بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

از کجا لباس سنتی بخریم؟

از کجا لباس سنتی بخریم؟

خیلی از ما، به هر شهری که برویم دنبالِ بهترین کالای سنتی آن شهریم و بسیاری وقت‌ها این کالا چیزی است که بخواهیم از آن استفاده کنیم؛ مانند کفش و کیف سنتی، لباس محلی و روسری‌های خاصِ هر منطقه. البته دیگر سال‌هاست که خبری از آن طرح‌ها و رنگ‌ولعاب‌های اصیل نیست اما هنوز هم می‌توان لباس‌های سنتی و بومی را گاه‌گاه و در ترکیب‌های مدرن و سنتی پیدا کرد. اتفاقا این نوع از پوشش طرفداران زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم برخی از این شهرها را معرفی کنیم که اگر گذرتان به آن‌جا افتاد سری هم به پوششِ سنتی آن بزنید. با ایران‌پلنر همراه شوید.

 

فرش و گلیم را از کجا بخریم؟

بر کسی پوشیده نیست که ابریشم شهر قم چه ظرافتی دارد. از دیرباز قالی‌بافی در میان عشایر و روستاییان قم رواج داشت. نزدیک به 100 سال پیش اما قالی‌باقی قم روند جدیدی پیدا کرد چرا که بازرگانان کاشان دارهای قالی‌اشان را به قم منتقل کردند و این هنر در قم باقی ماند. آنچه که امروز درباره قالی‌بافی قم شهره است، ابریشم‌های آن است که نقوش و رنگ‌آمیزی بی‌نظیری دارد. پس این شهر یکی از شهرهای خرید قالی است.

اگر به دنبال گلیم باشم باید به سراغ کرمان برویم. افشارهای کرمان ازگذشته تا امروز قالی‌های گره‌دار و گلیم‌های زیادی می‌بافته‌اند که طرح‌های ظریف و رنگ‌های زنده آن‌ها منجر شده تا امروز نیز بسیاری به دنبال گلیم کرمان باشند. گلیم سیرجان از بهترین گلیم‌های استان کرمان است.

اما به فرش کاشان می‌رسیم. بد نیست پیش از هرچیز بدانیم که قالی 130 ساله‌ای از کاشان در موزه ابریشم ژاپن به نمایش درآمده تا بیش‌تر پس به ارزش فرش کاشان ببریم. در طول تاریخی بسیاری همچون آنتوان شرلی و کارترابت، مبلغ مسیحی، که به کاشان آمدند قالی‌ها و قالیچه‌های کاشان را ستوده‌اند. امروز نیز کاشان یکی از مراکز بافت قالی در ایران است و آنقدر معروف است که بسیاری به انداختن فرش کاشان در خانه‌اشان افتخار می‌کنند.

فرش‌های گل‌ریز تبریز و قالی‌های ابریشم آن نیز از پرطرفدارترین فرش‌های امروز است. قالی تبریز نقش مهمی در خانه‌های ایرانی امروزی دارد و با وجود قیمت بالا بسیاری تلاش می‌کنند تا حتی یک تخته از این فرش را در خانه‌اشان داشته باشند.

هرچند این شهرها از مراکز مهم فرش، قالی و گلیم در ایران هستند، اما شهرهای دیگر هم به میزان زیادی نقش مهمی در این صنایع دستی دارند که مردمِ زیادی نیز آن‌ها را می‌خرند؛ همچون فرش نایین و نهاوند و یا گبه شیراز.

 

گیوه از کجا بخریم؟

گیوه پوشش پا است. شاید زمانی محبوبیت خودش را از دست داده بود اما حالا گیوه یکی از محصولات سنتی پرطرفدار است. حتما شما هم دیده‌اید افرادِ علاقمند به هنر و هنر ایرانی را که کفش‌های گیوه به پا کنند. البته فواید گیوه منجر شده به جز این افراد، افراد بسیارِ دیگری نیز بدشان نیاید در کنار دیگر کفش‌هایشان یک جفت کفش هم داشته باشند.

اما بهترین گیوه‌ها را کجا می‌توان یافت؟ نودشه یکی از شهرهایی است که گیوه‌های آن معروف‌اند. نودشه از توابع شهرستان پاوه است و سالیان سال است که مردمانش به گیوه‌بافی مشغول‌اند. مشغولیت 5 هزار نفر در این شغل اتفاق خوبی است.

بروجن، شهرکرد، فرخ‌شهر، فارسان و سامان نیز شهرهای چهارمحال و بختیاری هستند که هنرمندان زیادی در زمینه رویه بافی و گیوه دوزی دارند.

از طرفی مریوان را شهر ملی کلاش بافی می‌نامند. این شهر مدتی پیش در کنار گلیم سیرجان و سفال سیستان کاندید جهانی شدن بود. بر اساس آمار در حال حاضر نزدیک به 11 هزار نفر در مریوان به کلاش بافی مشغول‌اند. از همین رو این شهر نیز یکی از بهترین شهرها برای خرید گیوه و کلاش است.

 

لباس ترکمن از کجا بخریم؟

گلستان منبع لباس ترکمن است. پوشش ترکمن از رنگارنگ‌ترین و زیباترین پوشش‌ها در ایران است و به همین دلیل نیز امروزه بسیاری به دنبال آن هستند. شاید در خیابان مانتوهایی با طرح و دوخت و رنگ ترکمن دیده باشید که در تن زنان است؛ حال آنکه آن لباسِ شبیه به مانتو در اصل لباسی مردانه است. جنس لباس‌های ترکمن، ابریشم، پوست کتان و پنبه است و به همین دلیل ارزش بالایی نیز دارند. بیش از هرکجا استان گلستان بهترین جا برای اصیل‌ترین خرید از این نوع پوشش است. ناگفته نماند چندسالی است لباس‌های ترکمن در تهران خرید و فروش خوبی دارد و مردان و زنان ترکمن به خصوص در جمعه بازارِ پارکینگ پروانه محصولات ترکمن‌ها را به فروش می‌رسانند.

 

روسری کلاقه‌ای را از کجا می‌شود خرید؟

از اسکو تا عشق‌آباد با روسری‌های چاپ باتیک؛ این عنوان گزارشی تصویری است که مدت‌ها پیش در خبرگزاری‌ها منتشر شد تا نشان دهند کلاقه‌ای چطور و کجا تولید می‌شود. اسکو شهری در آذربایجان شرقی است که تولیدات روسری‌اش را به عشق‌آباد هم می‌فرستد. اگر به این شهر بروید به خال زده‌اید و می‌تواند روسری‌های بزرگ سنتی یا کلاقه‌ها را در تنوع بی‌نظیر ببینید و بخرید. البته این روسری‌ها نیز سال‌هاست در شهرهای دیگر ایران به فروش می‌رسند و به خصوص در تهران در میان زنان طرفداران زیادی دارند. در شهرها و استان‌های دیگر ایران نیز این روسری پیدا می‌شود؛ همچون تبریز و اردبیل.

 

چرم تبریز را از کجا بخریم؟

از نامش معلوم است که باید به کدام شهر بروید. بازار قدیم تبریز، چرم معروف این شهر را نیز می‌فروشد و در سایر بوتیک‌ها و پاساژهای شهر هم این چرم پیدا می‌شود. حتی گاه می‌بینیم که می‌گویند "چرمش تبریزه و دوختش ترک!". اما فقط تبریز نیست که چرم تبریز می‌فروشد. بیش از هرکجا این چرم در تهران شناخته شده است. چرم‌فروشی‌های تهران و به خصوص راسته خیابان فردوسی چرم‌ تبریز را به وفور و در شکل و رنگ‌های مختلف می‌فروشند.

 

شلوار بندری زنانه از کجا بخریم؟

شلوار بندری پوشش گران‌قیمت زنان جنوب ایران است. این شلوارها را هنرمندان صنایع دستی میناب، بندرعباس، جزیره قشم و هرمز می‌دوزند که از زیر زانو تا مچ پا طرح‌های بی‌نظیر، رنگارنگ و هنرمندانه‌ای رویش نقش بسته است. تولید کنندگان این شلوارها زنان و دختران هنرمندی هستند که در خانه با چارچه، کش، کاربن، نقشه، سوزن کمه، گلابتون و پولک دست به تزیین شلوارهای بندری می‌زنند. این شلوار هرچند به دلیل رنگ‌های تند و دوخت خاص، پوششی نیست که بتوان همیشه از آن استفاده کرد اما شلوار محبوبی است و بسیاری دوست دارند آن را به عنوان یک صنایع دستی ارزشمند داشته باشند. بندر عباس و مینای دو شهری هستند که می‌توان از آن‌جا شلوار بندری خرید و البته در شهرهای دیگر جنوب همچون بوشهر و هرمزگان نیز این شلوار یافت می‌شود.

 

پته از کجا بخریم؟

پته‌دوزی بیش از هرکجا خاص کرمان است. پته نوعی رودوزی است؛ پارچه‌ای که روی آن پته‌دوزی می‌شود ضخیم و پشمی است و به آن عریض می‌گویند. دختران و زنان خانه‌دار که بیشترین هنرمندان این محصول هستند با سوزن نقش‌های رنگینی-بیش‌تر به رنگ لاکی- روی این پارچه می‌نشانند که انعکاسی از باورها و پندارهای شخصی‌اشان است. از همین رو این هنر در تاریخ فرهنگی کرمان نقش مهمی دارد. بهترین پته‌ها این صنایع دستی ناب کرمان را بهتر است از خود کرمان بخریم.هرچند که بیشتر ما پته را به عنوان محصولی می‌شناسیم که در قالب رومیزی، روفرشی و مورد استفاده کالاهای خانه است، اما پته‌دوزی این روزها به پوشش نیز راه پیدا کرده و کیف‌وکفش و مانتوهایی با تزیینات پته نیز در کرمان و شهرهای دیگر به فروش می‌رسند.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: