بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

افزایش نرخ ارز و دیوارِ کوتاه گردشگری!

افزایش نرخ ارز و دیوارِ کوتاه گردشگری!

دلار  امروز 4479 هزار تومان بود. کمی بالا و پایین، این نرخ ارز در این روزهاست و کاهشی چشمگیر نسبت به روزهای قبل داشته؛ روزهایی که قیمت دلار کم کم داشت وارد 5 هزار تومان می‌شد. معلوم نیست که در روزهای آینده چه بر سر نرخ ارز خواهد آمد اما بالا رفتن نرخ ارز همان اتفاقی بود که برخی‌ آن را کمک به گردشگری ایران دانستند. استدلال سرراستِ آن‌ها این بود که بالا بودن نرخ ارز ایرانی‌ها را ترغیب می‌کند که به دلیل گرانی سفر خارجی، در داخل ایران سفر کنند. اما آیا افزایش نرخ دلار و ارز چنین اثر خوشبینانه‌ای خواهد داشت؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

9 میلیون سفر خارجی برای ایران رقم کمی نیست. سال 95 9 میلیون ایرانی سفر خارجی را بر سفر داخلی ترجیح دادند و به اقتصاد ناشی از گردشگری کشورهای دیگر به خصوص کشورهای همسایه کمک کردند! به همین دلیل راه‌حل‌های مورد انتقادی پیش پای دولت قرار گرفت تا بتواند این حجم از خروج را مدیریت کند.

فعالان صنعت گردشگری بر این باورند که هرچه قیمت ارز در ایران بیش‌تر شود سفرهای خارجی و داخلی نیز گران‌تر خواهد شد.

بسیاری از مسئولان و مدیران در روزهای اخیر اما افزایش نرخ ارز را تنها به نفعِ ایران دانسته‌اند. مثلا حرمت‌الله رفیعی رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی که گفته با بالا رفتن نرخ و ارز و به تبع قیمن بلیت هواپیمای سفرهای برون‌مرزی، تعداد سفرهای نوروزی به خارج از کشور 50 درصد کم می‌شود.

مهران جمشیدی مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز افزایش نرخ ارز را در سفرهای داخلی بسیار موثر دانسته و پیش‌بینی کرده که بنابرآمار 60 تا 70 درصد از سفرهای خارجی نوروز امسال کم خواهد شد چرا که نرخ ارز افزایش یافته است. جمشیدی حتی برای تابستان هم پیش‌بینی کرده که به همین دلیل رشد 40 تا 45 درصدی گردشگری داخلی را شاهد خواهیم بود.

علی اصغر مونسان نیز بر این باور است که سفرهای داخلی نوروز به دلیل گرانی ارز به شدت افزایش خواهد داشت.

مدیران و مسئولان در حالی امیدوار به رونق گردشگری داخلی ایران هستند که تا پیش از این مردم می‌توانستند یک‌بار در سال از ارز مسافرتی با نرخ مبادله‌ای استفاده کرده و ارزان‌تر به سفر خارجی بروند.

5 ماه پیش اما بانک مرکزی ایران به بانک‌ها اجازه داد تا ارز مسافرتی را به نرخ آزاد آن به مشتریان بفروشند که باز هم تاثیر زیادی بر گرانی سفر خارجی داشت.

از طرفی لایحه بودجه سال 97 نیز با رساندن نرخِ ارز از 75 هزار تومان به 220 هزار تومان و در سفر دوم و سوم به 330 و 440 هزار تومان اقدامِ دیگری در زمینه افزایش قیمت سفرهای برون مرزی بود.

با این حال این نظریه و پیش‌بینی‌های خوشبینانه منتقدانی نیز هم داد. رقیه حاتمی –عضو هیات مدیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی تهران- در گفتگویی با همشهری گفته: "در شرایطی که اقتصاد داخلی نیز با قیمت دلار تعیین می‌شود و گران‌شدن نرخ ارز بر قیمت بلیت اتوبوس، هواپیما، قطار و دستمزد راهنما و هتل نیز تأثیر می‌گذارد و منجر به افزایش آنها می‌شود، نمی‌توان گفت که درصورت گران‌شدن دلار، گردشگری ورودی کشور رونق می‌گیرد و درآمد ارزی بالا می‌رود".

همچنین مهسا مطهر –فعال گردشگری و دبیر کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری در تحلیل این موضوع اظهار کرده که با افزایش نرخ ارزهای خارجی قدرت خرید مردم کاهش یافته و تقاضا برای سفرهای خارجی و داخلی کم می‌شود. از سوی دیگر زمانی که ارزش ارزها افزایش می‌یابد ایران به مقصدی ارزان‌قیمت برای سفر تبدیل می‌شود. به‌عنوان نمونه اگر قیمت همبرگر ۱۵هزار تومان باشد با افزایش نرخ ارز برای گردشگران خارجی ۲ یورو و با کاهش نرخ ارز ۵ یورو می‌شود.

 به طور کلی  به گفته مطهر زمانی که نرخ ارز بالا می‌رود بسیاری از فعالان گردشگری قیمت خدمات و کالاهای خود را افزایش می‌دهند و به‌طور ناگهانی قیمت هتل‌ها و رستوران‌ها بالا می‌رود اما کیفیت خدمات‌رسانی تغییری نمی‌کند.

 

در این شرایط و در حالی که به گفته اکثر متخصصان گردشگری و کارشناسان اقتصادی، گرانی ارز نه تنها کمکی به گردشگری داخلی نخواهد کرد، آیا نباید مهندسی و مدیریت بهتری نسبت به گردشگری داخلی داشت و آن را محدود به قیمت ارز و عوارض نکرد؟ آیا بهتر نیست مسئولانی که در پی درآمدزایی از گرانی دلار به نفع توریسم داخلی هستند نگاهشان را به مسئله کمی پیچیده‌تر کنند؟ آیا بهتر نبود به جای راه‌حل‌هایی که جز اعتراض و نا امیدی مدنی نتیجه‌ای ندارند، به خلاء‌های گردشگری داخلی بیاندیشیم؟ حتما بهتر است؛ اما مدت‌هاست که این بهتر بودن تنها به عنوان ویترینی برای گردشگری ایرانی در نظر گرفته می‌شود!

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: