بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بازی های ایرانی (2): طناب کشی، بازی دیروز، ورزش امروز

بازی های ایرانی (2): طناب کشی، بازی دیروز، ورزش امروز

مطالب مرتبط

زمانی که کودکان به دنبال هم می‌دویدند و با شور و شادی طناب‌ها یا بندهایی که در دست داشتند، می‌کشیدند، هیچ کس فکر نمی‌کرد که ممکن است بعدها این بازی کودکانه، در میان جوانان و اهالی هر شهر شایع شود و پس از آن در جشن و مراسمات شاهانه به اجرا در بیاید و در نهایت به عنوان ورزشی حرفه‌ای و رقابتی در سطح جهان مطرح شود. حال در روز بین المللی مسابقه طناب کشی که مصادف با 19 فوریه یا 30 بهمن ماه است، با ایران پلنر همراه باشید.

 

مختصری از سرگذشت طناب کشی

طناب کشی بازی کهن است که اگر نوع کودکانه و شادی بخش آن را کنار بگذاریم، به عنوان بازی رقابتی در جشن‌ها و مراسم باستانی اجرا می‌شد. این بازی که بیشتر به جهت نمایش قدرت انجام می‌گرفت، در بیشتر نقاط جهان شایع بود. از آسیایی‌ها گرفته تا اسکیموهای کانادایی.

یونانیان قدیم برای افزایش قدرت بدنی طناب کشی می‌کردند. این بازی در دربار امپراطوران چینی و میان مغولان رواج داشت. در کاخ‌های فرانسویان و رقابت‌های ورزشی بریتانیایی‌ها نیز انجام می‌شد. در داستان‌های اروپاییان غربی هم از طناب کشی به عنوان بازی قدرتی یاد شده است. در قرن ۱۵ میلادی طناب کشی کاملاً به عنوان یک ورزش شناخته شد و در سال ۱۹۰۰ وارد بازی‌های المپیک شد و تا سال ۱۹۲۰ به اجرا در می‌آمد. درست در این سال بود که کمیته بین المللی المپیک تعداد شرکت کنندگان بازی‌های المپیک را کاهش داد و تا سال ۱۹۹۹ این ورزش مهجور ماند. طناب کشی در این سال‌ها به صورت موقتی ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۲ به رسمیت شناخته شد.

در سالهای دوری، طناب کشی میان دوستدارانش ادامه پیدا کرد و حتی انجمن‌های مختلفی در سراسر دنیا برایش تشکیل شد. اولین انجمن ملی طناب کشی، انجمن سوئد بود که در سال ۱۹۳۳ تأسیس شد. بعد از آن شور احداث انجمن‌های طناب کشی در تمام دنیا افتاد و بریتانیا و پس از آن هلند انجمن‌های رقابتی طناب کشی تشکیل دادند و جشنواره‌های ملی و محلی برگزار کردند.

برای این ورزش فدراسیون جهانی هم تشکیل دادند. درست در سال ۱۹۶۰ بود که انجمن طناب کشی بریتانیا با همکاری انجمن سوئد طرح تشکیل فدراسیون جهانی طناب کشی را مطرح و پس از آن واقعیت رساندند.

در سال ۱۹۴۶ اولین مسابقات جهانی طناب کشی در سوئد برگزار شد و بریتانیایی‌ها، سوئدی‌ها، هلندی‌ها و دانمارکی‌ها در مسابقات شرکت کردند. پس از آن هر دو سال یک بار مسابقات سراسری برگزار شد و هر سال مسابقات قاره‌ای آن به اجرا در آمد.

در ایران آقای عباسعلی اکبری در سال ۱۳۷۹ طناب کشی را به عنوان رشته‌ای ورزشی بنیان نهاد. در سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ سازمان تربیت بدنی انجمن طناب کشی را تأیید کرد و در فدراسیون ورزش‌های همگانی و پس از آن فدراسیون انجمن‌های ورزشی شروع به فعالیت کرد.

اکنون انجمن طناب کشی ایران عضو فعال فدراسیون بین المللی و آسیایی است و آقای اکبری نایب رئیس و رئیس کمیته فنی فدراسیون آسیا است و به عنوان اولین داور بین المللی این رشته در ایران محسوب می‌شود. همچنین ۱۹ فوریه هر سال روز بین المللی مسابقه طناب کشی نامگذاری شده است.

 

اصول طناب کشی

طناب کشی آنقدر هیجان انگیز است که هم دو نفره اجرا می‌شود و هم گروهی. طناب نیز نقش اصلی را در آن ایفا می‌کند. کافیست در یک محیط باز، دو گروه شوید و به صورت ستونی مقابل یکدیگر قرار بگیرید. بهتر است که خطی سفید هم میان دو گروه کشیده شود. دو گروه سر طناب‌ها را گرفته و می کشند. هر گروهی که بتواند طوری طناب را بکشد که گروه دوم پا بر خط وسط بگذارد برنده است. قدرت بیشتر و دستان قوی‌تر شانس پیروزی را بالا می‌برد. این بازی بدون مقررات و برای اجرا در جشن‌ها، همایش‌ها و میان دوستان و خنده‌های از ته دل کافیست. اما انجمن طناب کشی قوانین و مقرراتی اصولی را برایش در نظر گرفته است.

طبق این قوانین، اعضای هر گروه ۸ نفر اصلی و ۱ نفر ذخیره است. طناب طولی در حدود ۳۲ متر دارد و دو سر آن بسته است و جنسی از کنف دارد. محیط آن ۸ تا ۱۰ سانتیمتر است و هیچ گره و دستگیره ای نباید داشته باشد. بر روی طناب علاماتی مانند نوار وجود دارد و برای کمک به داور و نحوه بهتر اجرای مسابقه است.

 

بازی طناب کشی دیروز باعث رشد اجتماعی کودکان و جوانان، افزایش نیروی استقامت و پرورش ماهیچه‌ها می‌شد و علاوه بر شادی و شوری که ایجاد می‌کرد، زمینه‌ای برای تلاش و رقابتی سالم فراهم می‌کرد. امروزه نیز طناب کشی به عنوان ورزشی حرفه‌ای رو به گسترش است و ورزشکاران بزرگی راهی مسابقات جهانی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت فدراسیون انجمن‌های ورزشی جمهوری اسلامی ایران رجوع کنید.

بازی های ایرانی (2): طناب کشی، بازی دیروز، ورزش امروز
بازی های ایرانی (2): طناب کشی، بازی دیروز، ورزش امروز
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: