بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

3 غار سحرآمیز در ایران که باید دید

3 غار سحرآمیز در ایران که باید دید

ایران غارهای زیادی دارد. از راه‌ها ده متری تا چندکیلومتری. همه‌اشان زیبا هستند و حتی ماجراجویانه. در میان همه این غارها اما سه غار هستند که جایگاهشان ویژه‌تر است و قدمت و زیبایی‌اشان هم عمیق‌تر. شاید اگر این سه غار را نبینید چیزی را از دست نداده باشید اما با دیدنشان مطمئنا چیزهای زیادی هست که به دست خواهید آورد. با ایران‌پلنر همراه باشید و این 3 غار را بشناسید.

 

غار نخجیر؛ دنیای اسرارآمیز دلیجان

در میان راه دلیجان به نراق و در دامنه کوه زیبای تخت، غار شگفت‌انگیزی وجود که عمری 70 میلیون ساله دارد. این غار یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی است که هر کس گذرش به استان مرکزی بیافتد اگر از تماشای آن غفلت کند چیزهای زیادی را از دست خواهد داد. شاید دوست داشته باشید بدانید چه چیزهایی؟ مروری می‌کنیم به آنچه غار چال نخجیر را به مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی تبدیل کرده است.

چال نخجیر از دلیجان راه دارد و پس از اینکه 10 کیلومتر جاده را طی کنید به آن می‌رسید. سالِ 1376 بود که انفجاری ناگهانی باعث شد تا این غار کشف شود و اهالی بومی چال نخجیر را شگفت‌زده کند. سال 1384 پس از پیش‌روی‌ها در این غاز به ثبت ملی رسید. نامِ این غار همان نامی است که بر منطقه مسکونی اطراف آن گذاشته شده؛ چال‌نخجیر به منطقه‌ای گود گفته می‌شود که شکارچیان برای اینکه راحت‌تر شکار کنند، حیوانات را به این منطقه فراری می‌دادند.

غار چال نخجیر در دوره سوم زمین‌شناسی به وجود آمده و  یک گسل معکوس در منطقه کاستی واران این غار را شکل داده است. اشکال زیبای درون آن در پی پدیده‌های رسوبی و دولومینی به وجود آمده‌اند.

بنابر پیش‌بینی‌های علمی طول این غار احتمالا 8 تا 10 کیلومتر باشد که تا کنون 4 کیلومتر آن کشف و بازگشایی شده که دو کیلومترِ آن فضای خشک و کریستالیزه با تزییات بلوری و اسفنجی است. ویژگی جالب چال نخجیر، سه طبقه بودن آن است و ویژگی دیگر آن تهویه طبیعی هوای درونیِ آن در فصل‌های تابستان و زمستان است؛ تابستان‌ها هوای غار خنک و زمستان‌ها گرم می‌شود و کمبود اکسیژن در فضای آن وجود ندارد.

چال نخجیر یک شاخه اصلی و چندین شاخه فرعی دارد و هرچند دهانه آن عرضی 10 متری و طولی 10 تا 40 متری دارد اما عمیق کل آن 8 تا 10 کیلومتر است.

باغ‌های مرجانی، اسفنج‌های بلورین، حوضچه‌ها و منشورهای بلورینی به نامِ "کلیست" که نور را منعکس می‌کنند از زیبایی‌های خیره کننده این غار هستند. تالارهای این غار عناوینی مانند چهلستون، زیبایی‌ها، دریاچه‌، برزخ، باغ وحش، سفره عروس و چهل‌چراغ و... دارند. از اینها گذشته اشکالِ آهکی درون غار شبیه یه انسان، گوزن، عقاب، لاک‌پشت، کبوتر و تندیس‌ها بزرگ درآمده‌اند. رسوب‌های دولومیتی نیز اسفنج‌های بلورین و کریستال و باغ‌ها و مخروط‌های آن‌ها به زیباترین شکل رنگ‌آمیزی کرده‌اند. در زیر تمام این زیبایی‌ها، دریاچه‌‎ای نیز قرار گرفته که دیواره و سقف و اشکال اسرارآمیز آن را احاطه کرده‌اند.

 

غار کتله‌خور؛ راه مخفی به علیصدر

در 155 کیلومتری استان زنجان، جایی نزدیک به شهر کوچک گرماب این استان و در مسیر زنجان به خدابنده، غاری کشف شده به نامِ کتله‌خور که معنای آن خورشید است؛ نامِ تپه‌‌ای که این غار در دلش جا گرفته است. سال 2003 (سال 1381) بود که 30 کیلومتر از مسیرهای متعدد این غار را زمین‌شناسان آلمانی و سوئیسی نقشه‌برداری کردند. هرچند که سال‌های زیادی از کشفِ این غار نمی‌گذرد اما اهالی گرماب روایت‌هایی دارند از رفت‌وآمد مردم به آن. افراد مسن گرماب و روستاهای آن گفته‌اند که پدران و بزرگانشان بارها به این غار رفته‌اند و حتی یکبار نتوانسته‌اند که از آن برگردند.

