بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

10 نکته برای عکاسی در سفر

10 نکته برای عکاسی در سفر

مطالب مرتبط

حتما شما هم دلتان می‌خواهد با دوربین عکاسی‌اتان در سفرِ پیش رو کولاک کنید! احتمالا تصور می‌کنید که چه عکس‌های شگفت‌انگیز و متفاوت و مسحورکننده‌ای خواهید انداخت اگر به آن مقصد یا آن یکی مقصد بروید. اما آیا این ذوق و شوق برای عکس‌برداری حرفه‌ای کافی است؟ به هیچ وجه. برای این دوق و شوق باید برنامه داشته باشید و انتخاب‌های هوشمندانه بکنید. پس با ایران‌پلنر همراه باشید تا بعضی از این راه و روش‌ها را عملی کنید.

1. حواستان به نور عکس باشد

عکاسی در سفر ماهیتی هیجان‌انگیز و الهام بخش دارد. برای آنکه در سفر به اندازه کافی نور برای عکاسی داشته باشید، بهتر است تجهیزاتی را بردارید؛ البته نه تجهیزات سنگین. یک کارت حافظه، یک پایه کوچک و سبک، فلاش قابل حمل، لنز و یک کیف دوربین مقاوم همه آنچیزی هستند که برای تنظیم نور عکاسی‌اتان به آن نیاز دارید. این وسایل سبک‌اند و و از گرما، سرما، رطوبت و خاک در امان خواهند ماند.

 

2. لنزهای مناسب را انتخاب کنید

در سفر محدوده وسیع و ژانرهای زیادی وجود دارد تا شما را مشتاق به عکاسی کند. اما انتخاب لنز در سفر همانطور که می‌تواند دست شما را برای عکس‌برداری باز کند ممکن است باعث شود تا نتوانید عکس‌های خوبی بیاندازید. اگر شما  جا یا بودجه داشتن تنها یک لنز را دارید، آن لنز باید زوم سریعی مانند 18-200mm یا 28-300m  داشته باشد.

گاهی‌ ممکن است فاصله کانونی از شما دور باشد و گاه نیز زیر بینی شماست! بنابراین اینکه فاصله کانونی لنز شما چطور است اهمیت دارد.

اگر شما جا برای بیش از یک لنز را دارید و یا اینکه ترجیح می‌دهید تا انتخاب‌های بیش‌تری داشته باشید بهتری است یک لنز پرتره (50 یا 85 میلیمتری)، یک لنز زاویه دید(10 تا 24 میلیمتری) و یک لنز تله(70 تا 200 میلیمتری) با خودتان همراه کنید.

 

3. در حالت مناسب عکس‌برداری کنید

عکاسی در حالت‌های RAW و JPEG به شما انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد که هربار که خواستید بتوانید از اول عکس‌برداری کنید، البته که این به معناست که حتما باید چند کارت حافظه با حافظه زیاد در سفر همراه داشته باشید.

هرشب، عکس‌هایی که گرفته‌اید را از کارت حافظه دوربین به لپ‌تاپتان یا یک حافظه مخصوص عکس‌های سفرتان منتقل کنید تا فضای کارت حافظه‌اتان را برای روز بعد باز کنید.

 

4. یادداشت‌برداری کنید

هر شب‌، پس از گذراندن یک روز با دوربینتان، یک قلم بردارید و کلمات کلیدی، توصیف افراد و مکان‌ها و فعالیت‌ها را با آن در دفترچه‌ای یادداشت کنید. البته برخی از دوربین‌ها نیز هستند که امکان ثبت پیام صوتی کوتاه همراه با عکس را به شما خواهند داد.

 

5. بهترین مکان‌ها برای عکس‌برداری را کشف کنید

اگر پیدا کردن محل‌هایی برای عکاسی برای شما سخت است، بهتر است به سراغ عکاس‌های محلی بروید تا در پیدا کردن این مکان‌ها به شما کمک کنند. به آن‌ها توضیح دهید که از چه نوع عکاسی لذت می‌برید و از آن‌ها بخواهید برخی از مکان‌هایی که برای عکاسی مناسب هستند را به شما معرفی کنند؛ آن‌ها می‌توانند دیدگاه‌های عکاسی در مسیر توریستی را به شما نشان دهند.

همچنین می‌توانید نگاهی به کارت‌پستال‌هایی که مناظر مورد نظر شما برای عکاسی را نشان می‌دهند بکنید یا پیش از سفر از جستجوی اینترنتی یا کتاب‌های راهنما استفاده کنید. این کار برای گرفتن ایده به شما کمک می‌کند. اگر وقتش را هم داشتید، یک لیست تهیه کنید تا بتوانید با آن تمرکز بیش‌تری داشته باشید.

 

6. از مردم بخواهید تا در قاب دوربینتان قرار بگیرند

یکی از موانع عکاسی اعتماد به نفس است. همه ما دوست داریم که تصاویری از پرتره‌های جذاب داشته باشیم که نشان‌دهنده فرهنگ و شخصیت مردم جایی هستند که به آن‌جا سفر کرده‌ایم. این در حالی است که بسیاری از ما از ترس رد شدنِ درخواستمان برای گرفتن یک پرتره آن را بیان نمی‌کنیم.

اما با خودتان فکر کنید بدترین اتفاقی که خواهد افتاد چیست؟ نهایتا آن‌ها می‌گویند: "نه!" و این معامله بزرگی نیست که نگرانش باشید.

اگر هم آن‌ها به شما لبخند زدند و موافقت کردند، نفس عمیق بکشید، مودب باشید و سمت سوژه عکاسی‌اتان حرکت کنید. ممکن است در فریم‌های اول، آن تصویری که می‌خواهید ثبت نشد، پس بار دیگر با لبخند می‌توانید از آن‌ها تقاضا کنید.

اگر پاسخ نه بود، به آن‌ها لبخند بزنید و از آن‌ها تشکر کنید. اگر هم زبان سوژه عکاسی پرتره‌اتان را بلد نبودید با ایما و اشاره و البته لبخند از او درخواست کنید تا سوژه شما شود.

 

7. امن باشید

اکثر مقاصدی که به آن‌ها سفر خواهید کرد و بیش‌تر مردم در هر کجا، مطمئن هستند و رفتاری دوستانه دارند، اما جاهایی نیز ممکن است چنین نباشد. بنابراین همیشه از ایمنی خودتان اطمینان حاصل کنید. برای کسی که می‌خواهد در سفر عکاسی کند داشتن یک چمدان قفل‌دار و کیف ضدسرقت ضروری است.  هرکجا که می‌روید مقداری از پولتان را در جیب یا کیفِ دم دست و باقی پول را در جای دیگری بگذارید.

 

8. فراتر از چارچوب بیاندیشید

بسیاری از قاب‌های زیبای عکاسی در سفر، خارج از محدوده همیشگی عکس‎برداری قرار دارد. شاید شما از آن دسته افرادی باشید که خودشان را به 10 شکل از قابِ عکس‌برداری که امن است محدود کنند و خلاقیتشان را به این طریق از میان ببرند، اما چشم‌اندازهای متفاوت در زمان‌های متفاوت می‌تواند چارچوب‌های بی‌نظیری در عکاسی خلق کند؛ مثلا عکس‌برداری از ساقه یک گیاه از زاویه کفِ پا، بالا رفتن از یک برج و عکس‌برداری از بالا، انتظار کشیدن برای آنکه صبح شود و از سحر و جادوی طلوع عکاسی کردن و یا عکاسی از گردشگران در حال حرکت.

 

9. محل سکونتتان را هوشمندانه انتخاب کنید

اگر هنوز اقدامی برای سفرتان نکرده‌اید، بیشتر به این موضوع بپردازید تا از جشن‌های ملی، مراسم‌ سنتی و کارناوال‌ها باخبر شوید. بازدید از این مراسم و جشن‌ها فرصت خوبی برای عکس‌برداری است.

 

10. پس از سفر از عکس‌هایتان استفاده کنید

پس از سفر ممکن است عکس‌هایی که گرفته‌اید را به فراموشی بسپارید اما این اشتباه است. اگر شما عکس‌های سفرتان را بازبینی کنید و بهترین تصاویر را از میان آن‌ها انتخاب کنید، حتی می‌توانید آن‌ها را به یک رقابت عکاسی بفرستید. یا اینکه از تصاویری که گرفته‌اید کسب درآمد کنید. شما حتی می‌توانید این عکس‌ها را به عنوان مبنای نمونه کار در نظر بگیرید و برای کار به مجلات و سایت‌های گردشگری مراجعه کنید. یا حتی این عکس‌ها را به یک هتل بدهید و در عوض اقامت رایگان بگیرید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: