بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

راهنمای سفری بهاری به بیرجند؛ شهر باغ ها و عمارات زیبا

راهنمای سفری بهاری به بیرجند؛ شهر باغ ها و عمارات زیبا

مطالب مرتبط

اگر قصد سفر به شهری پر از باغ و عمارت‌های زیبا دارید، حتماً بیرجند را در اولویت قرار دهید. خصوصا در بهاران که باغ هایش غرق شکوفه های رنگ رنگ اند و دل آدمی را می برند. در گذشته، حدوداً در قرن هفتم هجری، این شهر آنقدر مقبول بوده که از آن به عنوان زیباترین شهر قهستان نام برده‌اند. پس کوله بار خود را می‌بندیم و تا دیر نشده راهی سفری بهاری به بیرجند می شویم.

عده‌ای بنای شهر بیرجند را به سام بن نریمان نسبت می‌دهند و برخی هم آن را بخشی از قلمرو فریدون، پادشاه پیشدادی می‌دانند. می‌گویند رونق و آبادانی بیرجند از دوره صفویه به بعد بوده و خانه ‏های گلی و گنبدی شکل و کوچه‏ های پیچ در پیچ اش، بافتی بی نظیر و هماهنگ را برایش ایجاد کرده است.

بیرجند با اینکه آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی دارد و فصل‌های گرمش بسیار طولانی است، در بخش‌های مرتفع شمالی و مرکزی اش، اقلیمی ملایم و دره‌هایی ییلاقی و خوش آب و هوا دارد و برای هر گردشگری مطبوع است.

بیرجند شهری در دل کویر ایران زمین، قسمتی از بهشت را در دل خود جای داده و پر از گنجینه‌های دیدنی است. با ایران پلنر همراه باشید تا با قسمتی از این گنجینه‌های ناشناخته آشنا شوید.

 

قلعه بیرجند

یکی از مکان‌هایی که در بیرجند حتماً باید از آن بازدید کنیم، قلعه نظامی بیرجند است که فقط در هنگام درگیری‌ها و جنگ‌ها پناه مردمان بوده تا از آسیب در امان بمانند. یکی از نکات جالب در مورد قلعه این است که از داخلش به بیشتر نقاط مهم شهر نقب زده بودند تا در زمان جنگ بتوانند از طریق این نقب ها وارد قلعه شوند یا در صورت نیاز از این نقب ها خارج شده و برای افراد داخل قلعه آذوقه بیاورند.

باغ و عمارت اکبریه

در روستای اکبریه بیرجند در انتهای خیابان معلم، باغ و دو عمارت زیبا وجود دارد که با الهام از معماری روس و با تلفیقی از معماری اسلامی ساخته شده است. یکی از آن عمارت‌ها در اواخر زندیه و اوایل دوره قاجار توسط حشمت الدوله ساخته شد و عمارت دیگر سال‌ها بعد توسط پسرش بنا شد. در دوره پهلوی قسمتی از اندرونی عمارت، خاندان علم را در خود جای داد و قسمت دیگر ویژه امور دیوانی و حکومتی بود. این بنای دیدنی امروزه با باغی که آن را در بر گرفته، موزه باستان شناسی و مردم شناسی است.

باغ موزه حیات وحش

پس از دیدن باغ اکبریه در همان بلوار معلم می‌توانیم سری به باغ موزه حیات وحش بزنیم و با گونه‌های مختلف جانوری آشنا شویم. مخصوصاً گونه‌های خاصی که در منطقه کویری، کوهستانی بیرجند زندگی می‌کنند. حدود ۱۰۰ نوع پرنده و ۴۰ پستاندار و خزنده به صورت تاکسیدرمی در این باغ موزه جای گرفته‌اند که شاید در هیچ جای دیگر وجود نداشته باشند. بنابراین دیدن این باغ موزه حیات وحش را از دست نمی‌دهیم.

باغ و عمارت شوکت آباد

یکی از سرسبز ترین و زیباترین باغ‌های بیرجند که در پنج کیلومتری آن قرار گرفته باغ و عمارت شوکت آباد است و همان طور که از نامش پیداست شوکت و جلالی بسیار دارد. درختان انار، سیب، تبریزی، سپیدار و کاج و استخر و کانال‌های آب که در این باغ قرار گرفته روح آدمی را به پرواز در می‌آورد. عمارتی پر از تزئینات دلنشین در میان آن جای گرفته و بخش‌های مختلفی چون برج‌های دیده بانی، سردر ورودی، حوضخانه، عمارت نارنجستان، اصطبل و فضاهای خدماتی دارد که می‌تواند دیدنشان برایمان بسیار لذت بخش باشد.

باغ و کوشک امیرآباد

باغ قاجاری دیگری در روستای امیرآباد بیرجند چشم انتظارمان است. باغی با درختان زیبا و متنوع و عمارتی دلنشین که با تزئینات آجری هندسی بنا شده و گشت زدن در این باغ را برایمان لذت بخش تر می‌کند. عمارت درست وسط باغ جا گرفته و با شاه نشین و طاق‌هایی نیم دایره ابهت خاصی دارد. حوضخانه نیز در طبقه پایین قرار گرفته است و حال و هوای خوبی دارد. دیدن و لذت بردن از فضای این باغ لطف خاصی دارد و هر زمان نصیب آدمی نمی‌شود.

ارگ کلاه فرنگی (ارگ حسام الدوله)

به مرکز بیرجند در حاشیه خیابان شهید مطهری که برویم ارگی سفید به چشم می‌خورد که معماری جذابش آن را از همه بناهای خراسان جنوبی متمایز می‌کند. ارگ کلاه فرنگی زیگورات مانند است و چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. انواع تزئیناتی چون مقرنس، رسمی بندی، کاربندی‌های لانه زنبوری و تزیینات گلدانی و... در این بنای زیبا قابل دیدن است.

عمارت منظریه (کنسول گری انگلیس)

حاکم قاینات زمینی بزرگ در شیب کوهپایه ای روستای منظریه در بخش مرکزی بیرجند به کنسول دولت انگلیس واگذار کرد و آن هم ساختمانی بسیار زیبا با استفاده از معماری اروپایی و عناصر معماری ایرانی بنا کرد. منظریه رواق‌هایی قرینه با ستون‌های قطور مستطیل و مربع دارد و تزئینات آجری جذابی آن را دیدنی تر کرده است. کرت های باغ این عمارت به شکل پلکانی طراحی شده و بر زیبایی آن افزوده است.

ارگ بهارستان (باغ زرشکی)

اگر به دنبال یکی از بزرگترین، باشکوه‌ترین و تاریخی‌ترین باغ‌های ایران می‌گردید، بهتر است سری به خیابان منتظری بیرجند بزنید که روزگاری زبانزد خاص و عام بوده است. ارگ بهارستان که مربوط به دوره افشاریه است و به آن باغ زرشکی هم می‌گویند، روزگاری لطفعلی خان زند و همراهانش را در خود پناه داده است. از آن باغ بزرگ امروزه تنها، عمارت اصلی، قلعه خشتیدومین و مدرسه نسوان باقی مانده که قطعاً دیدنش برایمان پر از هیجان است.

باغ و عمارت معصومیه

این باغ و عمارت دیدنی هم در غرب بیرجند قرار گرفته و تمام زیباییش را در حوض بزرگ که جلوی عمارت قرار گرفته منعکس می‌کند. این عمارت میان درختان سر به فلک کشیده جای گرفته و با اینکه از عناصر دوره قاجار در آن استفاده شده، عمارتی مربوط به دوره پهلوی است. به بالکن عمارت معصومیه می‌رویم و باغ زیبا را از آنجا تماشا می‌کنیم. قابی زیبا از منظره‌ای روح نواز روبرویمان است و معصومیت باغ و عمارتش را یادآوری می‌کند.

باغ بهلگرد

باغی ساده، اصیل و تاریخی در جنوب شرق بیرجند جای گرفته و مانند جواهری سبز رنگ در دل دشت‌های خشک منطقه جلوه گری می‌کند. این باغ دو عمارت، سکونتگاه خدمه، اصطبل و یخدان طبیعی دارد که آن را از سایر بناها متمایز می‌کند. یخدانی که در فصل‌های سرد، توسط استخر درون باغ و نهری که به آن راه داشته آب می شده و پس از یخ زدن و قطور شدن، یخ‌های آن به یخ دان منتقل و برای فصل‌های گرم سال از آن استفاده می شده است.

باغ و عمارت رحیم آباد

در نزدیکی بیرجند باغ دیگری وجود دارد که گنجینه‌ای از معماری قاجار و پهلوی است. باغی زیبا که از اصول معماری ایرانی تبعیت می‌کند و عمارتی پر تزئین را در دل خود جای داده است. عمارت اصلی در شمال باغ قرار دارد و تالار آیینه‌ای دارد که هوش از سر می‌برد. نقش‌هایی از سردیس حیوانات، گل و گیاه و اسلیمی‌های مختلف به صورت تزئینات گچی به زیبایی‌هایش افزوده‌اند.

 

اینها، فقط بخش کوچکی از جاذبه‌های دیدنی شهر بیرجند، شهر باغ‌ها و عمارات زیباست. با مراجعه به سایت و اپلیکیشن ایران پلنر، می‌توانید اطلاعات بیشتر و کامل‌تری را در مورد جاذبه‌های گردشگری این شهر به دست بیاورید. علاوه بر این، یکی از مواردی که پیش‌زمینه مهیا شدن برای هر سفر است، کسب اطلاعات در مورد هتل‌ها و اقامتگا‌های شهر مقصد است. بنابراین، با همراهی ایران پلنر، بیش از پیش برای سفر رفتن در بهار آماده شوید.

برنامه های پیشنهادی به بیرجند:

برنامه سفر تهران به بیرجند 1 روزه، هوایی

برنامه سفر تهران به بیرجند 1 روزه، جاده ای

برنامه سفر تهران به بیرجند 3 روزه، جاده ای

برنامه سفر تهران به بیرجند 5 روزه، جاده ای

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: