بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بزن بریم شمال!

در این حال و هوای بارانی و زیبا، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، بستن بار سفر و راهی شمال کشور شدن است. شمال سر سبز و خوش آب و هوا که قدم زدن در جنگل‌های بارانی و دیدن موج‌های بلند دریایش حال و هوایی وصف نشدنی برایمان دارد.

این بار ما هم پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به شمال کشور خصوصاً استان گیلان بزنید. قرار است خیلی از مکان‌هایی که پشت دار و درخت‌های سر به فلک کشیده شده‌اش مخفی شده‌اند را با هم ببینیم. پس با ایران پلنر همراه باشید تا با رفتن به شمال کشور تجربه سفری متفاوت و هیجان انگیز داشته باشیم.

 

خُمام

خمام یکی از بخش‌های رشت در استان گیلان است و از نظر محلی‌ها معناهای متفاوتی دارد. بعضی‌ها معتقدند در قدیم در هر خانه خم‌های آب وجود داشته و به همین جهت به آن خمآب می‌گفتند. برخی دیگر می‌گویند نام اولیه خمام، خوبان بوده است. عده‌ای دیگر هم بر این باورند که خو مام در زبان به معنی سرزمین من است و از این رو این منطقه زیبا خمام نام گرفته است. در هر حال نام این منطقه از هر چه گرفته شده باشد، بسیار سرسبز و زیباست و موش کور مدیترانه‌ای یا به زبان محلی گیل موش در آنجا بسیار دیده می‌شود. خمام بر سر راه رشت و انزلی قرار گرفته است و به یخ در بهشت‌هایش معروف است که طعم فوق العاده ای دارند. پیشنهاد می‌کنیم در گذر از خمام حتماً طعم بی نظیر یخ در بهشت هایش را بچشید و سپس مسیر را با طعمی بهشتی ادامه دهید.

از این جا به بعد چند مسیر پیش رو داریم:

 

- از خمام به بندر انزلی

از خمام که بخواهیم راهی بندر انزلی شویم حدود ۲۲ کیلومتر راه است. شهری بندری و زیبا که بخشی از محیط زیست طبیعی آن را دریا و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می‌دهد. از قدیم به آن دورازه اروپا می‌گفتند. زیرا در دوره صفویه مورد توجه روس و انگلیس قرار می‌گیرد و توقفگاه کشتی‌های تجاری می‌شود و از آن روزگار روز به روز بر رونقش افزوده می‌شود.

تالاب انزلی

به جنوب شرقی انزلی که برویم، به معروف ترین تالاب کشور می رسیم که زیبایی فوق العاده اش را مدیون لاله مردابی است. این لاله که که برگ‌هایش صورتی و پرچم درون آن زرد رنگ است به نمادی برای این تالاب تبدیل شده است. هر زمان آن جا باشید جلبﮏ های سبز رنگ بر روی آب‌هایش شناورند و پر است از پرندگانی چون حواصﯿل، مرغابی و ماهی سفید و کپور و... پاییز که شود بهترین زمان پرنده نگری در این تالاب است. این فرصت استثنایی را از دست ندهید.

مجتمع گردشگری منطقه آزاد انزلی

۱۰ کیلومتر که از بندر انزلی به سمت شرق برویم، مجتمعی تفریحی و هیجان‌انگیز وجود دارد که آدمی را سر ذوق می‌آورد. خرید کردن از این مراکز زیبا و نوین با قیمت‌های مناسب، لبخند رضایتی بر لبانمان می‌آورد؛ مرکز خرید کاسپین (ستاره شمال) و ونوس، از جمله این مراکز خرید هستند.

عمارت شهرداری بندر انزلی

در بالای پارک بلوار، در محوطه مرکزی شهر، ساختمانی وجود دارد که مربوط به دوره پهلوی اول است. این عمارت دو طبقه، میان باغ زیبایی با درخت‌های سرو و بید مجنون قرار گرفته و پلکان دو طرفه‌اش سازه‌ای منحصر به فرد است. دیدن محل ترنم موزیک یا حافظیه را در عمارت شهرداری از دست ندهید.

 

- از خمام به لاهیجان

از خمام به لاهیجان حدود ۷۴ کیلومتر راه است. اما آنقدر جاذبه‌های دیدنی در مسیر است که طولانی بودنش به چشم نمی‌آید. از جاده‌ای باریک به سمت آستانه اشرفیه رهسپار می شویم. دو طرف جاده پر است از شالیزارهای طلایی که با وزش باد به رقص در آمده‌اند. پس از آستانه به سوی سیاهکل رفته و سپس سفر را در لاهیجان به پایان می‌رسانیم.

   آستانه اشرفیه

این شهر به دلیل وجود آرامگاه سید جلال‌الدین اشرف به آستانه اشرفیه معروف است. قدمت این شهر بسیار زیاد است و اهالی اش علاوه بر کشاورزی، در کارگاه‌های صنعتی به کار مشغولند.

امامزاده سید جلال الدین اشرف

امامزاده سید جلال الدین اشرف از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و تنها برادر تنی امام رضا (ع) بوده است. این امامزاده آنقدر در میان اهالی از اعتبار برخوردار بوده، که شهر را به اسم او نامگذاری کرده‌اند.

بازار سنتی پشت حرم

اگر روزهای دوشنبه یا پنج شنبه به این شهر سفر کنیم، می‌توانیم در کنار حرم مطهر جلال الدین اشرف، مردان و زنانی را ببینیم که اجناسی مانند مرغ، تخم مرغ، رنج، کنف، ابریشم، بادام زمینی، صنایع دستی و انواع سبزی‌ها را برای فروش به این منطقه آورده‌اند و منظره‌ای پر جنب و جوش و رنگارنگ را ایجاد کرده‌اند. پس از زیارت، رفتن به این بازار بسیار لذت بخش است.

آرامگاه دکتر معین

در کنار حشمت رود، درون پارکی کوچک و سرسبز، آرامگاه بزرگ مردی قرار گرفته که ادبیات معاصر ایران تا حدود بسیار زیادی به او مدیون است. سر تا سر پارک را درختان ﭼنار، صنوبر و شمشاد در برگرفته و آرامگاه دکتر به شﮑل ﭼند ضلعی با طاق‌های هلالی در وسط آن جای گرفته است. دیداری از این مرد فرزانه کرده و مسیر سفر را ادامه می‌دهیم.

   سیاهکل

سیاهکل آبادی کنار کوه با شیب تند است که مهمترین قسمت آن دیلمان است. در قرون گذشته این منطقه مقر حکومت دیلمیان بوده است. نرسیده به دیلمان دو جاذبه دیدنی وجود دارد.

آبشار لونک

از جاده کوهستانی سیاهکل به سمت دیلمان بین جنگل‌های پرپشت گیلان که حرکت کنیم، به آبشاری زیبا می رسیم به نام آبشار لونک. این آبشار به واسطه عبور رودخانه‌ای با آب بسیار خنک ایجاد شده و میان درختان سر به فلک کشیده جریان دارد. اگر با دقت گوش کنیم علاوه بر نوای آرامش بخش آب می‌توانیم صدای پرندگانی خوش و خرم که در حال زندگی در یکی از بهترین مناطق ایران هستند، بشنویم.

کاروانسرای تی تی

تی تی به زبان گیلکی به معنای شکوفه است که تی تی خانم، عمه یکی از شاهان صفوی، آن را به نام خود بنا کرد. ساختمانی از سنگ و آجر بر پای تپه‌ای نسبتاً بلند و سرسبز که در مسیر راه کاروانی دیلمان به لاهیجان بر سر دوراهی رودخانه باباکوه و میثم رود قرار دارد. این کارونسرا آنقدر زیباست که شما را مدهوش می‌کند.

   لاهیجان

به هر سمت این شهر که نگاه کنیم، صحنه‌ای توصیف نشدنی از طبیعت بکر را مشاهده خواهیم کرد که در هر فصلی از سال زیبایی‌های خاص خود را دارد. آب و هوایش لطیف است و چون در مسیر جاده ابریشم قرار داشته آن را لاهیجان یعنی شهر ابریشم نامگذاری کرده‌اند.

میدان کاشف السلطنه- موزه چای

حاجی محمد میرزا کاشف السلطنه یا پدر چای ایران در نزدیکی میدان آرمیده است و موزه چای ایران در آرامگاهش بنا شده است. در این موزه هر چه از چای بخواهید می‌یابید.

مقبره شیخ زاهد گیلانی و یا قبر دختر تیمور لنگ

یکی از زیباترین قسمت‌های سفر دیدن مقبره شیخ زاهد است که در کنارش مقبره‌ای ناشناخته قرار گرفته به نام قبر دختر تیمور لنگ. شیخ زاهد از صوفیان بزرگ ایران بوده و مقبره اش میان مزارع چای بسیار دیدنی است. می‌گویند دختر تیمور لنگ در زمان حیات شیخ به وی پناه آورده و پس از مرگ همان جا به خاک سپرده شده است.

۳ اثر زیبا در اطراف میدان وحدت لاهیجان

مسجد جامع لاهیجان

در ضلع شمال غربی میدان چهار پادشاه یا همان میدان وحدت امروزی مسجد جامع لاهیجان قرار گرفته که قدمتش به قرن چهارم هجری می‌رسد و دیدنش خالی از لطف نیست.

حمام تاریخی گلشن

در آن سوی میدان حمام تاریخی گلشن قرار گرفته که در زمان فتحلی شاه قاجار در سطح وسیع و با عظمت و زیبایی بسیار خاصی ساخته شد. این حمام هم مورد استفاده عوام بوده و هم خواص و با اینکه بازسازی شده اما هنوز زیبای های خود را دارد.

بقعه چهار پادشاه

در نگاه اول نقاشی‌های زیبای این بنا چشم را خیره می‌کند. این بنا که آرامگاه برادران کیایی از فرمانروایان گیلان است به بقعه چهار پادشاه معروف است.

 

فراموش نکنید هنگام بازگشت از سفر، حتماً عطر و طعم چای لاهیجان را با خود همراه کنید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: