل به فضایی برای دیدار و گفتگو شده است که با مغازه‌های اطراف و خرید از آن‌ها این فضا کامل می‌شود.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: