بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

از لحظه شروع شورش تا سوت پایان جنگ در عکاسی با موبایل در سفر -1

از لحظه شروع شورش تا سوت پایان جنگ در عکاسی با موبایل در سفر -1

مطالب مرتبط

برای تصمیم گرفتن در مورد بعضی موضوعات در زندگی، اصلا نیازی به فکر کردن نیست.

آره، فکر نکن، فقط توش غرق شو و از داشتن و بودنش لذت ببر.

مثل عکاسی توی سفر. یادم نمیاد برای عکاسی کردن توی سفر فکر کرده باشم.

اگر بارون نیاد، اگر حوصلم بیاد، اگر کارام بهم فرصت بده، اگر دوربین خوب خریده بودم و ... ، نه همراه خوبی نیستم برات اگر میخوای چشمات رو نبندی و ازش لذت نبری.

می دونم ممکنه صد بار مثلا بخاطر شرایط کاری رفته باشی اصفهان، تبریز، شیراز یا گیلان و همیشه ازشون کلی عکس یادگاری داشتی. اما عکاسی توی سفر فقط برای خاطره ساختن و یادگاری کردن روزها نیست. من همیشه بعد از کلی جلسه خسته کننده توی سفرهای کاری، خودم رو به دوربینم میرسونم تا حداقل نور عصرگاهی رو از دست ندم. چون عکاسی توی سفر، برای تفریح رفته باشی یا برای کار، حال روزت رو خوب میکنه. وقتی پشت دوربین یا موبایلت می ایستی و لنزش رو میگیری به سمت یک تصویر زیبا، اون لحظه در تنها نقطه امن و بی قضاوت دنیا ایستادی. جایی که میتونی برای دل خودت و برای کودک درون خودت یک تصور زیبا داشته باشی و اصلا هم مهم نباشه دیگران راجبش چی فکر میکنن.

ما آدمها همیشه وقتی از کسی یا چیزی شروع به عکاسی میکنیم که احساسمون بهش میگه زیبا ، و عکاسی کردن ما از اون صحنه ، یک تایید باشکوه عامدانست.

پس چشمات رو ببند و بیا بریم توی سفرهامون از عکاسی لذت ببریم.

می خوام در مورد چند نکته مفید و خلاقانه صحبت کنم که بتونیم توی سفر حتی با حداقل امکانات از عکاسیمون بیشتر لذت ببریم.

  1. هر چی سبکتر بهتر

وقتی از محل اقامتتون به قصد گردش و عکاسی بیرون می زنید، و احتمالا ترجیح می دهید از دوربین عکاسی به جای موبایل استفاده کنید. لطفا ابزارهای زیاد از حد برای عکاسی با خودتان نبرید.

همراه داشتن سه پایه، فلاش، لنزهای متعدد، کوله پشتی های مخصوص و ... چندان مفید نیست. چراکه حمل این وسایل در گرمای تابستان و یا سرمای زمستانی فقط باعث خستگی، فرسودگی، از دست دادن انرژی، ایجاد گرسنگی و تشنگی شده و کندی حرکت نسبت به بقیه اعضای گروه و یا خانواده را برای شما به همراه دارد. این مهم ترین عاملی است که شما را از عکاسی خسته می کند.

از سوی دیگر، سنگین بودن در حرکت، موجب عدم چابکی شما و از دست دادن فرصت های خلاقانه در عکاسی خواهد شد. نشستن و قرار گرفتن در زوایای پایین تر ، و یا بالا رفتن برای ایجاد زوایا مختلف و هیجان انگیز ، نیازمند چابکی شماست. پس یک دوربین ساده یا موبایل برای عکاسی از موقعیت های گردشگری در سفر، کافی است.

  1. سنجاق ها را باز کنید

وقتی مقابل یه بنای تاریخی جذاب یا یک موقعیت بسیاز زیبای طبیعی ایستاده اید. حتی وقتی قصد دارید از همسر زیباتون عکاسی کنید ، همیشه یک نکته مهم را در نظر بگیرید.

اجازه ندهید هیچ موجود و یا شیءِ اضافی خودش را به چارچوب عکس شما (اصطلاحا) سنجاق یا تحمیل کند. چون شما مشغول لذت بردن از تصویری که احساساتتان را برانگیخته هستید.

پس حوصله کنید و هوشمندانه اجازه بودن هر چیز اضافی را، که تمرکز و نگاه بیننده عکستان را از روی سوژه اصلی شما به خود جلب میکند، ندهید.

رعایت این نکته یک عکس حرفه ای به شما خواهد داد.

  1. با موبایل ماکروگرافی می کنیم

پیشنهاد میکنم با کمی وسواس و شیطنت، دست به یک کار هیجان انگیز بزنید.

اگر با موبایل در سفر عکاسی می کنید، حتما می توانید عکس ماکرو هم از حشرات بگیرید. بله در سفر و با موبایل میتوانیم عکس ماکرو داشته باشیم.

دستور پخت، به وسیله یک نی نوشابه یا کلید و یا هر چیز دیگری، یک قطره کوچک آب روی لنز موبایلتان بگذارید. دقت کنید که قطره آب دقیقا روی لنز موبایل باشد و بیرون نیوفتد.

سپس با دقت و البته کمی سرعت، گوشی موبایل را روی مورچه، حشره یا گیاه مورد علاقه تان ببرید و سعی کنید تا حد امکان به سوژه نزدیک شوید.

با این تکنیک می توانیم یک عکس ماکرو داشته باشیم. بله ما موبایلی ها هم می توانیم، امتحان کنید.

  1. تا می توانید زیرآبی بروید

یک تکنیک ساده و خوب برای افرادی که علاقمند هستند، با عکسهای موبایلیشون بشدت نسبت به بقیه متفاوت بوده و البته دنبال کننده های ویژه ای در شبکه های اجتماعی داشته باشند. از این تکنیک جایی استفاده کنید که دریا، رودخانه و یا آب نمایی در کار باشد و نیز دلتان بخواهد مثل یک عکاس حرفه ای تصاویر هیجان انگیزی از زیر آب خلق کنید.

گوشی موبایل را داخل یک لیوان شیشه ای، تمیز و خشک ، به صورتی که دوربین آن در انتهای (کف) لیوان قرار بگیرد، بگذارید.

 حالا با دقت لیوان را تا جایی که آب وارد آن نشود، داخل آب فرو ببرید و شروع به عکاسی کنید.

این عالیه، شما با موبایل عکس هایی را از زیرآب گرفته اید. پیشنهاد میکنم از این تکنیک نهایت استفاده رو ببرید. مثلا سعی کنید عکسهایی بگیرید که نیمی از تصویر زیرآب و نیم دیگر روی آب را نشان دهد. یا حتی خلاقانه تر، وسیله ای را روی آب شناور کنید و از آن عکاسی کنید. از شنا کردن کسی با حباب های هوا اطراف صورتش، از زیر آب عکس بگیرید. در عمق های بسیار کم و ساده از شناور بودن یا آب خوردن حیوان کوچکی مثل مرغ های دریایی، گربه، سگ و لاک پشت قافل نشوید.  و بله حالا می توانید به بینهایت سوژه های بامزه داخل آب فکر کنید و از عکاسی کردن لذت ببرید، زودتر امتحانش کنید.

  1. شکارچی های دوست داشتنی

موقعیت جذابی را که دیده اید ، قاب بندی کنید و منتظر لحظه مناسب باشید. مانند یک شکارچی، وقتی چیزی نظرتان را جلب کرد، محل مناسب برای ایستادن را پیدا کرده و قاب بندی کنید. حالا فقط باید صبور و متمرکز باشید تا سوژه خودش را در دام شما بیاندازد. و آنوقت شروع به شاتر زدن کنید. ممکن است شما در حال بازدید از یک محوطه تاریخی کم نظیر باشید. یا در سطح خیابان با یک مراسم بومی، آیینی یا ملی روبرو شوید. همه اینها فرصت بسیار مناسبی است که بتوانید از حضورتان در این موقعیت یک حس و خاطره خوب بسازید.

  1. ضد نور نباشیم

یک فرمول ساده؛ موبایلتان را روبروی نور آفتاب نگیرید. نور آفتاب باید همیشه سمت چپ، راست و یا پشت سر شما به عنوان عکاس باشد.

  1. سایه بازی

از سایه های صبحگاهی و عصرگاهی که بر اثر تابش نور مایل آفتاب ایجاد می شوند ، خصوصا در اماکن گردشگری غافل نشوید. نور مایل خورشید سایه های بسیار زیبایی را روی ابنیه تاریخی و موقعیت های طبیعی ایجاد می کند. حتی با تابش نور مایل خورشید روی نیمی از چهره سوژه شما ، سایه شگفت انگیزی بر نیم دیگر صورت او نقش می بندد.

در این بخش پیشنهاد میکنم، در عصر یک روز آفتابی، کنار ساحل بروید و کودکتان را پشت به دریا قرار دهید. از اینجا به بعد چرخ فلک به شما کمک خواهد کرد. خواهید دید که نور مایل و بسیار زیبایی از خورشید به صورت سوژه شما می تابد. پشت سر او یک خط افق زیبا، آسمانی آبی و دریایی که بعضی قسمت های آن زیر نور مایل می درخشد قرار گرفته است.

به نظر من هر انسانی این عکس را به همسر و فرزند خود بدهکار است.

یک یادداشت بسیار مهم و کاربردی، به علاوه  8 تا تکنیک هیجان انگیز جدید هم برای عکاسی با موبایل در سفرهاتون نوشتم، که میتونید همینجا بخونید.

 

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: