بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

زیباترین مسیر ایران را دیده‌اید؟

زیباترین مسیر ایران را دیده‌اید؟

داخل واگن قطاری نشسته‌اید که قرار است در زیباترین مسیر ریلی ایران حرکت کند؛ تهران-گرگان. قطار تهران-گرگان شما را به دل کوه‌های سبز، تونل‌های هیجان‌انگیز، پل‌های تاریخی و دره‌های بکری می‌برد که شبیهِ آن‌را تا به حال فقط در فیلم‌ها تماشا کرده‌اید. نظرتان چیست بهار امسال به جای راه‌ها و مسیرهای همیشگی رسیدن به شمال، سوار قطار شوید و روی ریل‌ها جهان دیگری را تجربه کنید؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

50 سال است که خط راه‌آهن تهران-گرگان تاسیس شده است. این خط ریل در ابتدا قرار نبود مسافر جابجا کند. پیش از همه این خط با هدف انتقال نیروی نظامی و سربازان انگلیسی که بنا بود از بندر ترکمن به بندر امام بروند ساخته شد. چیزی نگذشت که مردم از آن استقبال خوبی کردند و این خط به یکی از مهم‌ترین مسیرهای رفت‌وآمد استان‌های هم‌جوار تبدیل شد.

شاید گمان کنید این قطار مانند مسیر تهران-مشهد در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی کرده و می‌تواند شما را زودتر از گذشته به مقصد برساند، اما قطار تهران-گرگان همان است که بود؛ با همان سرعت آهسته و کند در طبیعتی بی‌نظیر، که شما را به گذشته‌ پرتاب خواهد کرد.

بسیاری این مسیر را زیباترین مسیر ایران نامیده‌اند؛ مسیری که پس از عبور از کویر در نهایت به بهشت سرسبز شمالِ ایران می‌رسد. شاید دوست داشته باشید این مسیر را امتحان کنبد، پس این سفر قطاری را با هم مرور کنیم.

 

قرار است در مسیر یلی تهران-گرگان- 7 ساعت در قطار بنشینید و از زیباترین مناطق استان‌های تهران، سمنان و مازندران عبور خواهید کرد.

در این مسیر پس از تهران اولین ایستگاه ورامین است. پیش از این‌که به ایستگاه راه‌آهن فیروزکوه برسید کوه‌های زیبا و رنگارنگی را خواهید دید که به دلیل فرسایش زمین به این شکل درآمده‌اند. قطار تهران-گرگان و تهران مشهد تا پیش از منطقه فیروزکوه مسیر یکسانی دارند اما پس از آن جدا می‌شوند. از گرمسار به بعد مسیر قطار رو به شمال است و از کنار حبله رود بالا می‌رود.  ایستگاه بن‌کوه اولین ایستگاه این مسیر است و کبوتر دره دومینِ آن. در کبوتر دره دره‌های زیبایی را خواهید دید و در سیمین دشت آبشار نمک را. حتی می‌توانید در این ایستگاه پیاده شوید و راهی دریاچه آهنک شوید. سپس به ایستگاه زرین‌دشت خواهید رسید و پس از آن با طی مسیر نوبت به فیروزکوه است. فیروزکوه زیبا از پنجره‌های قطار پیداست. اگر یک دوربین همراه داشته باشید می‌توانید این لحظات را ثبت کنید.

پس از فیروزکوه به قسمتِ هیجانی سفر می‌رسیم؛ کوهستان، پیچ و خم و دره. با پیچ‌های راه همراه می‌شوید. کمی که بگذرد وارد تونل تنگ و باریکی خواهید شد که شما را به یاد دهقان فداکار خواهد انداخت!

تونل گدوک به درازای 2 کیلومتر را پشت سر می‌گذاریم تا به ایستگاه دوگل برسیم که در انتظار ماست.  حالا نوبت به سه خط طلاست. سه خط طلا سه پل، به شکل خطوط موازی هستند که به دلیل مهندسی خوبشان که قطار را در شیب کم به بالا برساند معروف شده‌اند.

پل ورسک که تا پیش از این حتما اسمش را شنیده‌اید جلوتر است؛ همان پل 70 ساله‌ای که رضاشاه آن را ساخت و هنوز هم از شگفت‌انگیزترین پل‌های ایران لست. بعد از ورسک وارد منطقه سوادکوه می‌شوید. کوه‎ها جنگلی‌تر می‌شوند و پوشش گیاهی فشرده‎تر. پس از عبور از پل زیبای دوآب، به ایستگاه سوادکوه می‌رسید. قلعه کنگلو در روستایی به همین نام، در نزدیکی این ایستگاه و بر فراز تپه‌ای قرار دارد.  کم کم از کوه‌ها پایین می‌آییم و به سمت سرخ‌آباد و سوادکوه و پل سفید پیش می‌رویم.

پل سفید از ایستگاه‌های مهم این مسیر و در کنار جاده ماشین‌رویی است که احتمالا بارها از آن عبور کرده‌اید. اگر قصد دارید به دریاچه شورمست بروید باید در ایستگاه پل سفید پیاده شوید. شهر کوچک و مرتفع آلاشت را هم می‌توانید با پیاده شدن در این ایستگاه ببینید و حتی شبی هم در آن اطراق کنید.

ایستگاه بعد از پل سفید زیرآب است، برج لاجیم و آبشار لیلا در نزدیکی همین ایستگاه قرار دارد. کمی جلوتر به شیرگاه می‌رسیم و آنگاه با هر کیلومتر که به پیش بریم درختان فشرده‌تر و منظره سبزتر خواهد شد. ایستگاه بعدی «شیرگاه» است و هرچه جلوتر می‌رویم جنگل‌ها فشرده‎تر می‌شوند. در شیرگاه هم از روی یکی از پل‌های معروف دیگر به نامِ پل سرتپه خواهید گذشت. پس از این قائمشهر در انتظار شماست و از قائم‌شهر تا ساری نیز راهی نیست.

نوروز که این مسیر را بروید شکوفه‌های بهاری را هم خواهید دید و از چشم‌اندازهای فروردینی این مسیر فراموش نشدنی لذت خواهید برد. غار اسپهبد خورشید نیز یکی از جاذبه‌های دیگر این مسیر است که اتفاقا از دور و درون قطار دیده می‌شود.

با گذر زمان و حرکت بیشتر در این مسیر ریلی بوی درختان شمال و هوای ساری را احساس خواهید کرد و کم کم به مقصد خواهید رسید.

ایران‌پلنر سفر خوبی را پس از طی این مسیر برایتان آرزو می‌کند.

 

در سفرتان به گرگان می‌توانید از برنامه‌ سفرهای جاده‌ای ایران پلنر هم استفاده کنید:

سفر به بندر ترکمن 7 روزه

سفر تهران به گرگان 7 روزه

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: