بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

از لحظه شروع شورش تا سوت پایان جنگ در عکاسی با موبایل در سفر -2

از لحظه شروع شورش تا سوت پایان جنگ در عکاسی با موبایل در سفر -2

مطالب مرتبط

در پست قبل راجب به 7 تا نکته از بحث عکاسی با موبایل صحبت کردیم.

برای مقدمه میخوام خیلی خلاصه، موضوع بسیار مهمی رو مطرح کنم که توجه به اون ، برای علاقمندان به عکاسی ضروری است.

برای اینکه عکاس خوبی باشید، عوامل بسیاری وجود دارند که میتونم بگم در پایان یک لیست بلند بالا، ابزار و تجهیزات متفاوت و گران قیمت قرار گرفته اند. من و بهترین همکارانم در همه کشورهای جهان، برخی از بهترین عکس های زندگیمون رو با موبایل گرفتیم، و البته با اونها جایزه های متعددی هم بردیم.

اصلا مهم نیست که وقتی داری توی یک موقعیت جذاب گردشگری قدم میزنی و لذت می بری ، چه ابزاری برای عکاسی توی دستات داری، مهم اینکه چی می بینی؟ و چطور می بینی؟ و البته چرا؟

حالا ادامه ماجرا از تکنیک شماره 8.

 

  1. ترکیب بندی

عمارت ها و ابنیه تاریخی؛ طاق ها، گچ بری ها و تزیینات ویژه ای دارند. این بهترین فرصت برای یک ترکیب بندی زیبا و گرفتن عکس هاییست که بتوانید در آلبوم عکس های خود به اشتراک بگذارید.

 مثلا وقتی در یک عمارت تاریخی قدم می زنید، سعی کنید هم عکسهایی منظم و با ترکیب بندی مناسب از کلیت عمارت یا بنا بگیرید و هم ، عکسهایی از تقارن های هندسی معماری، جزئیات طراحی و سایر امکانات موجود در بنا تهیه کنید.

  1. پیشنهاد نه خواهش می کنم ، از مردم نترسید

 خودتان را معرفی کنید ، خوش وبش کرده و عکاسی کنید. لبخند پهنی روی صورت داشته باشید و از افرادی که در حال بازدید از یک موقعیت گردشگری هستند اجازه بگیرید که برای گرفتن یک عکس بهتر به شما کمک کنند. فرصت های بسیاری پیش می آید که در فرآیند بازدید از یک موقعیت گردشگری، متوجه حضور ناآگاهانه یک گردشگر در محلی می شویم که بنظرمان، همه چیز عالی است و عکس فوق العاده ای می شود. مثلا فردی ناآگاهانه کنار یک درب ایستاده و نور خورشید بسیار زیبایی روی صورت او افتاده است. از قضا این درب هم یک نقش و نگار بسیار زیبای سنتی دارد. یا مثلا فردی زیر یک درخت زیبا روی یک صندلی عمومی شهر در کنار یک رودخانه نشسته است. خب همه چیز محیاست. ذوق شما دست از سرتان بر نمی دارد و بیرحمانه دلتان می خواهد از این صحنه به راحتی نگذرید. پس چرا خجالت میکشید ؟! ، چرا دزدکی یک عکس از دور می گیرید و فرار می کنید ؟! 

شما در یک سفر هستید و پشت دوربین خود برای لذت بردن ایستاده اید. هیچ کس شما را تحقیر نمیکند اگر با یک لبخند زیبا جلو بروید و سلام کنید.

خودتان را معرفی کنید و به او بگویید جای بسیار زیبایی ایستاده و شما دلتان میخواهد با موبایل یا دوربینتان از این صحنه عکاسی کنید. همین، به همین سادگی.

بعد از پایان عکاسی مجددا سراغ او بروید، تشکر کنید و عکستان را به او نشان بدهید. از او یک ایمیل یا ارتباط مجازی بخواهید تا عکس را برایش بفرستید.

بعد از ارسال این عکس اتفاق جالبی خواهد افتاد ، بوووووووم!!! شما یک طرفدار جدید برای عکس های خود پیدا کرده اید.

*هم عکس خوبی گرفتید ، *هم بیشتر لذت برده اید ، *هم از یک گفت وگو خاطره ساخته اید ،    *هم به سوژه خودتان یک عکس خوب هدیه داده اید ، *هم یک طرفدار جدید پیدا کرده اید.

این راز لبخند زدن و نترسیدن از مردم است.

  1. انعکاس بازی

به انعکاس های موجود روی آب و سنگ های براق توجه کنید، قاب های جدید بسازید و از عکاسی بیشتر لذت ببرید.

  1. بازی گوشی

خلاق باشید و زوایای جدید را برای عکاسی امتحان کنید. مثلا موبایلتان را در ارتفاع بسیار کم و یا حتی روی زمین قرار دهید. یا روی یک بلندی بایستید. با گیاهان، درخت ها و آثار معماری قاب های جدید بسازید.

بسیاری از عکس های جذاب و حرفه ای در یک جایگری مناسب برای عکاس نهفته هستند.

پس تجربه کنید و اجازه بدهید ذهنتان کنجکاوی کند.

  1. پانوراما بگیرید

فرمت پانوراما که در گوشی های موبایل قرار دارد، موقعیت های متنوعی برای عکاسی طنازانه فراهم می آورد. اما اینبار برعکس همیشه، گوشی موبایل خود را بصورت عمودی در دست بگیرید و عکس های خلاقانه بسازید.

  1. از لحظه شروع شورش تا سوت پایان جنگ در عکاسی با موبایل

وقتی فرد مشخصی را در محل معینی قرار نداده اید تا از او عکس بگیرید و اتفاقا از یک موقعیت گذرا عکاسی می کنید ، سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

 الف) جای گیری مناسب  ب) قاب بندی دقیق  ج) حذف موارد اضافی که ممکن است خودشان را به قاب بندی شما تحمیل کرده باشند  د) مثل یک شکارچی برای وقوع لحظه مناسب صبر و حوصله کنید   هـ) وقتی همه چیز درست است و لحظه مناسب فرارسیده است ، از این فرصت استفاده کرده و چندین عکس پیاپی بگیرید تا بعدا بهترین را انتخاب کنید.

  1. با موبایل ویرایش کنید

ویرایش کردن عکس، یکی از لذت بخش ترین بخش های یک روز عکاسی، گشت زنی و خوش گذرانی در سفر است. این روزها برنامه ها و نرم افزارهای موبایلی بسیار با کیفیتی برای ویرایش عکس موجود است. حتما دانلود کنید و از ویرایش کردن عکس هایتان لذت ببرید. اما، تاکید میکنم در ویرایش عکس زیاده روی نکنید. در بخش ویرایش، مقرر است که کمی به درخشش و مفهوم تر شدن عکستان کمک می کنید. بنابراین قرار نیست که عکس دیگری بسازید و همه چیز را نابود کنید.

من معمولا گشت زنی و عکاسی در سفر را از صبح زود شروع میکنم، حتی گاهی از طلوع. ظهر روزهای گرم به کافه ها پناه میبرم و در حین استراحت عکسهایی را که با موبایل یا دوربینم گرفتم مرور و ویرایش میکنم. حتی می توانید شب ها بعد از یک روز ماجراجویانه ، به استراحت بنشینید و پس از ویرایش عکسهای انتخابی، آنها را در شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده و از تجربه خوبتان با بقیه صحبت کنید.

  1. عکس قفل گوشی

در آغاز هر سفر یک عکس از «پاسپورت یا کارت ملی ، کارت ویزیت یا کارت هتل محل اقامت» خود با دوربین و موبایلتان بگیرید. عکس گرفته شده با موبایل را، برای عکس قفل گوشی خود بگذارید. این مهم در سفر برای موقعیتی که احتمالا گوشی موبایل یا دوربینتان را گم کردید، بسیار کار آمد است.

 

و البته بسیاری موارد دیگر که متاسفانه در فرصت این مقاله نیست.

دوستای خوبم، عکاسی در سفر و خیابان مثل ماهیگیریه، که البته بنظر من گرفتن ماهی هیجان انگیزتر از خوردن اون هستش. پس تجربش کنید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات:
فرید Ghasemi
1397/2/1 05:04
دستتون درد نکنه
0 نفر پاسخ داده اند
فرید Ghasemi
1397/2/1 05:04
چه جالبببب
0 نفر پاسخ داده اند