از این تاریخچه که بگذریم، این غار در دوره سوم زمین‌شناسی شکل گرفته و 30 میلیون سال قدمت دارد. پیش از هرچیز این غار بر اثر نفوذ آب اسید دار و انحلال توده‌های آهک به وجود آمده که نشانه‌های آن به رنگ سفید در غار دیده می‌شود.

کتله‌خور نیز غاری سه طبقه است که تونل‌های آن استلاکتیت‌ها و استلاکمیت‌ها، قندیل‌های مخروطی ستون‌های فراوان رنگی دارد. برخی از قندیل‌های این غار از آنجا که ترکیب به همراه ندارند شفاف‌اند. غار کتله‌خور اما به طور کلی غاری آهکی است که بعضا گِل رس و خاک‌های حاوی اکسید آهن نیز در آن دیده می‌شود.

در این غار همچنین به وفور قندیل‌های گل‌کلمی دیده می‌شود که نتیجه رسوبات آهکی هستند و در گذشته تشکیل هر میلی‌متر از این قندیل‌ها 30 سال به طول می‌انجامیده است.

بر روی اشکال این غار نام‌هایی مانند شیر خوابیده، تالار عروس، دو جادوگر، نخل سوخته، اتاق عقد، شتر با جهازمریم مقدس و غیره گذاشته شده است. همچنین غار کتله‌خور سه بخش ورزشی، فرهنگی و تفریحی دارد که اولی مخصوص غارنوردان، دومی جایی برای برگزاری مراسم و سومی همان راهی است که مردم عادی از آن بازدید می‌کنند.

اما آنچه کتله‌خور را بیش از همه جالب توجه و شگفت‌انگیز می‌کند کشفِ این نکته است که این غار در نهایت به غار علیصدر در همدان خواهد رسید و اگر بنا بر گفته‌های علمی این اتفاق بیافتد و مسیر به علیصدر از این غار کشف شود، این دو غار از شگفت‌انگیزترین غارهای جهان خواهند شد.

 

غار قوری قلعه؛ غار طولانی آسیا و دنیای شگفتِ کرمانشاه

در 87 کیلومتری استان کرمانشاه و 25 کیلومتری شهرستان "روانسر" کوهی به نامِ شاهو نشسته است که غارِ قوری قلعه کرمانشاه را در خودش جای داده.

40 سال پیش، در 1355 غارشناس‌های انگلیسی قوری قلعه را شناسایی کردند و سال 1356 گروه دیگر از غارنوردهای فرانسه درباره آن پژوهش کردند و 500 متر آن را کشف کردند. محققان ایرانی اما دهه 1360 به سراغ این غار آمدند و به همت غارنوردان کرمانشاهی بخش‌های جدیدی از غار هم شناسایی شد و حالا همه این کشف‌‌ها به بیش از 3 کیلومتر رسیده است. گفته شده قدمت این غار به دوره دوم زمین‌شناسی –اواخر مزوزودیک برمی‌گردد.

اسناد تاریخی می‌گویند دلیل اینکه نامِ این غار "قوری قلعه" است، به سال‌های دور ساسانیان برمی‌گردد که دژی بزرگ و استوار به نامِ "گورا قلا" ساختند که به کردی به معنای دژ بزرگ است. روایت دیگری نیز دلیل این نام را شباهت یکی از قلعه‌های تاریخی این منطقه به قوری می‌داند.

غار قوری قلعه که به عنوان یکی از 7 اثر طبیعی ملی ثبت شده، 13 کیلومتر طول و 3 هزار متر عمق دارد و منابعی آن را به همین دلیل بزرگترین غار آبی آسیا نامیده‌اند. اگر به کرمانشاه بروید و سری به این غار نزنید ضرر کرده‌اید.

قوری قلعه غاری با یک تونل است که آهک‌ها در طی زمان اشکال زیبای استلاکمیت‌ها و استلاکتیت‌های زیادی را در آن ایجاد کرده‌اند.

تالارهای مریم و کوهان شتر در قسمت اول این غار و تالارهای بلور و عروسی و تونل آبی منحصر به فرد غار به نام تونل برزخ نیز در قسمت دوم غار قرار دارد.

تونل برزخ این غار را یکی از وحشتناک‌ترین مسیرها در غارهای ایران می‌دانند که طولی 500 متری و عرضی 3 متری دارد و عمقِ آب نیز 1.5 متر است.

دمای داخلی این غار 7 تا 11 درجه است و رطوبت غار 89 درصد که با حضور در غار آن را به خوبی احساس خواهید کرد.

تالار بلور و تالار عروس از بخش‌های این غار است که قندیل‌های پرده‌ای و کف و ستون کریستالی زیبایی دارد. جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین جای غار را شاید بتوان حوضچه آن دانست که قندیل‌ها در آن به شک پرده‌ای کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و اگر به آن‌ها ضربه آرامی بزنید صدایی شبیه به موسیقی به گوشتان خواهد رسید. نام این تالار بتهوون است.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: