بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باید رفت، باید دید: 5 غار دستکند ایران

باید رفت، باید دید: 5 غار دستکند ایران

طبیعت بی رحم بود و آدم مجبور بود با حجم وسیعی از عالم وحشی مقابله کند. پس بعد از مبارزه در غارها پناه می‌گرفت. بعضی غارها طبیعی بود و زود پر شد. در نتیجه به فکرش افتاد که خود غاری ایجاد کند. پس دست به کار شد و در صخره‌ها، کوه و سنگ با کم کردن فضا، غارهای دستکند به وجود آورد که هر کدام اشکال متفاوتی داشت. البته این یکی از عواملی بود که غارها به وجود آمد. بعضی از این غارها جنبه آئینی داشت و به قصد عبادت شکل می‌گرفت و بعضی دیگر سکونتگاه بود. غارهای دستکند آنقدر زیبا و متفاوت اند که حداقل یکبار در تمام طول عمر باید آن‌ها را دید. پس با ایران پلنر همراه باشید تا با تعدای از این غارهای دستکند آشنا شوید.

 

۱. غار کرفتو

"این خانه هراکلس است، هر کس در آن وارد شود در امان است." این قسمتی از کتیبه یونانی است که درسردر ورودی یکی از اتاق‌های طبقه سوم ساخته شده و باعث شده این غار را معبد هراکلس نام گذاری کنند. غار کرفتو از نظر برخی محققین به دوران سوم زمین شناسی باز می‌گردد و طبق کتیبه یونانی آن مدتی به صورت موقت مورد سکونت و استقرار سلوکیان قرار گرفته است. از این غار علاوه بر آثاری از دوره اشکانی آثاری از دوره ساسانی و اسلامی نیز به دست آمده است.

غار دستکند کرفتو از لحاظ بافت ساختمانی و معماری به معنای واقعی بی نظیر است و بدون داشتن ابزار برقی و تنها به کمک وسایل دستی به وجود آمده و مجموعه‌ای زیبا در دل یک غار طبیعی ایجاد کرده است. برای دیدن این غار زیبا به ۷۰ کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در کردستان بروید و از دیدن آن همه زیبایی شگفت زده شوید.

۲. سنگ شکنان

پسر خان عاشق دختر رعیت شد و با قبول شرط پدرِ دختر، مبنی بر ادامه شغل وی، با دختر مورد علاقه خود ازدواج کرد. این فرد استاد کاظم سنگ تراش بود که ناخواسته به همراه سایر سنگ تراشان، یکی از بزرگترین غارهای دست ساز را برای جهان به ارمغان آورد. تاریخ غار که میان مردم محلی به سنگ اِشکن نیز معروف است، به طور دقیق روشن نیست ولی می‌گویند به دوره صفویه می‌رسد. سنگ شکنان صرفاً برای کسب معاش تراشیده می شده است و ستون‌هایی شگفت انگیز را به وجود آورده است. برای دیدن این غار به ۷ کیلومتری جنوب شهر جهرم در استان فارس بروید و از دیدن هنر دست ایرانی حیرت کنید.

۳. غار کافر کلی

در دل صخره‌های سنگی کوه‌های البرز در محور هراز استان مازندران حفره‌هایی به چشم می‌خورد که پنجره‌ها و راههای ورودی خانه‌های سه طبقه‌ای هستند که با مهارت و مشقت بسیار در دل صخره‌ها کنده شده‌اند. غارهای سنگی کافرکلی که از پایین کوه به نظر می‌رسد غیر قابل دسترسی است برای زندگی دراز مدت ساخته شده و انواع تجهیزات در آن فراهم شده بود. می‌گویند غار کافر کلی در اوایل دوران اسلامی و در دوران هجوم اعراب به منظور عدم پذیرش آئین جدید و یا به خاطر ترس از هجوم اعراب بنا شد و به همین دلیل این غارها کافرکلی یعنی محل زندگی غیرمسلمانان نام گرفت.

۴. غار سنگی خالو حسین کوهکن

خالو حسین در مدت ۱۹ سال غاری سنگی را در دل کوه‌های روستای میگوره از توابع شهر بانه‌وره شهرستان پاوه استان کرمانشاه با یک کلنگ ساخت و این روستا را به منطقه‌ای گردشگری تبدیل کرد. این غار ۹ اتاق دارد و از چهار خانه مجزا تشکیل شده است. خالو حسین مردی کُرد نژاد بود که تنها با یک پا، سرپناهی برای خود و فرزندانش ساخت که پس از مرگش اثری جاوید باقی شد.

۵. بنه لر

شاهکاری بی نظیر از معماری و خلاقیت در ۶ کیلومتری مسیر شهر لاهرود به آبگرم شابیل و در حاشیه دره رود قره سو در استان اردبیل قرار گرفته است. غارهای بینه لر یا بنه لر که به منظور سکونت ساخته شده، دارای سه طبقه است. هر طبقه مخصوص قشر خاصی است و فقیر و غنی را در بر می‌گیرد. حتی طبقاتی را برای دفن اجساد در نظر گرفته بودند. قسمت‌هایی از این غار شگفت انگیز ریزش کرده است، یادتان باشد برای دیدن آن حتماً از تجهیزات مناسب استفاده کنید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: