بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آب بازی به سبک ایرانیان باستان!

آب بازی به سبک ایرانیان باستان!

30 بهمن ماه که برسد به استقبال بهار می‌رویم و در انتظار می‌مانیم تا برف‌ها آب شوند، باران‌های باریده، بر دل زمین نفوذ کنند و نتیجه‌اش را در شکوفه‌ها و سبزه‌ها و ثمره‌ درخت‌ها ببینیم. امروز 30 بهمن است و سالیانِ دور گذشته در این روز ایرانی‌های کهن دور هم جمع می‌شدند تا به پاس و در انتظارِ آمدن بهار و با عبور از نیمه زمستان جشنی برپا کنند. آفریجگان یا آبریزگان جشن کهن ایرانی و زرتشتی است؛ جشنی که مردمان دور هم جمع می‌شدند و روی هم آب می‌ریختند. اما ریشه این جشن چیست و چند و چون آن چگونه است؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

آفریجگان جشنِ کهن ایرانی است و آنطور که منابع درباره آن نوشته‌اند ریشه‌ در زمان پیروز، پادشاه ساسانیان دارد. می‌گویند این جشن درواقع برای بارش باران انجام می‌شده؛ مردم روی هم آب می‌ریخته‌اند با آب غسل می‌کرده‌ و سرشان را می‌شسته‌اند تا باران ببارد.

در ادبیات ایران درباره این جشن منابع پراکنده‌ای وجود دارد. مثلا آنکه ابوریحان بیرونی درباره آن نوشته است که این جشن را در اصفهان "آفریجگان" می‌نامند. ابوریحان بیرونی همچنین داستان برگزاری این جشن در اصفهان را چنین توصیف کرده است:

"در اصفهان آفریجگان گویند و تفسیر و توضیح این لفظ ریختن آب است و سبب آن است که باران در زمان فیروز جد انوشیروان نبارید و مردم ایران به خشگسالى افتادند و فیروز بدین جهت چندین سال از مردم خراج نگرفت و درهاى خزینه خود را گشود و از مال‌هایى که به آتشکده‌ها تعلق داشت هرکس مى‌خواست بدو وام مى‌داد و آن اموال را تمامى به مردم ایران داد و مانند پدر از پسر خود از همه مردم و رعایا جستجو کرد و در همه این چند سال که قحط و غلا بود کسى از گرسنى نمرد سپس فیروز به آتشکده آذرخورا که در فارس است رفت و در آنجا نماز خواند و سجده کرد و از خدا خواست که این بلا را از اهل دنیا برطرف کند".

همچنین كريستن سن پژوهشگرِ ایران درباره این جشن در کتابش نوشته: "بيروني مبدا اين جشن را به يكي از حوادث عهد ساسانيان مربوط مي نمايد از اين قرار كه مي گفتند در زمان پيروز مدت مديدي خسكسالي پيش آمد شاه به زيارت آذر خوره رفت و دعا كرد تا آن آفت را خداي تعالي دور گرداند".

 

از طرف دیگر درباره این جشن گفته شده که آفریجگان  یا آبریزگان درواقع زمانی بود که فیروز به کام خود رسید و مردمان به همین مناسبت بر روی هم آب پاچیدند و این جشن تبدیل به رسمی ماندگار شد و پس از آن این رسم هر سال 30 بهمن در میان ایرانیان برگزار شد. دلیل ماندگاری این جشن بیش و پیش از هرچیز این بود که در این روز پس از سختی و خشکسالی باران بارید و اصفهان نیز بارانی شد.

آبریزگان یا آفریجگان نامِ دیگری نیز دارد: انارام روز. این جشن همچنین برابر با جشن مهرگان (میرما) در تقویم دیلمی گیلان هم هست. بنابراین نام‌هایی همچون آب‌پاشان، آبریزگان، آبریزان، نوروز طبری، جشن سرشوی، آفریجکان و عیدالاغتسال همگی درباره این روز هستند. بنابر این اسامی و به باور مورخان و نویسندگان این عید به نوروز نیز منسوب است.

 

جشن آفریجگان هرچند که مانند بسیاری جشن‌های دیگر ایرانی همچون جشن سده، چهارشنبه‌سوری و غیره زنده و پایدار باقی نمانده اما یکی از جشن‌هایی است که زنده‌نگه داشتن و برپایی‌اش می‌تواند هم نشاط را به جامعه تزریق کند و هم آنکه آیین‌های ایران باستان را در یادمان زنده نگه دارد.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: