بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

ولنتاین کجا قرار بگذاریم؟

ولنتاین کجا قرار بگذاریم؟

مطالب مرتبط

25 بهمن ولنتاین است. هر سال ولنتاین در ایران مانند همه کشورهای جهان به مناسبت روز عشق برگزار می‌شود. هرچند که بسیاری بر این باورند که باید یک روزِ عشق ایرانی مانند سپندارمزگان را که تنها چند روز با ولنتاین فاصله دارد را جایگزین کرد، اما ولنتاین سال‌هاست که در میان جوانان ایران جا افتاده است. شاید بد نباشد همین روز را هم کمی ایرانی‌تر برگزار کرد. در همه جای ایران فضاهایی وجود دارد که رنگ و بویی از معماری و تاریخ ایرانی دارند و اتفاقا بدل به محیط‌هایی مانند کافه یا رستوران و یا فضاهای عمومی گردشگری شده‌اند. بد نیست مروری به برخی از این‌ها داشته باشیم، شاید ولنتاین امسال چاشنیِ ایرانی‌تری به خودش بگیرد. پس با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

تهران؛ دستتان در انتخاب جایی برای قرار عاشقانه باز است

خانه قاجاری فخر الملوک تهران، با 120 سال قدمت، یکی از زیباترین کافه‎ها را در خودش جا داده است. کافه نان و نمکِ این خانه جای خوبی برای ولنتاین است؛ کافه‌ای روی پشت بام این خانه. این کافه در خیابان امیرکبیر قرار گرفته است.

این خانه قاجاری، یکی از زیباترین کافه های سنتی تهران را در دل خود جای داده است. کافه نان و نمک در دل این خانه قدیمی تهران قرار دارد. این خانه قدیمی بیش از ۱۲۰ سال قدمت دارد، دارای بخش های مختلفی است که بهار خواب یا بالکن و پشت بام به عنوان کافه مورد استفاده قرار می گیرد.

کوچه لولاگر در خیابان نوفل لوشاتوی تهران کافه ایران را در خودش جای داده؛ ابتدای کوچه سمت چپ، خانه قدیمی آجری‎ای وجود دارد که کافه ری را در آن رخ می‌نماید. دیوارهای آجری، مبلمان چوبی و گدان‌های این کافه فضای زیبایی را مهیا کرده است.

کافه مون یکی از معروف‌ترین کافه‌های تهران با فضایی نوستالژیک است. رنگ دیوارها و دکور این کافه شما را یاد خانه‌های قدیمی تهران خواهد انداخت. خیابان انقلاب تقاطع وصال این کافه در انتظار شماست.

کافه آپ آر تمان نیز بدن تغییر اساسی در شکل قدیمی آن کافه معروف دیگر تهران برای قدار و مدار است که در خیابان ایرانشهر قرار دارد.

در باغ موزه قصر در خیابان مطهری، کافه مارکوف می‌تواند انتخاب خوبی برای ولنتاین باشد.

در میان همه کافه‌های قدیمی تهران، کافه رومنس یکی از محبوب‌ترین هاست؛ کافه‌ای با سه بخش مجزا، بزرگ و پر از المان‌های قدیمی. این کافه سالهاست در کوچه ضرابی خیابان فردوسی جای خوبی برای داشتن لحظاتی خوب است.

اما در شمال شهر تهران باغ فردوس و ساختمان تاریخی موزه سینما چندین کافه را در خودش جا داده. محوطه باغ فردوس امروز یکی از شلوغ‌ترین فضاهای تفریحی خیابان ولیعصر تهران است که به خصوص شبها با نورپردازی زیبا میتواند میزبان عشق شما باشد.

در نزدیکی میدان بهارستان دو کافه مسعودیه و کافه روحی باغ موزه نگارستان انتخاب‌های خوبی هستند. در این دو کافه بیش از همه از فضای تاریخی و معماری بی‌نظیر عمارت مسعودیه و باغ نگارستان لذت خواهید برد. علاوه بر کافه می‌توانید در این دو فضا قدم بزنید و صحبت کنید.

کمی بالاتر، در مرکز شهر و در خیابان ویلا کافه پرطرفدارِ کافه تهرون قرار گرفته. در این کافه که در خانه‌ای قدیمی قرار دارد به تهران قدیم خواهید رفت؛ معماری و موسیقی برپا شده در این کافه سال‌های 1340 را تداعی می‌کند. از همه مهمتر آنکه مدیر این کافه نقش مهمی در گشت‌وگذارهای تاریخی تهران دارد.

 

شیراز؛ ولنتاینی در میان عمارت‌ها و باغ‌ها با طعم فال حافظ

شیراز نیز فضاهای زیادی دارد تا بتوانید یک ولنتاین کامل را در آن برگزار کنید و به فرهنگ و هنر ایرانی هم ببالید. عمارت شاپوری شیراز سالهاست که یکی از زیباترین کافه رستوران‌های این شهر را در خودش جا داده است.عمارت شاپوری در محله انوری، 100 سال قدمت دارد و روزگارانی به عبدالصاحب شاپوری تاجر بزرگ شیراز تعلق داشته است.

کافه فردوسی شیراز در خیابان آرام و زیبای فردوسی از معدود کافه‌های ایرانی است که در وب سایت گردشگری TripAdvisor هم معرفی شده است. به همین دلیل علاوه بر گردشگران ایرانی و جوان‌های شیرازی گردشگران خارجی زیادی نیز به آن جذب می‌شوند. این کافه فضایی از رنگ و هنرنمایی را در اختیار شما می‌گذارد تا با نوشیدن یک دمنوش گیاهی سنتی حسابی ولنتاین را ایرانی برپا کنید.

کافه باغ جهان نما و کافه روبروی کتابخانه شیراز نیز از دیگر کافه‌هایی هستند که بتوانید به آنجا بروید. البته شیراز بیش از اینها کافه و فضا برای قرار و مدار دارد و این چند کافه معرفی شده تنها بخش کوچکی از این شهر تاریخی و زیبا هستند.

 

اصفهان؛ قرار و مدار در کافه‌های تکرار نشدنی جلفا

اصفهان یکی از پر کافه ترین شهرهای ایران است و شاید یکی از مهم‌ترین دلایلش محله زیبای جلفا باشد که ارمنی‌های ایران را در خودش جا داده است. شربت‌خانه فیروز از آن دست کافه‌هایی است که هر گردشگری که به آنجا رفته دلش را آنجا جا گذاشته، چه رسد به یک زوجِ عاشق که بخواهند روز عشق را در این کافه بی‌نهایت زیبا، با نقاشی‌های دیواری بی‌نظیر و ظرف‌های قدیمی و منوی سنتی بگذرانند.

شربت‌خانه روزگار ‌هم کم از شربتخانه فیروز ندارد. این شربتخانه در میدان نقش جهان و پشت مسجد شیخ لطف‌الله در سرای اسپادانا قرار گرفته است. این کافه و سرای دنج هم امکان قرار را به شما می‌دهد، هم پیاده‌روی و خرید.

در خیابان چهارباغ عباسی کافه رادیو قرار دارد. درختان سر به فلک کشیده این خیابان تصمیم شما در انتخاب این کافه را محکم‌تر خواهند کرد. در همین خیابان اما کافه تئاتر هم هست.

کافه آنی نزدیک به کلیسای وانک از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کافه‌هاای اصفهان است که در محله جلفا است. تفاوت این کافه این است که بیرون‌بر دارد. شاید دلتان بخواهد دو قهوه از این کافه سفارش دهید و نوشیدنش را قدم زنان در جلفای زیبا ادامه دهید.

 

رشت؛ پیاده با معشوق

پیاده راه رشت حول محور یک میدان شکل گرفته است و به دوره پهلوی اول برمی‌گردد. این میدان به سبک معماری روسی و نئوکلاسیک با کاربریِ استانداری، پست و تلگراف، هتل، کتابخانه و کاخ بلدیه ساخته شد. ساختمان بلدیه میدان شهرداری رشت توسط معمار ارمنی به نام سرداراف معماری شده است. حالا این پیاده رو که به خیابان اصلی رش می‌رسد جایی برای گشتن و دیدار و کفتگوست. در این پیاده راه کافه‌هایی نیز برای تنظیم کردن قرار وجود دارد.

 

تبریز؛ از ولیعصر تا ائل گلی

تبریز خیابان سنگفرش‌شده و زیبایی به نام ولیعصر دارد. خیابانی سرسبز و زیبا که به آن کوی شهریار نیز می‎گویند. در خیابان ولیعصر تبریز به تعدادی کافه وجود دارد که بتواند عشاق زیادی را در خودش جای دهد.

از کافه‌های این خیابان که بگذریم به پارک ائل گلی می‌رسیم. این پارک که مهم‌ترین گردشگاه تبریز هم هست به دوره آق قویونلوها برمی‌گردد. ائل گلی یا شاه گلی تبریز زمانی بزرگترین منبع ذخیره آب بوده است. آنچه این پارک را متفاوت‌ترین و زیباترین جا در تبریز کرده است عمارت کلاه فرنگی‌ آن است. این عمارت بازسازی شده در میان دریاچه مربعی شکل کوچک این پارک آن‌قدر زیباست که با قدم زدن در آن ولنتاینتان نه تنها رنگ و بوی عشق، که رنگ بوی زیبایی تاریخ ایرانی با چاشنی صفویه هم می‌گیرد.

 

ارومیه؛ قرار در دل طبیعت

یکی از تفرجگاه‌های ارومیه ‌گردشگاه بند نام درد. در این منطقه می‌تواند طبیعت سبز و زیبای ارومیه را تماشا کرد، از هوای آن لذت برد و در کافه‌های بند دقایق و ساعت‌ها وقت گذراند و صحبت کرد.

ارومیه علاوه بر این تفرجگاه‌، کافه‌های درون شهری خوبی هم دارد که حتما در ولنتاین شلوغ و پر رفت و آمد خواهند بود.

 

کاشان؛ ثبت بهترین لحظات حال در خانه‌های گذشته

کاشان نیز از تاریخی‌ترین شهرهای ایران است که کافه‌های آن که در سال‌های اخیر از بهترین فضاهای گردشگری آن بوده‌اند. شربت و دمنوش خانه فیروزه کاشان در خیابان فاضل نراقی و سه راه علوی، فضایی دنج و سنتی را در اختیار شما خواهد گذاشت. این شربت‌خانه بیش از همه خانه‌های روستایی ایرانی را به یادتان خواهد انداخت خصوصا آنکه زمستان است و چراغ‌ نفتی در این کافه شما را گرم خواهد کرد.

کافه بام کاشان مطمئنا یکی از زیباترین منظره‌های این شهر را در اختیار زوج‌ها خواهد گذاشت. این کافه که بر بام یکی از بناهای تاریخی کاشان قرار دارد، شهر را از روی پشت بامی تاریخی به شما نشان خواهد داد و می‌توانید بر روی این بام به معشوقه‌تان زیباترین حرف‌ها را بگویید.

کسرای قهوه عامری‌ها نیز که در خانه عامری‎ها قرار دارد، با فضای مدرن درونی و فضای تاریخی خانه عامری‌ها ترکیب جالب و جذابی خواهد داشت.

 

بندرعباس؛ قرار عاشقانه در پس زمینه موسیقی محلی

بندرعباس همیشه شهر موسیقی بوده و چه بسی یکی از بهترین موسیقی‌های محلی ایرانی را در این شهر می‌توان شنید. حالا تصور کنید که در کافه گرام با معشوقتان نشسته باشید و به صدای موسیقی گوش کنید و چای بنوشید. این کافه فضایی مدرن دارد اما صدای موسیقی در آن شما را به گذشته‌هاش شهر خواهد برد

خیابان حکمت بندرعباس نیز کافه‌هایی برای قرار و مدار دارد.

 

گرگان؛ شهری برای ولنتاین‌بازها!

گرگان بیش از آنکه تصورش را کنید جا دارد تا قرار عاشقانه‌اتان را در آن فیکس کنید. خانه باقری در گرگان، با قدمتی 150 ساله، حدفاصل محلات نعلبندان و سرچشمه و در حاشیه جنوبی یکی از معابر اصلی و پرگذر بافت قدیم گرگان واقع جایی است که می‎‌توانید به سراغش بروید و از کافه‌اش لذت ببرید.

خیابان گرگان پارس نیز که از محله‌های قدیمی شهر است کافه‌های زیادی در دلش جا داده است. این خیابان پهن در سال‎های 40 تا 80 خورشیدی از محله‌های اعیان‌نشین گرگان بوده و به دلیل درختان زیبا و قدیمی و سبک معماری خاص همیشه یکی از مقاصد گردشگری شهر است که اتفاقا می‌تواند در آن قرار هم گذاشت. گرگان‌پارسش همچنین در امتداد شرق خیابان شالیکوبی قرار گرفته؛ خیابان شالیکوبی نیز خود از خیابان‌های شهر است که جوانان زیاد به آن رفت و آمد می‌کنند و فضاهایی برای قرار عاشقانه هم دارد.

 

امسال با ایران‌پلنر روز عشق خوبی را تجربه کنید :)

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: